

Schwinn IC Classic Indoor Cycle
Was | Now $1,499.00
Save : $200
About
The Schwinn IC Classic Indoor Cycle has a chain drive for authentic bike feel. Today, the IC series bikes are found in studios and clubs around the globe, bringing cycling to more riders than any other bike ever made.
Powered by durability, our iconic IC Classic is unique in our portfolio of bikes. It features universally threaded pedal spindles to accommodate third-party outdoor pedal options, a real chain drive for cycling purists looking for outdoor authenticity and direct pressure resistance reminiscent of outdoor caliper brakes. Regarded for reliability and satisfaction, this is a bike facilities of all types can count on.
The Schwinn IC Classic Indoor Cycle is based on one simple principle: that riding a bike indoors should feel as much like riding an outdoor bike as possible. You will love the way the Schwinn IC Classic feels, the way it sounds, and the great workout the Schwinn IC Classic can provide. Cycling is the #2 most-popular fitness activity in the world, so we know that a lot of people feel the same way!
With this in mind, Schwinn gathered input from hundreds of users, cycling instructors and fitness buyers around the world to help us create a new line of products and education that would take cycling to the next level. The result: two new bikes with a revolutionary resistance system and innovative rider fit; a new bike console that provides measurements and tracking never before available; and an updated instructor program that brings those new measurements to life, turning measurement into motivation. With that in mind the new Schwinn IC Classic was born. We believe this bike will the the best experience available indoors. After you try it we are confident you will agree.
The Schwinn IC Classic Indoor Cycle comes standard with the familiar classic flat pedals and cages to accommodate regular athletic shoes. The IC Classic is also compatible with the Schwinn Triple Link pedal upgrade. Triple Link Pedals accommodate Look Delta and SPD style cleats to simulate an outdoor riding experience. They also easily convert to accept traditional athletic shoes with the snap-in locking toe clips.
ABOUT Schwinn
Schwinn® is an American icon, and a leading brand of bicycles, recreation products, and home and commercial fitness equipment. The brand is on the forefront of advances in fitness technology, and has been an indispensable player in revolutionizing bicycling and fitness around the world.
| Warranty | |
| Warranty: | 5-Year |
| Frame: | 10 yrs (5 yrs corrosion) |
| Mechanical parts: | 2 yrs (drive mechanism, braking system, cranks) |
| Labor: | 1 yr |
| Wear Items: | 6 mos (saddle, pedals) |
| Specifications | |
| PRODUCT WEIGHT: | 114 lb (52 kg) |
| PRODUCT FOOTPRINT (LXWXH): | 43.5 in x 20 in x 46 in (110 cm x 51 cm x 117 cm) |
| FRAME MATERIAL: | Steel |
| FRAME FINISH: | E- Coated & Powder Coated |
| FRAME COLOR: | Black |
| DRIVE SYSTEM: | Chain |
| RESISTANCE SYSTEM: | Direct Pressure |
| Q-FACTOR: | 168 mm |
| HANDLE BAR: | IC |
| SADDLE: | SC saddle |
| FORE/AFT ADJUSTMENT SYSTEM: | Pop-Pin, seat only |
| HEIGHT ADJUSTMENT SYSTEM: | Pop-Pin |
| FLYWHEEL: | Heavy Perimeter- Weighted |
| PEDALS: | 4 ft 11 in to 6 ft 8 in (150 cm to 203 cm) |
| MAX USER WEIGHT: | 350 lb (159 kg) |
FEATURES
Schwinn IC Classic Indoor Cycle Key Features:
- Classic handlebar design with integrated water bottle holder and smart phone tablet mount
- Heavy Perimeter-Weighted Flywheel
- Direct Pressure Brake Resistance
- Chain drive using forged steel crank and ISIS oversized bottom bracket
- Narrow Q-Factor
- Optional Cadence Pro Console
- Trapezoidal seat adjustment
- Frame Finish – E-Coated & Powder Coated Steel
- Recommended User Height: 4’11” to 6’8″
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730