








Spirit AB900 Air Bike
Was | Now $1,499.00
Save : $200
About
The Spirit AB900 Air Bike is a classic design of a classic modality. With its dynamic, air-driven resistance system, this air bike is a powerful tool for all types of training situations — from low RPM, low load rehabilitation to high performance, high Watt output interval training. Resistance matches the user’s effort and accommodates upper-body only and total body exercise. The compact design allows the Spirit AB900 Air Bike to be placed anywhere in a facility for easy programming integration.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own longterm fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| Frame: | 5 Years |
| Parts: | 2 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power: | 15A/20A; 4 AA Console Batteries |
| Drive System: | Dual Action Chain with Direct Drive |
| Flywheel: | 27”, 9 Steel Blades |
| Resistance: | Infinite, Based on Speed |
| Drive Train: | 1/8" Chain |
| CONSOLE | |
| Display: | 5.2” x 2.6” LCD |
| Feedback: | RPM, Speed, Time, Distance, Calories, Watt, Pulse, Interval Prompt |
| Programs: | Target Time, Target Distance, Target Calories, Target Heart Rate, Interval 20-10, Interval 10-20, Interval Custom, Manual |
| Bluetooth | |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 48" L x 26" W x 50" H |
| Shipping Dimension: | 52" L x 13" W x 37" H |
| Item Weight: | 119 lb |
| Shipping Weight: | 141 lb |
| Max User Weight Capacity: | 350 lb |
| Recommended User Inseam: | 28.9” - 41.3” |
| FRAME | |
| Frame: | Commercial-Grade Structural Steel w/ Durable Powder-Coat Paint |
| Q-Factor: | 10” |
| Stride Length: | 13.4” |
| Pedal: | Large Platforms with Molded Traction Pins |
| Seat: | High Density Foam |
| Seat Adjustments: | Up/Down/Fore/Aft |
| Handlebars: | Multi-Position Swing Arm |
| CONVENIENCE | |
| Heart Rate Receiver (Chest Strap Sold Separately) | |
| Leveling Feet | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
SPIRIT AB900 AIR BIKE FEATURES:
- Air-driven resistance delivers a simultaneous upper and lower-body challenge allowing the user to emphasize pushing and pulling or experience a total-body workout.
- Highly durable to accommodate even the most challenging high intensity interval workouts.
- Standard, integrated windscreen to prevent blowback for user comfort.
- 27″, 9 blade fan produces unlimited air resistance
- Durable welded steel frame with bolt-on floor stabilizers
- Simultaneous upper and lower body workout
- Fully adjustable seat position
AB900 CONSOLE FEATURES
- DISPLAY: interval, target time, distance, calories, watts, speed, RPM, heart rate
- MODES: quick start, target time, target distance, target calories, target heart rate, interval 20-10, interval 10-20, interval custom
- WORKOUT SUMMARY: total time, total distance, total watts
- FUNCTION KEYS: up, down, start, stop, enter, Bluetooth
- TELEMETRIC HEART RATE RECEIVER: 5KHz supports most heart rate chest straps
HEART RATE MONITORING
Built-in wireless heart rate receiver compatible with 5KHz heart rate transmitter (sold separately) helps keep your workouts safe and effective.
EFFICIENT DISPLAY
5.2” x 2.6” LCD screen conveniently displays 9 pieces of data at a time to keep you informed and motivated.
SWING ARM HANDLEBARS
Multi-position swing arm handlebars allow for a simultaneous upper and lower body workout with a pushing and pulling movement.
LARGE FLYWHEEL AND WINDSCREEN
A large 27” flywheel with 9 steel blades and standard, integrated windscreen prevents blowback for user comfort.
OVERSIZED ADJUSTABLE SEAT
Enjoy a comfortable ride. The fully adjustable, oversized, and contoured seat provides maximum comfort and performance, while the locking pop-pin and lever lock makes changing your seat position quick and easy.
Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.
Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.
Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730