









Spirit CE900ENT Elliptical
Out of stock
About
Created to work out with comfort and ease, the CE900ENT features the Spirit signature entertainment console for media at your fingertips. Users can watch TV, browse the internet or stream audio while working on their fitness with this 10.1” touchscreen display. This elliptical features a smooth pedal motion to minimize joint stress. The robust drive train system is not only durable, but designed to stand the test of time. Combine that with the 2-degree inversion of the pedals for an ergonomic foot path. Industrial grade 72mm roller bearings assure for long life and added reliability.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own longterm fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Brake: | 5 Years |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 3 Years |
| Specifications | |
| Console: | 10.1” touchscreen display, TV tuner with coaxial or HDMI input, wifi 802.11 b/g/n or ethernet, 3.5mm headphone jack, bluetooth 4.0, USB service port |
| Console Feedback: | Distance, Calories, Time, Hear Rate, Pace, Laps |
| Programs: | Manual, Hill, Fat Burn, Cardio, Strength, Interval, Fit Test, HR, Constant Power, Custom |
| Heart Rate: | Contact & Telemetric, (Heart Rate Strap Not Included) |
| Resistance: | 40 Levels |
| Foot Pedals: | Oversized w/ 2-Degree Inversion |
| Drive Train: | 12 Groove Poly-V Belt w/Self-Tensioner |
| Power: | 120 Volts; 15 Amp Circuit recommended |
| Flywheel System: | 30 lbs |
| Stride Length: | 21" |
| Frame: | Epoxy Hybrid, Double Powder Coated Heavy Gauge High Strength Steel |
| Dimensions: | 77 X 32 X 67 in |
| Product Weight: | 396 lbs. |
| Maximum User Weight: | 450 lbs. |
FEATURES
CE900ENT Elliptical designed with the robust features of the CE900 Elliptical, plus the Spirit signature entertainment console for media at your fingertips.
- 10.1” touchscreen display with multiple viewing modes and TV and internet browsing capabilities
- 30 lbs. flywheel with a 12:1 pedal to flywheel ratio creates the perfect balance for a smooth stride
- Extra wide, 12 groove poly-v belt with roller bearing tensioner for long product life
- Industrial grade 72mm roller bearings for long life and added reliability

CONSOLE
Large 10.1” touchscreen entertainment console with TV, web browsing, and music streaming to keep clients fully entertained and engaged and encourage longer workouts.

COOLING FAN
A turbo cooling fan is standard on the CE900ENT elliptical. This may just be the reason individuals extend their workout by a few minutes.

FOOT PEDALS
Our pedals have 2⁰ of inversion that help place your body into an anatomically correct position throughout the workout.

PULSE GRIP HANDLES
Ergonomically designed handles that provide a comfortable grip throughout the workout plus two stationary handles on console with pulse grip to easily get an accurate heart rate.

DURABLE FRAME
An epoxy hybrid, double powder coated, heavy gauge high strength steel frame means this elliptical is designed to stand the test of time.

COMFORTABLE STRIDE
21” stride length with exclusive 2-degree pedal inversion to assure a comfortable motion.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730
