



















Spirit CRW900 Rower
Was | Now $1,999.00
Save : $200
About
The Spirit Fitness CRW900 Water Rowing Machine brings the timeless tradition of rowing into the gym. The highlight of this machine is its distinctive water tank which provides up to 10 challenging levels of resistance with a simple turn of a knob. A large 5.5” easy-to-read console has 5 pre-programmed workouts to keep athletes engaged. The wooden and steel frame features smooth slide rails, an ergonomically molded seat, and commercial-grade contoured and padded handlebar that deliver the ultimate combination of quiet, smooth, and reliable performance.
The CRW900 console features a large, easy-to-read 5.5” LCD and integrated Bluetooth, ensuring athletes have access to vital workout data when and where it matters most. Clearly marked sections display data including Time, Distance, Calories, Pulse, SPM, Total Strokes, Watt, 500 Time / Avg Time 500, and Level. With 5 pre-programmed workouts and optional manual settings, users of all levels stay engaged and at the peak of their training. The CRW900 console also automatically detects strokes, so getting started is as easy as sitting down and pulling on the handlebar.
Whether placed in a commercial or quality home studio, this rugged indoor rower never disappoints. Guaranteed to enhance any grand environment, Spirit CRW900 Rower is complete with a hand lacquered American Ash Blackwood finish.
Flawlessly reproducing the natural catch and consistent resistance of on-water rowing CRW900 packs a punch with 65% greater resistance than standard fluid models – the perfect rower for solid progression no matter the fitness ability.
Offering smart device connectivity, Spirit CRW900 Rower features auto-adjust technology automatically correlating the chosen tank resistance with the console display for more a more accurate and efficient workout.
CRW900 seat height provides you with perfect easy on / off without straining your knees or back . In addition, it also creates a more effective catch/drive position for rowing training.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own long term fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| Residential Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Tank & Seals: | 5 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Commercial Warranty | |
| Frame: | 10 Years |
| Tank & Seals: | 3 Years |
| Parts: | 2 Years / 1 Year |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power: | (4) AA Console Batteries |
| Drive System: | Poly Belt with Water Impeller Operation |
| Aluminum Rails | |
| Resistance Type: | Water |
| Resistance Levels: | 10 Levels |
| CONSOLE | |
| Display: | Wireless LCD |
| Display Size: | 5.5” diagonal |
| Feedback: | Time, Distance, Calorie, Pulse, SPM, Total Strokes, Watt, 500 Time / Avg Time 500, Level Display |
| Programs: | Manual, Target time, Target Distance, Target Stroke, Target Calories, Target Heart Rate |
| Bluetooth (Connect to Spirit Mobile App) | |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 84" L x 21" W x 22" H |
| Shipping Dimension: | 2 Carton Shipment |
| Item Weight: | 90.38 lb |
| Shipping Weight: | 70.3 lb (Carton 1), 20.5 (Carton 2) |
| Max User Weight Capacity: | 330 lb |
| FRAME | |
| Seat Height: | Adjustable 13”-15” |
| Rail Length: | 44.5” |
| Seat Travel Distance: | 34” |
| Strap Travel Distance: | 86.6” |
| Seat: | Ergonomically Molded Cushion |
| Pedal: | Adjustable Footboards with Straps |
| Handlebars: | Contoured and Padded |
| CONVENIENCE | |
| Heart Rate Receiver (5.3KHz chest strap sold separately) | |
| Standing Frame Design | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit CRW900 Rower Key Features:
- Plus XL Patent Twin Tank Design
- Large and easy-read out screen
- Ergonomic Handle Design
- Textured Finish to Prevent Slipping
- Wheel Brushes
- First-Grade America Ash
- Smooth Silent Seat Action
- Secure Heel Captures
- Transport Wheels
- 65% greater maximum resistance

DURABLE FRAME
The heavy-duty wooden and steel frame is built to withstand the wear and tear of a commercial environment and can be positioned upright for easy storage.


EXTRA LARGE TANK
The twin tank design with durable multi-bladed impeller provides greatly improved resistance range, while 10 levels of water resistance are sure to challenge all fitness levels.
EFFICIENT DISPLAY
A 5.5” LCD screen conveniently displays all the workout data you need to keep you informed and motivated.


SMOOTH TRACKS
Durable aluminum rails provide a quiet and smooth performance and ensure an enjoyable ride each time.
ADJUSTABLE PEDALS
Footboard pedals bring comfort to your workout while straps provide a secure fit.



Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.

Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.

Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730








