



















Spirit CT800ENT Treadmill
Was | Now $5,999.00
Save : $500
About
Designed on the muscular CT800 platform, the Spirit CT800ENT Treadmill includes an impressive combination of functional and technological advancements in a budget friendly treadmill. The oversized 15.6” touchscreen entertainment display allows users to screen-mirror from their phone so they can watch whatever they want. Preloaded apps also give users the ability to stay entertained with popular streaming, news, and social media content. And if that isn’t enough, the facility can enable the ability to watch cable TV through an HDMI and cable box connection. Backed by an impressive warranty and weighing in at over 380 lb, this machine is truly heavy-duty and packs a load of premium features. The Spirit CT800ENT Treadmill features a modern 15.6” touchscreen display and electronics package that allows your clients to screen mirror from their phone, watch cable TV, or stream shows, news, and social media content. The USB charging port, multiple storage trays, cooling fan, and user-intuitive design appeal to a wide range of users.
It’s All About Insulation
On one hand you’ve got the internal cooling fans distributing air throughout the motor and control board, and on the other, expert craftsmanship and insulation.
- The running surface is nice and long, and can withstand anything inflicted upon it, whether it’s a large plus-sized person (the Spirit CT800ENT Treadmill can handle up to 450 lbs) or a highly conditioned athlete.
- The belt is a commercial quality Habasit multi-ply, and can easily handle even 12 mph without squeaking or making odd sounds.
- Speaking of strange noises, the action on the 0-15% elevation is absolutely fluid and perfect every time. As users move up and down they will feel a smooth safe transition happening under their feet.
- 6 specially designed cushions absorb user impact, and this is becoming increasingly important to more and more people already suffering under the strains of inactive twenty first century lifestyles.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own long term fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Motor: | Lifetime |
| Deck: | Lifetime |
| Parts: | 10 Years |
| Console Parts: | 3 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Console Labor: | 1 Year |
| LIGHT COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Motor: | 5 Years |
| Deck: | 5 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Console Parts: | 3 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Console Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power Source: | 120V/15AMP Cord/Outlet |
| Drive Motor: | 4.0 HP DC drive motor with grade H insulation |
| Rollers: | 3" Commercial-Grade |
| Speed: | 0.5 -12 mph (0.1 mph increments) |
| Incline: | 0 - 15 (0.5 increments) |
| CONSOLE | |
| Display: | Full-Color Touchscreen |
| Display Size: | 15.6" diagonal |
| Feedback: | Time, Speed, Incline, Distance, Pace, Calories, METS, Pulse, Program Profile |
| Programs: | Manual, Hill, Fat burn, Cardio, Interval, 2 Heart Rate, Custom, HIIT, 5K, 10K, Fitness Tests (Gerkin, Army, Navy, AirForce, Marines corps, Coast Guard, PEB) |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0 (FTMS) |
| Built-In Speaker | |
| 3.5mm Headphone Port | |
| CSAFE | |
| Wi-Fi 802.11 b/g/n or Ethernet | |
| HDMI Input | |
| Screen Mirroring | |
| USB Service Port | |
| Console Buttons: | Start, Stop, Speed +/ -, Incline +/-, Enter, Scan, Fan |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 85" L x 35.8" W x 60.6" H |
| Shipping Dimension: | 88.6" L x 37.7" W x 21.3" H |
| Item Weight: | 382 lb |
| Shipping Weight: | 428 lb |
| Max User Weight Capacity: | 450 lb |
| FRAME/DECK | |
| Frame: | Heavy-Gauge High-Strength Steel w/ Durable Powder-Coat Paint, Aluminum Console Masts |
| Dipped Side Handrails with Steel Uprights | |
| Optional Dipped Extended Side Handlebars | |
| Belt: | Commercial 2 Ply, Pre-Lubed (4,000 Hours) |
| Deck: | Phenolic, Double-Sided, Wax Lubricant |
| Running Surface: | 22" x 60" |
| Running Deck Thickness: | 1" |
| CONVENIENCE | |
| Remote Handlebar Controls | |
| Hand Pulse Sensors | |
| Heart Rate Transmitter (Chest Strap Sold Separately) | |
| Cooling Fan | |
| Accessory Tray | |
| Cup Holder | |
| Front & Rear Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit CT800ENT Treadmill Key Features:
- Large 15.6” touchscreen with preloaded apps and more
- 3 different workout display modes to keep users engaged
- Spacious 22″ x 60″ workout area and durable multi-ply commercial belt
- Convenient storage options to properly hold user’s phone, water bottle, and more
- Adjustable cooling fan and USB charging port

Spirit CT800ENT Treadmill Console Features:
The CT800ENT features a modern 15.6” touchscreen display and electronics package that allows your clients to screen mirror from their phone, watch cable TV, or stream shows, news, and social media content. The USB charging port, multiple storage trays, cooling fan, and user-intuitive design appeal to a wide range of users.

NEW 15.6” SMART TOUCHSCREEN DISPLAY

EASY-TO-NAVIGATE INTERFACE
Our intuitively designed interface makes managing workouts a breeze. The easy-to-navigate touchscreen provides access to exercise programs, built-in entertainment features, workout stats, settings, and more.

WIRELESS SCREEN MIRRORING
Using the same wifi connection as the treadmill, users can mirror their phone’s screen to the console – allowing them to watch whatever they want and keeping them engaged for a longer workout.

BUILT-IN ENTERTAINMENT
Stream shows and music from providers like Netflix, Amazon Prime, Disney+, HBO Max, Hulu, Peacock TV, YouTube TV, Pluto TV, Tubi, and Spotify. Or, users can choose to gamify workouts with Kinomap (app subscriptions not included). *Built-in apps subject to change without notice.

INFORMATIVE DISPLAY
Users will stay in the zone with efficient data display. Essential stats are always visible in a compact header row, allowing users to enjoy content while keeping track of their workout progress. Plus, physical control keys are available on the console conveniently within reach.

FULLY CONFIGURABLE SETTINGS
An updated settings overview allows you to view important system information and change preferences right on the spot. Customize workout information, perform diagnostics and maintenance, change default language, update software, and more.
CUSTOM & PRESET PROGRAMS
Users can create custom workout templates from scratch at any time with the touch of a finger. No more segment-by-segment level entry; simply draw a line across the screen by connecting dots across all of the segments in a single action. Plus, an updated settings overview allows users to view important system information and change preferences right on the spot.
MAINTENANCE-FREE DECK SYSTEM
Proper care and maintenance is critical to the lifespan of any treadmill. This maintenance-free deck system provides hassle-free use for thousands of miles, plus users will enjoy the spacious 22″ x 60″ workout area. Built to withstand the rigors of any workout, this treadmill supports users up to 450 lbs.
EASY ACCESS CONTROLS
All primary control buttons are right where you need them. No more stopping and starting during your workout when you need to adjust your speed or incline; simply press the +/- buttons to change your speed or level without missing a beat.
HEART RATE MONITORING
Ergonomically-correct hand pulse grips help track and monitor heart rate during training, or take advantage of wireless monitoring capabilities (Bluetooth monitors sold separately).
POWER
The 4.0 HP DC Drive motor with Grade H insulation adds to the reliability of the treadmill while providing the torque and smooth continuous power required by the unique needs of its users.
BEST-IN-CLASS
TECHNOLOGY INTEGRATION
It’s our mission to help you achieve your unique vision of fitness with built-in Bluetooth connectivity.
DIRECT CONNECTION TO 3RD PARTY FTMS APPS

EXPORT SPIRIT+ DATA TO 3RD PARTY APPS




Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.

Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.

Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730








