



















Spirit CT900 Treadmill
Was | Now $6,999.00
Save : $600
About
Sprit Fitness’s robust construction and commercial-grade components make the Spirit CT900 Treadmill the standard for any treadmill to measure against.
Give your users the smoothest workout experience they’ve ever had! The belt on the CT900 features oversize pulleys and a 12 groove poly-v belt with tensioning idler, designed to reduce stress on the system for added reliability. The CT900ENT also features a double-sided .5mm phenolic coated deck with 3.0” rollers.
The CT900 Treadmill with robust commercial-grade construction, powerful motor and outstanding warranty allows owners to feel confident they have products that will stand the test of time. It features a premium ultra-bright blue LED display with built-in cooling fan, integrated reading rack with C-Safe port and power port for TV remote and heart rate graph bar. Users can easily select from multiple preset programs that provide a wide variety of popular workouts for the average user while fitness tests, heart rate programs and a custom program are available for more serious users.
A roomy 22” x 62” workout surface offers clients plenty of room for a comfortable workout, and the multi-ply Habasit® belt combines with Polyurethane shock absorbers ensure just the right amount of cushioning – providing you with a low maintenance system for thousands of miles.
Six polyurethane shock absorbers evenly distributed throughout the unit and a roomy 22” x 62” workout surface ensure a comfortable experience. Oversize pulleys and 12 groove poly-v belt with tensioning idler reduce stress on the system for added reliability. Double-sided .5mm phenolic coated deck, 3” rollers and multi-ply Habasit® belt combine to provide a low maintenance system for thousands of miles. The industrial, 5.0 horsepower AC drive system provides power and longevity. Feel confident in your equipment with the robust and feature-rich CT900 Treadmill.
Powder-coated steel, powerful motor, and outstanding warranty allows owners of Spirit CT900 Treadmill to rest assured they have products that will stand the test of time.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own longterm fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Motor: | 10 Years |
| Deck: | 3 Years |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 3 Years |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power: | 120 Volts (NEMA 5-20P Electrical cord); 20 Amp Circuit Recommended |
| Motor: | 5.0 HP AC Drive Motor |
| Speed Range: | 0.5 - 12 mph |
| Incline Level: | Electronic, 15 Levels |
| CONSOLE | |
| Display: | Blue / Backlit LED |
| Feedback: | Watts, METS, Time Elapsed, Time Remaining, Calories, Calories/Hour, Distance Pace, Heart Rate, Laps, Speed, Incline |
| Programs: | Manual, Interval,5k, 10k, Calorie, Hill, Fat Burn, Cardio, Fit Test, Gerkin Protocol Fit Test, 6 Military Tests (incl. Coast Guard and PEB), 2HR, Custom |
| Bluetooth (for heart rate) | |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 84" L x 35" W x 62" H |
| Shipping Dimension: | 89.6” L x 42.1” W x23” H |
| Item Weight: | 516 lb |
| Shipping Weight: | 566.6 lb |
| Max User Weight Capacity: | 450 lb |
| FRAME/DECK | |
| Frame: | Epoxy hybrid, double powder coated, heavy gauge high strength steel |
| Deck: | Phenolic, Double-Sided, Wax-Coated |
| Deck Cushioning: | Polyurethane Shock Absorbers |
| Belt: | Habasit 2-Ply Commercial, Self-Lubricating |
| Step Up Height: | 9.96" |
| Running Surface: | 22" x 62" |
| Running Deck: | 1" Thickness |
| CONVENIENCE | Handlebar Controls |
| Hand Pulse Sensors | |
| Heart Rate Receiver (Chest Strap Sold Separately) | |
| Cooling Fan | |
| Accessory Tray | |
| Cup Holder | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit CT900 Treadmill Key Features:
- Premium, ultra-bright blue LED display
- Cushioned polyurethane shock absorbers
- 22” x 62” workout area accommodates users of all heights
- 5.0 HP AC drive system provides power and longevity
- Adjustable cooling fan and convenient accessory storage

BUILT-IN CONVENIENCE
The console features an adjustable cooling fan, small storage tray, and dual bottle holders to keep users comfortable for longer workouts.
POWERFUL MOTOR
Industrial 5.0 HP AC drive motor, 12 MPH top speed, and 15 levels of incline for ultimate workout versatility.
HEART RATE MONITORING
Wireless heart rate transmitter (chest strap sold separately) and ergonomically correct hand pulse sensors help keep workouts safe and effective.
EFFICIENT DISPLAY
Ultra-bright white multi-window LED conveniently displays 9 pieces of data at a time to keep you informed and motivated.
DURABLE DECK & BELT
1″ phenolic, double-sided, wax-coated deck and multi-ply Habasit® belt for extensive use, while the spacious 22” x 62” workout area accommodates users of all heights.
- Console Feedback: Premium, ultra-bright blue LED display with built in fan, integrated reading rack with C-Safe port and power port for TV remote, heart rate graph bar.
- Muscle Activation: It’s important to know which muscle groups are gaining the most benefit during your workout. On Spirit treadmills, your users will be using their glute (bottom), hamstring (back of your thigh), quad (thigh), calf, pec and arm muscles.
- Hear Rate % Profile: Heart Rate training is proven to be one of the best ways to measure your workout. Sprit Fitness’s Heart Rate % Profile gives your users a quick reference of your % compared to maximum projected heart rate. The LED lights up in Amber for 50-60%, Green for 65% to 80%, and Red for 85%+.
- Preset Programs: A wide variety of popular workouts for the average user while fitness tests, heart rate programs and a custom program are available for more serious users. The fitness test programs include a Gerkin Protocol Fitness Test and 6 Readiness Test Programs (Army, Navy, Air Force, Marines, Coast Guard, PEB).
- Cooling Fan: Cooling fans that swivel are standard on all of Sprit Fitness’s treadmills.
- Cushioning: 6 cushions evenly distributed throughout the unit ensure a comfortable experience.


Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.

Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.

Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730








