









Spirit CVC800 Vertical Climber
Was | Now $2,999.00
Save : $300
About
The Spirit CVC800 Vertical Climber combines the natural 12” arched stepping action and narrow 2” pedal spacing (Q-Factor) with an effective upper body workout in a compact space saving design. It is a fantastic way to get a heart-healthy, total body workout. With 6 programs, 20 levels of resistance, and multiple hand grip positions, users of all types can customize their workout to their fitness level.
Features like the built-in cup holders and phone/tablet holder help make working out more enjoyable while the magnetic resistance provides a smooth, quiet experience. The heavy-duty steel frame and moving parts like the large 23 lb flywheel and concave roller wheel system are protected by durable, easy-to-clean, custom-molded shrouds to ensure the safety and longevity of you and your machine. The Spirit CVC800 Vertical Climber is fitted with levelers and transportation wheels to make sure your machine is stable, secure, and right where you want it to be.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own long term fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Brake: | 10 Years |
| Parts: | 10 Years |
| Labor: | 2 Years |
| LIGHT COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Brake: | 5 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power Source: | AC 100V / 50HZ or AC 240V / 60HZ |
| Flywheel: | 23 lb |
| Steps per Minute: | 10 - 210 |
| Resistance Level: | 0 - 20 Levels of Magnetic Resistance |
| CONSOLE | |
| Display: | LCD |
| Display Size: | 5.5" diagonal |
| Feedback: | Time, Level, Vertical Distance, Calories, Steps |
| Programs: | Manual, Hill, Fat burn, Cardio, Strength, HIIT |
| Bluetooth: | Bluetooth 4.0 (FTMS) |
| Console Buttons: | Start, Stop, Manual, Hill, Fat burn, Cardio, Strength, HIIT, Enter, ˅ / ˄ |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 58.7" L x 27.6" W x 84.3" H |
| Shipping Dimension: | 58.1" L x 22.4" W x 39.8" H |
| Item Weight: | 220.5 lb |
| Shipping Weight: | 264.6 lb |
| Max User Weight Capacity: | 400 lb |
| FRAME | |
| Frame: | Heavy-Gauge High-Strength Electroplated Steel Frame |
| Hand Grips: | Multi-Position Hand Grips |
| Rail Track: | Single Anodized Aluminum Rail Track |
| Oversized Footpads: | 16.5" L x 8.4" W x 2.9" H |
| 2” Q-Factor | |
| CONVENIENCE | |
| Heart Rate Transmitter (Chest Strap Sold Separately) | |
| Accessory Tray | |
| Cup Holder | |
| Transportation Wheels and Levelers | |
FEATURES
Spirit CVC800 Vertical Climber Key Features:
- Total body workout in a compact space-saving design
- Oversized (8.4” x 16.5”) padded foot pedals with 2” Q-Factor
- 6 effective programs with up to 20 levels of resistance
- Large 23 lb flywheel and natural 12” arched step motion
- Multiple padded hand grip positions for maximum workout variety
BEST-IN-CLASS
TECHNOLOGY INTEGRATION
It’s our mission to help you achieve your unique vision of fitness with built-in Bluetooth connectivity.
DIRECT CONNECTION TO 3RD PARTY FTMS APPS
EXPORT SPIRIT+ DATA TO 3RD PARTY APPS
ALL LEVELS WELCOME
With 6 effective programs, 20 levels of resistance, and a 12” step height, all users can easily customize their workout to meet their goals. The built-in heart rate receiver (chest strap sold separately) helps take the guesswork out of fitness.
BUILT-IN CONVENIENCE
Built-in cup holders as well as a phone/tablet holder help keep belongings close by so you can go the distance.
TOTAL BODY WORKOUT
Step onto the oversized foot pedals and use it as a stepper, or take your workout to the next level by grabbing onto the upper handles for one of the best total-body workouts available.
TRANSPORT WHEELS AND LEVELERS
Leveler feet ensure a sturdy and smooth workout on any surface, while the built-in transportation wheels help you put your Vertical Climber right where you want it.
MULTIPLE GRIP OPTIONS
The moving handles provide multiple grip options both for differing user heights and for variety during work and rest periods during your workout. Stationary handles are also conveniently mounted below the console.
Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.
Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.
Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730