


Spirit Triceps Extension | CSS-TEXT
Was | Now $3,599.99
Save : $300
About
STRENGTHEN AND DEFINE YOUR ARMS
Reach your fitness goals, and strengthen and define your arms with the Spirit Triceps Extension | CSS-TEXT. The angled arm pad helps to limit shoulder movement to ensure focus on the triceps, while the adjustable seat aligns the elbows with the machine’s axis of rotation. Plus, all pads use high-density foam with premium upholstery and high-quality stitching, making them not only comfortable but durable and easy to clean.
ABOUT SPIRIT FITNESS
Spirit Fitness has always made it one of its core principles to adapt and evolve with the times, and the demands of the consumer fitness world. That’s why prices are extremely competitive and reasonable. The drive is to make sure that despite economic woes, people have access to the things they need to get in better shape.
The engineers, experts, and team members of Spirit Fitness hold fast to their deep desire to combat obesity, and make sure that their products have literally anything and everything, sometimes above and beyond the call of duty, available so that people live longer, happier, and healthier lives across the board.
| Warranty | |
| Frame: | 10 Years |
| Bushings, Bearings, Shocks, Pulleys, Guide Rods: | 5 Years |
| Paint and Finishes, Cables, Grips, Counter/Timer, Pull-Pin Components, Rail Wheels, Attachments, All Other Parts Not Mentioned: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Weight Stack: | 180 lb |
| Increment Weight: | 5 lb |
| Top Plates: | 2 x 10 lb |
| Plates: | 3 x 10 lb |
| Plates: | 7 x 20 lb |
| Pulley Ratio: | 0.7 |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 49" L x 40.2" W x 59" H |
| Assembled Unit Weight: | 470 lb |
| Recommended User Height: | 4’11” to 6’8” |
| Max User Weight Capacity: | 360 lb |
| FRAME | |
| Cables: | LOOS USA |
| Frame: | Heavy Gauge Steel |
| Design: | Low Profile |
| Finish: | High-Quality Electrostatic Powder Coat |
| Weight Stack: | Fully Enclosed |
| Steel Feet with Rubber Foot Covers | |
| CONVENIENCE | |
| Rep/Time Counter (2 C Batteries required, not included) | |
| Adjustable Seat Height | |
| Start/Finish Workout Diagrams | |
| Multiple Grip Options | |
| Storage Trays (Top of Weight Tower) | |
FEATURES
Spirit Triceps Extension | CSS-TEXT Key Features:
- Angled arm pad helps to limit shoulder movement for focus on Triceps
- Extension bar pivots to adjust for varying forearm lengths and axis of rotation alignment
- Seat adjustment is used to align elbows with machine’s axis of rotation
- Integrated rep counter and built-in storage on top cap
PIVOTING EXTENSION BAR
Built for users of varying sizes and heights, the extension bar pivots to adjust for varying forearm lengths and axis of rotation alignment. Plus, the integrated rep counter keeps you informed and motivated. The heavy-gauge steel frame with commercial-grade components are built to last and deliver the results you want.
- 2 x 10 lb Top Plates
- 3 x 10 lb Plates
- 7 x 20 lb Plates
- 180 lb Total Weight Stack
SELECTORIZED
Spirit Selectorized machines offer a seamless and efficient workout experience by allowing users to quickly adjust resistance with a simple pin selection. Designed for safety and ease of use, our equipment provides controlled movement to reduce the risk of injury, making them perfect for all fitness levels. With targeted muscle isolation, these machines help you maximize your strength training for faster, more effective results.
QUALITY AND COMFORT
All pads use high-density foam with premium upholstery and high-quality stitching, making them not only comfortable but durable and easy to clean.
ENSURE CONFIDENCE
Ergonomic positioning ensures users maximize every rep while adjustable pads, rollers, and multiple grip options provide stability and proper fit.
DURABILITY
Built with a heavy-gauge steel frame and commercial-grade components, Selectorized machines are built to last and deliver the results you want.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730