









Spirit XIC600 Indoor Cycle Bike
Was | Now $999.00
Save : $200
About
With components of similar quality to expensive outdoor bikes, you can train on the Spirit XIC600 Indoor Cycle Bike in the comfort of your own home. A heavy duty 48.5 lb precision balanced chrome plated flywheel, belt drive system, and superior cranks create a system that is smooth, quiet, and durable. Both the seat and handlebar adjustments provide infinite settings (fore/aft/up/down) via the fast adjustment levers allowing you to precisely adjust your bike to your specific needs. Wireless LCD console, dual water bottle holders, comfort groove racing saddle, and PVC coated multi-grip handlebars are all standard. Start training to your full potential with your own Spirit XIC600 Indoor Cycle Bike.
ABOUT SPIRIT FITNESS
They built their first fitness product in 1983, with the simple goal of giving their customers the highest quality equipment to help them achieve their fitness goals.
It is that same simple purpose which continues today in designing and developing every piece of equipment that bears the Spirit Fitness name. They make sure that each new equipment design meets the same demanding standards that have crafted the Spirit Fitness brand.
Over the last thirty years, their focus has always been-and will continue to be-delivering a quality experience with our equipment. They understand that their products are an investment and they design them to keep pace with your own long term fitness goals. All of their products are produced in their ISO-certified factories for consistent quality.
Their other passion has always been on innovation that improves their customers’ experience. They were one of the first to integrate cooling fans on their products; a high-quality fan is now standard on nearly all Spirit Fitness products. They also integrate audio speakers for MP3 players on most of their products. The number one reason people stop exercising is from boredom, and they know that if you are a little more comfortable, you will work-out longer and achieve your fitness goals that much faster.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Brake: | 3 Years |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power: | 2 AA Console Batteries / 2 AA Speed Sensor Batteries |
| Drive System: | Poly-V Belt |
| Flywheel: | 48.5 lb lb |
| Resistance: | Rotary Knob, Micro-Adjustments |
| CONSOLE | |
| Display: | Wireless LCD |
| Adjustable Console Angle | |
| Feedback: | RPM, Heart Rate, Calories, Speed, Time, Distance, Clock, Battery Indicator |
| Console Buttons: | Mode/Reset, Start |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 41.9" L x 21.2" W x 40.4" H |
| Shipping Dimension: | 41.9" L x 8.7" W x 39.1" H |
| Item Weight: | 141 lb |
| Shipping Weight: | 154.3 lb |
| Max User Weight Capacity: | 350 lb |
| FRAME | |
| Q-Factor: | 8.1” |
| Pedal: | Adjustable Toe Clips |
| Seat: | Racing Saddle w/Comfort Groove, Adjustable, Easily Replaceable |
| Seat/Handlebar Adjustments: | Fore/Aft/Up/Down |
| Handlebar / Seat Posts: | Stamped Numerical Indicators |
| Handlebar: | PVC Coated, Multi-Grip Design, Built-In Dual Water Bottle Holders |
| CONVENIENCE | |
| Heart Rate Receiver (Chest Strap Sold Separately) | |
| Water Bottle Holder | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit XIC600 Indoor Cycle Bike Key Features:
- Durable chrome-plated 48.5 lb precision-balanced flywheel
- Micro fore/aft/up/down seat and handlebar adjustments with quick levers
- Direct drive system is driven by a belt instead of a chain for smooth, quiet, and maintenance free operation
- Molded rotary knob for comfortable resistance adjustments and quick-stop operation
- Adjustable toe cage pedals for a secure ride with any type of athletic shoes
- Stamped adjustment settings on both the handlebar and seat posts for quick reference
WIRELESS DISPLAY
A wireless LCD console tracks RPM, heart rate, calories, speed, time, and distance so you stay informed during your ride.
HEART RATE MONITORING
Built-in wireless heart rate receiver helps keep your workouts safe and effective (chest strap sold separately).
MICRO-ADJUSTMENT KNOB
Molded rotary knob for comfortable, micro-resistance adjustments and quick-stop operation.
HEAVY-DUTY FLYWHEEL
48.5 lb precision-balanced chrome-plated flywheel, belt drive system, and superior cranks create a system that is smooth, quiet, and durable.
ADJUSTABLE SEAT & HANDLEBARS
Fast adjustment levers provide infinite seat and handlebar positions (fore/aft/up/down) allowing you to precisely adjust your bike to your specific needs.
Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.
Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.
Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Reviews
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730
"Love this spin bike! We had a faulty pedal but got a new one and now it’s great! Feels very sturdy for normal to larger adults. Has a little place to put your iPad so you can watch spin classes or bicycling videos on You Tube. Who needs to pay for Peleton!"
~ Henry S