



















Spirit XT485ENT Treadmill
Was | Now $2,999.00
Save : $300
About
The Spirit XT series covers the entire gambit of progressive fitness training, from the beginner to the serious user/amateur athlete with limited time and space. Getting in incredible shape doesn’t have to take up tons of time throughout the week. Not when you have a machine like the Spirit XT485ENT Treadmill at your disposal.
The Spirit Fitness XT485ENT Folding Treadmill is the perfect mix of features and function. With a large 10.1” touchscreen display you can easily navigate through the 30+ on-board programs and workout controls. Preloaded apps like Netflix, YouTube, CNN, and more, as well as built-in screen mirroring capabilities and a USB charging port offer endless entertainment or motivation opportunities, so you don’t miss a beat. Built-in Bluetooth FTMS lets you connect to apps like Zwift and Kinomap, connect to your headphones, or an external heart rate monitor. The powerful 4.0 HP motor backed by a lifetime warranty will get you moving up to 12 mph on the generous 22” x 60” running surface. Need extra room? The Spirit Fitness XT485ENT packs all of this into a convenient folding-frame design with built-in transport wheels that makes moving and storage a breeze.
Through powerful technology, smooth ergonomically correct movement, precise application of tension and inclination, highly conditioned bodies get everything they need to maintain and more if higher plateaus of fitness are desired. Spirit designs treadmills for everyone, and has been so successful because we know exactly what people need, and how to give it to them.
Challenge yourself with our exclusive Fusion program that integrates cardio and strength to help you achieve your fitness goals, or utilize the built-in Bluetooth compatibility to take your workout to the next level with third-party FTMS apps like Zwift and Kinomap. Learn more about XT485ENT Bluetooth features. This model is very appealing to someone that is a walker or an avid runner and helps keep you motivated day after day.
It all Starts with a Stable Mount
You can tell a lot about the quality of a product based on where the manufacturer invests their money in the product. Do they spend it on useless bells and whistles, or do they spend it on parts that actually enhance the quality and performance of the product? Spirit Fitness spend money on quality, such as cast motor mounts. Why cast? We do not believe that a stamped steel motor mount will give the motor the secure mount that is required for a high quality treadmill. If the motor shifts, then the drive belt will loosen, which will make the walking belt feel like it is slipping. Take off the motor cover and look beneath the hood, you can learn a lot about the design of a treadmill.
Fold it Away for Extra Space
The Spirit Fitness Folding Treadmill is easy to fold up and down for your work-out. This feature gives you a full size treadmill for working out, but then folds into a tight compact space when not in use. Simply pull the yellow handle located on the back of the treadmill frame and the unit will unfold. It’s design will allow you to let go and it will come to a soft landing on your floor with no need to bend over and guide it to the floor. To fold up, simply pick up the treadmill deck and lift. You will notice that our assisted design makes this easy and convenient.
Keep It Cool
One thing that will destroy a treadmill or any electronic device is heat. It is critical that the drive motor, elevation motor and electronics under a motor cover be kept cool. Our engineers have developed an airflow system that promotes air circulation around the motor and electronics to help keep them cool. Our motor covers are designed with ventilation and we use large aluminum frames on our lower electronics, which act as heat sinks to absorb excess heat. The XT185 and XT285 have vents on the front of the motor cover. Spirit XT385, XT485 and XT685 have vents on the front along with ventilation on the top of the motor covers to promote extra air-flow. All Spirit Fitness treadmills are designed to keep the treadmill cool and running for years.
Easy-to-use Consoles
Most of our treadmills have multiple locations to adjust the speed and elevation. You can always adjust the speed and elevation on the console with the quick keys or with the + and – keys on the lower console. The speed can also to be adjusted with the + / – button located on the right handlebar. The left handlebar allows for the incline to be changed. There is even a button on the lower console that allows you to disable the buttons on the handlebars. It is important that you feel comfortable on your treadmill. Allowing you to choose how you make the critical speed and elevation adjustments is just one of the features you will find on Spirit Fitness Treadmills.
Here is a breakdown on how the series lays out today.
Spirit XT185 – Designed to enhance the experience of a complete novice to treadmill usage and exercise in general. It’s meant to be the perfect starting off point.
Spirit XT285 – Engineered to compliment individuals with experience in working out, but are returning from a break. This machine still assists the untrained musculature, but keeps workouts light enough for a comfortable experience while getting back into a routine.
Spirit XT385 – Constructed to facilitate an easy transition into more intense bout of exercise, for example from speed-walking to jogging. Or from light jogging into regular doses of running.
Spirit XT485 – Fashioned to give ample amounts of challenge to those that are seeking high doses of metabolic-boosting workouts in a short amount of time. Quality workouts every time.
Some Key Defining Features
Because the training is far more serious, the console has been substantially upgraded. It’s a tri-color LED with fine pitch dot matrix technology, as well as a long list of other variable data, and a detailed graph to keep track of the heart rate zone.
The most beautiful thing about the Spirit XT485ENT Treadmill, is that is has the best of every treadmill in the series before it, and then has tons of added value for a truly competitive price.
Many of the construction wonder that customers have come to expect have been left unchanged. Now that you’ve heard out take on things, let’s see what the experts saying?
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime |
| Motor: | Lifetime |
| Deck: | Lifetime |
| Console: | 2 Years |
| Parts: | 10 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power: | 110V Cord/Outlet Power Source |
| Drive Motor: | 4.0 HP |
| Rollers: | Commercial Grade 2.5” |
| Speed Range: | 0.5 - 12 mph (0.1 mph increments) Speed Range |
| Incline: | 0 - 12 (0.5 increments) Levels of Electronic Incline |
| CONSOLE | |
| Display: | Full-Color Touchscreen |
| Display Size: | 10.1" diagonal |
| Feedback: | Time, Speed, Incline, Distance, Pace, Calories, METS, Pulse, Program Profile |
| Programs: | Hill, Fat Burn, Cardio, Strength, HIIT, Calories, Fusion, (2) Heart Rate, and up to 12 Custom + built-in apps |
| Bluetooth: | 4.0 (FTMS) |
| Screen Mirroring | |
| USB Charging Port | |
| 3.5mm Audio-In Only | |
| Built-In Speakers | |
| Console Buttons: | Direct Speed/Incline, Fan, Incline +/-, Start, Stop, Speed +/-, Handrail Controls On/Off |
| Direct Speed Buttons: | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 mph |
| Direct Incline Buttons: | 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 incline |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 82" L x 35" W x 57" H |
| Folded Dimension: | 48.8" L x 34.8" W x 70.9 " H |
| Shipping Dimension: | 86.6" L x 36" W x 15.4" H |
| Item Weight: | 269 lb |
| Shipping Weight: | 297.6 lb |
| Max User Weight Capacity: | 425 lb |
| FRAME/DECK | |
| Frame: | Folding Frame with Releasing Lever |
| Handrails: | Aluminum Handrails with Steel Uprights and Stability Bar |
| Belt: | 2-Ply Belt |
| Running Surface: | 22" x 60" |
| Running Deck: | 1" Thickness |
| CONVENIENCE | |
| Remote Handlebar Controls | |
| Hand Pulse Sensors | |
| Heart Rate Receiver (5KHz chest strap included) | |
| Cooling Fan | |
| Accessory Tray | |
| Cup Holder | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit XT485ENT Treadmill Key Features:
- Advanced 10.1″ interactive touchscreen
- Powerful 4.0 HP motor covered by a lifetime warranty
- Huge 22″ x 60″ running surface that folds for easy storage
- Bluetooth FTMS allows you to connect to a Bluetooth headset, heart monitor, or your favorite fitness apps
- Handlebar speed and incline controls enable quick changes

NEW 15.6” SMART TOUCHSCREEN DISPLAY


INTUITIVELY DESIGNED INTERFACE
Easy to navigate touchscreen interface allows users to access 30 exercise programs, built-in entertainment features, workout stats and more.

WIRELESS SCREEN MIRRORING
Using the same Wi-Fi connection as the treadmill, you can mirror your phone’s screen to the console – now you can watch whatever you want!

PRELOADED APPS
Stay entertained with popular streaming, news, and social media content.

WORKOUT PROGRESS
The system provides 3 different viewing modes (Simple, Track, Dashboard) to fine tune your workout experience.

FULLY CONFIGURABLE SETTINGS
Customize workout information, perform diagnostics and maintenance, change default language, update software, and more.
BEST-IN-CLASS
TECHNOLOGY INTEGRATION
It’s our mission to help you achieve your unique vision of fitness with built-in Bluetooth connectivity.
DIRECT CONNECTION TO 3RD PARTY FTMS APPS

EXPORT SPIRIT+ DATA TO 3RD PARTY APPS


POWER
Powerful 4.0 HP motor, 12mph top speed, and up to 15 levels of incline for ultimate workout versatility.

DIRECT CONTROL BUTTONS
Easy to access speed and incline buttons on console provide the ability to quickly select a specific incline or speed with just a press of a button.

DECK
This maintenance-free deck system provides hassle-free use for thousands of miles, plus the spacious 22″ x 60″ workout area accommodates tall individuals.

HANDLEBAR SPEED & INCLINE CONTROLS
Adapt your workout on-the-fly without breaking your stride using the handlebar mounted speed and incline controls.



Variety of Colors Options
Available in a wide variety of colors and patterns, PaviFlex interlocking rubber flooring is an excellent choice for getting the look you need in your commercial facility or home.

Made from Highest Quality Materials
PaviFlex flooring tiles are constructed with high-density, closed-cell vulcanized virgin rubber, making them both ultra-durable and easy to clean.

Choose your Favorite Design
With a huge variety of colors, patterns and designs, PaviFlex seamless flooring will make your exercise room look amazing while holding up to the most rigorous workouts.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730








