











SportsArt C535R Recumbent Bike
Was | Now $3,395.00
Save : $300
About
The SportsArt C535R Recumbent Bike. SportsArt cycles are self-generating; no-outside power source required. Users will enjoy the built in wireless Polar® HR receiver and multiple language options (English, Spanish and French).
SportsArt C535R Recumbent Bike features a ComfortDri vented padded seat back that allows for airflow throughout your workout to ensure total comfort and superior support. With 40 levels of resistance and a unique step-through design, this recumbent cycle has oversized pedals with quick strap adjustment for easier customisation, as well as conveniently positioned seat adjustment handles that are easy to reach while exercising. The adjustable seat back also provides extra comfort in any exercise position.
The SportsArt C535R Recumbent Bike includes a range of workout programs including manual, random, interval (x3), plateau, fat burn, fit test and HRC (x3).
This recumbent cycle displays the following feedback information: level, time, distance, calories, speed, RPM, METS, human Watts and actual HR, WT loss HR and cardio HR.
* Lifetime is defined as the useful life of the product which is understood to be 7 years.
** Wear items are: deck, belts, handles, grips, motor/generator brushes, overlay, pedals, pedal straps and bearings, cosmetic shrouds and covers.
*** High wearable items are: headphone jacks, USB port, RFID port, iPod connector, batteries.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Wear Items**: | 2 Years |
| Labor: | 3 Years |
| High Wearable items***: | no Labor |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 171.6 lbs / 78 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 66.5" x 25.9" x 50.3" / 169 x 66 x 128 cm |
| Resistance Levels: | 40 Resistance Levels. |
| Power Requirement: | Self Powered. |
| Max User Weight: | 400 lbs / 181.8 kg |
| Readouts: | Heart rate, Cardio Zone, Weight Loss Zone, Active Zone, Calories, Level, Time, Distance, RPM, METs, Speed, Watts |
| Workout Programs | Manual, Random, Interval (1-1, 1-2, 2-2), Plateau, Fatburn, YMCA Test, HRC (WT Loss, Cardio, Custom HR) |
| Seat: | Reclining Seat Back. ComfortDri™ Vent. |
| Pedals: | Oversized Pedals. Quick Strap Adjustment. |
| Display: | Color Display. |
| Heart Rate Programs: | 3 Heart Rate Control Programs. |
| Heart Rate: | Built in wireless Polar® HR receiver. |
| Fan/Speakers: | 2 Headphone jacks with built in volume control. |
| mp3/CD/TV Interface: | 2 USB ports for device charging. |
| CSAFE Compatible: | CSAFE port compatible with Netpulse. |
| Additional Console Features: | Multiple language options (English, Spanish and French). |
| Options: | iPod, iPhone 30-pin connector option. Entertainment bracket & external TV option. Optional ECOFIT™ & SA WELL+ workout tracking function. Wireless Entertainment via CSAFE option. |
| Console Options: | Tri-Color LED |
FEATURES
SportsArt C535R Recumbent Bike Key Features:
- ComfortDri™ vented padded seat back allows for airflow throughout the workout and is molded to provide ultimate support
- Convenient seat adjustment handles are easy to reach while exercising
- Adjustable seat back provides extra comfort for any exercise position
- Oversized pedals feature quick strap adjustment for easy customization
- CSAFE port
- Headphone jack with built-in volume control (x2)
- USB port (x2) for device charging
- Optional iPod & iPhone 30-pin connector
- Optional SA WELL+™ workout tracking function
- Optional MYE 900MHZ semi-integrated receiver*
- Cardio Advisor™ displays
- Optional 3-speed fan
- Adjustable Seat Back
- Wireless heart rate monitoring if paired with heart rate transmitter

FEEDBACK
Level, Time, Distance, Calories, Speed, RPM, METS, Heart rate, Cardio zone, Weight loss zone, Active zone
WORKOUT PROGRAM
Manual, Random, Interval (x3), Plateau, Fat Burn, Fit Test, HRC (x3)
ACCESSORIES
- CSAFE port (standard)
- USB port (x2) for device charging (standard)
- iPod, iPhone 30-pin connector option (Optional with LED
- console)
- ECOFIT™ & SA Well+™ workout tracking function (Optional)
- TV racket (Optional)
- HR transmitter belt (Optional)

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730