



SportsArt P757 Leg Extension
Was | Now $3,595.00
Save : $300
About
Specially designed cams provide unparalleled ergonomics through out the entire motion; offering a perfect start, strong finish, and smooth resistance for human biomechanics. The SportsArt P757 Leg Extension is a resistance weight training exercise for the quadriceps muscles of the legs. The SportsArt Performance Strength Series combines quality and value in an elegant circuit of over 20 stations designed to fit any budget. SportsArt P757 Leg Extension lower stack height and compact footprint make it ideal for any sized facility.
Performance Line is a completely new line of devices dedicated for smaller clubs. While designing, our engineers focused on perfect functionality and exercise ergonomics known from Sports Art Extreme line. We succeeded in keeping a full range and a precise stack with a magnetic selector, complete adjustment of a range and big, anatomic cams. For security reasons the stack has been locked with semi transparent polycarbonate. Polymer varnish resistant to sweat and double color upholstery completes the picture.
Stack Weight(Precise, 100kg): As a standard equipment in Strength series we offer an aesthetically built stack. Designing it we wanted it to be an easy to reach and chose. The precision is so well that on the height of 1m the selector position change may not be bigger than 1mm. The choice of the weight is assisted with magnetized selectors.
Biomechanics(3 movement ranges): Designed by Motion Mechanics specialists a system of cams and levers is responsible for mechanics and ergonomics. It enables to adjust the device to every user regardless of their height or weight.
Drive Line(Steel Cable): In SportsArt machines internally greased steel ropes covered in jackets are standard. What is more, S series devices have exceptionally hard and highly durable belts supported with kevlar.
Stack Weight Change(5kg): A unique clutch system used in our S series strength devices enables real weight stack change every 1.5kg. We allow the weight that is personalized to the user’s individual needs.
Construction(Bent and twisted): Only SportsArt can boast with bent from one piece frames. Such a solution is really expensive but there is no other as hard and durable.
| Warranty | |
| Frame (Coating excluded): | 7 Years |
| Weights & Guide Rods: | 3 Years |
| Cables, belts, bearings & parts: | 2 Years |
| Grips, enclosures & covers: | 1 Year |
| Upholstery: | 6 Months |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Upholstery: | Rip-resistant marine quality upholstery with industrial strength cushioning |
| Finish: | Dual powder-coated platinum paint resists scratches and scuffs |
| UNIT WEIGHT: | 402 lbs / 182.7 kg |
| DIMENSIONS (L X W X H): | 53.2" x 39.8" x 57.5" / 135 x 101 x 146 cm |
| MAX USER WEIGHT: | 500 lbs / 227 kg |
| Starting Weight: | 13.2 lbs / 6 kg |
FEATURES
SportsArt P757 Leg Extension Key Features:
- Adjustable backrest helps users maintain the correct training posture
- The adjustable calf cushion provides the most comfortable training stroke for users of different sizes
- A comprehensive training range can be achieved by adjusting the starting point of the exercise
- Deep groove 5 inch (12.7 cm) pulley can provide smooth cable trajectory
- The special material soft cushion effectively reduces the noise generated by the impact of the counterweight
- Stainless steel guide rod can prevent rust and keep it smooth
- The steel cable is covered with special plastic, which effectively reduces the noise generated when the counterweight moves
- High-quality commercial cushion
- Ball bearings and Kevlar belts (or coated cables) provide smooth, quiet movement
- Comfortable cushions, correct ergonomics
- Pivot points called out with orange dots for optimal alignment
- Magnetized selector fork instantly locks into place for quick, secure action
- Retracting cord keeps selector fork from disappearing while eliminating clutter
- Flat “fork-style” selector supports weight plates, rather than balancing on a thin, single selector pin
- Precision sound dampeners keep stack action quiet
- Cold rolled steel weight plates resist rust, convey quality

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730