













SportsArt T676 Treadmill
Was | Now $9,995.00
Save : $600
About
SportsArt’s ECO-NATURAL™ line is the embodiment of design, technology, sustainability, and cardiovascular excellence. The sleek angles and premium features combine with a state-of-the-art motor to produce the most engaging and energy-saving workout that users can feel good about. The SportsArt T676 Treadmill is our top of the line treadmill with -3 to 15% incline range and 0.15 to 17 mph speed range that will be sure to meet any user’s needs.
KEY FEATURES
- ECO-DRIVE™ motor uses 32% less energy than standard motors
- ECO-GLIDE™ auto lubrication system
- Optional 19” SENZA™ Touchscreen
READOUTS
- Speed
- Incline
- Time
- Distance
- Calories
- Cal/Hr
- Mets
- Pace
- Heart Rate
- Weight Loss Zone
- Cardio Zone
WORKOUT PROGRAM
- Manual
- Random
- Interval
- Glute
- Hill
- Track
- Fat Burn
- Fitness Tests (Bruce, Gerkin, Firefighter, WFI, Army, Air Force, Marines, Navy, Physical Efficiency Battery)
| Warranty | |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime* |
| MyFlex+: | Lifetime* |
| Motor: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Wear Items: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| High Wear Items: | no labor |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 446.6 lbs / 203 kg |
| Dimensions: | 84.9" x 35.6" x 59.3" / 215.6 x 90.5 x 150.6 cm |
| Speed Range: | 0.15 – 17.0 mph / 0.25 – 27.4 kph |
| Running Area: | 62 x 22 in / 157.5 x 55.9 cm |
| Speed Range: | 0.15–17.0 mph / 0.25–27.4 kph |
| Incline Range: | -3 to 15% |
| Drive Motor: | 6.0 HP AC-Servo motor |
| Power Requirements: | 20A / 110v / 60 Hz - Dedicated Circuit |
| Plug Requirements: | NEMA / 5-20P* |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227.3 kg |
| Step Up Height: | 10.6 in / 27 cm |
FEATURES
SportsArt T676 Treadmill Key Features:
- ECO-DRIVE™ motor users 32% less energy than a standard motor
- ECO-GLIDE™ auto lubrication system
- Optional 19″ SENZA™ Touchscreen
- 2 USB ports for device charging
- 3 speed fan
- CSAFE port Headphone jack with built-in volume control
- MyFlex+ omni-directional cushioning system
- Numeric keypad
- Multi-language support
- Contact heart rate standard & wireless Polar® HR
receiver built-in - SA WELL+™ Integration


Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730