















Star Trac 10TRX FreeRunner ™ Treadmill with LCD Console
Was | Now $12,599.00
Save : $600
About
The Star Trac 10TRX FreeRunner ™ Treadmill with LCD Console is a revolutionary new indoor running experience. The heart of this new experience is the patent-pending HexDeck System, featuring an aluminum deck supported by a proprietary, hexagonal polymer suspension system. The result is unprecedented cushion and responsiveness, for a feel that test users describe as “buttery,” “easy on the joints” and “like running on a track.”
CONNECT TO APPLE WATCH OR SAMSUNG GALAXY WATCH
OpenHub LCD Consoles and 16″/20″ Embedded Displays are able to connect directly with Apple Watch or Galaxy Watch for real-time data sharing between the equipment and watch using NFC technology to allow a simple tap to pair connection.
EMBEDDED CONSOLE POWERED BY AndroidTM
The 8 and 10 Series Cardio embedded consoles boast clear HD resolution, high-speed functionality, and familiar user-interface for workouts and entertainment. With on-board apps, IPTV, hassle-free maintenance, and brand customization options, our embedded consoles are the solution for modern fitness technology.
STAR TRAC LCD CONSOLE
The Star Trac 10TRX FreeRunner ™ Treadmill with LCD Console provides all the functionality you need in a sleek, modern package. With standard features like Bluetooth connectivity, VA glass and USB charging, this is the LCD screen that is anything but standard.
- Bluetooth connection for user workout data tracking
- USB charging port
- Multiple program options
- Quick Keys for one touch selection of preset speed and elevation settings on the fly
- Pre-wired for ECOFIT asset management solution
- Pre-wired for 8-Series PVS entertainment option
- Compatible with tablet holder option
- Compatible with 800/900mHZ receiver option
ABOUT STAR TRAC
Star Trac is a global fitness provider. With headquarters in Vancouver, Washington, they have global manufacturing, sales and support with offices in North and South America, Europe, Asia and the Middle East. They understand the importance of a worldwide presence and recognize the benefits of well networked partnerships.
The Star Trac promise is to maximize customer delight and trust. It is their job to go above and beyond to create memorable customer experiences and surpass your expectations. They endeavor to create strong relationships and lifelong brand advocates by delivering a world-class customer experience.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 10 Years |
| Labor: | 3 Years |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Specifications | |
| BASE FEATURES | |
| DECK SYSTEM: | Two piece aluminum deck with phenolic sheet |
| RUNNING BELT SYSTEM: | 22in (55cm) wide belt |
| SIZE OF RUNNING SURFACE: | 60in x 22in (152cm x 55cm) |
| ABSORPTION SYSTEM: | HexDeck aluminum deck supported by proprietary hexagonal suspension system provides a revolutionary combination of shock absorption + response |
| STEP UP HEIGHT: | 11in (28cm) |
| INCLINE RANGE: | 0-20% max incline |
| SPEED RANGE: | 0.5-15mph (0.5-24kmh) |
| HEART RATE MEASUREMENT SYSTEM: | Telemetry and contact HR, Bluetooth w/ 20” display option |
| CENTER CONTROLS BAR: | Easily accessible Hot Bar®, incline and speed is located closer to the user with one-finger speed and elevation controls, integrated stop button and contact heart rate grips |
| DISPLAY: | Choose from LCD, or 20” OpenHub display options |
| USER DETECT SYSTEM: | Yes, programmable on/off |
| ACCESSORIES: | Multiple bottle and accessory holders, LCD and display pre-wired for PVS entertainment, 800/900MHz receivers, and tablet holder |
| MAX USER WEIGHT: | 500lb (227kg) |
| DRIVE SYSTEM: | 5 HP AC motor |
| ELECTRICAL REQUIREMENTS: | 110V/20 Amp dedicated circuit with NEMA 5-20 outlet; or 220V/15 Amp dedicated circuit with NEMA 6-15 outlet |
| ADDITIONAL FEATURES: | 3.5in rollers |
| FRAME | |
| MATERIAL: | Powder Coated Steel Frame |
| CUSTOMIZABLE: | Paint color options approval required |
| STANDARD COLOR OPTION: | Quantum Silver |
| Length: | 81in (207cm) |
| Width: | 35in (88cm) |
| Height: | 60in (152cm) |
| Product Weight: | 494lbs (224kg) |
| SHIPPING DIMENSIONS (BASE + DISPLAY): | 89in x 36in x 38in (226cm x 91cm x 97cm) |
| SHIPPING WEIGHT (BOXED): | 566lbs (257kg) |
FEATURES
Star Trac 10TRX FreeRunner ™ Treadmill with LCD Console Key Features:
- Revolutionary new patented HexDeck technology features an aluminum running deck, supported by a proprietary, hexagonal polymer suspension system that creates a treadmill with unprecedented cushion and responsiveness
- Easily accessible Hot Bar® is located closer to the user with one-finger speed and elevation controls, integrated stop button and contact heart rate grips
- 20% max incline | 15 mph max speed
- 21.5″ (54.6 cm) wide belt
- 11” (28 cm) step-up height
- User weight capacity of 500 lbs (227 kg)

CONSOLE OPTIONS

DISPLAY: LCD
OPERATING SYSTEM: n/a
PRODUCT COMPATIBILITY: 8 & 10 Series Treadmills
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: English, German, Spanish, Dutch, Portuguese, French, Italian, Swedish, Katakana, Russian, Finnish
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 14+
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: No
BLUETOOTH DATA TRACKING/APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH HEADPHONES & HEART RATE: No
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH CONNECTIVITY: Yes
RUNTV INTEGRATED WORKOUT VIDEOS: No
INTEGRATED APPS: No
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: No
HDMI PERSONAL DEVICE CASTING: Yes, HDMI streaming available with PVS option; cables not included
OTA (OVER THE AIR) CAPABILITIES: No
USB PORT: USB port for software updates and device charging; cables not included
IPTV: Yes, with PVS addition
EGYM COMPATIBLE: No
ANT+ FOR GROUP DISPLAY: Yes
ASSET MANAGEMENT: Ecofit Optional
TV TUNER ENABLED: No
PRO:IDIOM: Yes, with PVS addition
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes, with PVS addition
PVS: Optional add-on
800/900 MHZ RECEIVER: Optional add-on
RFID: No
TABLET HOLDER: Integrated front Option for additional add-on accessory

DISPLAY: 20” Touchscreen Display
OPERATING SYSTEM: Android
PRODUCT COMPATIBILITY: 8 & 10 Series Treadmills
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: English, German, Spanish, Dutch, Portuguese, French, Italian, Swedish, Russian, Finnish, Danish, Chinese, Japanese, Turkish, Polish, Russian, Hebrew, Czech, Slovak
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 20+
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: Yes
BLUETOOTH DATA TRACKING/APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH HEADPHONES & HEART RATE: Yes
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH CONNECTIVITY: Yes
RUNTV INTEGRATED WORKOUT VIDEOS: Yes
INTEGRATED APPS: Yes
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: Yes
HDMI PERSONAL DEVICE CASTING: Yes; cables not included
OTA (OVER THE AIR) CAPABILITIES: Yes, OTA software updates
USB PORT: Integrated port for manual software updates and device charging; cables not included
IPTV: Yes, onboard app
EGYM COMPATIBLE: Yes, 5 Star Integrated*
*Future Feature
ANT+ FOR GROUP DISPLAY: Yes
ASSET MANAGEMENT: Ecofit Optional
TV TUNER ENABLED: Yes, with add-on Tuner kit (Global Tuner Options) 700-0544 – Tuner Kit ATSC | 700-0545 – Tuner Kit PAL
PRO:IDIOM: Yes, with add on kit
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes, add-on accessories required
PVS: No
800/900 MHZ RECEIVER: No
RFID: Supports RFID tap to log in
TABLET HOLDER: No
PVS FEATURES
PVS: 10/8 Series
DISPLAY TYPE: 15.6″ HD LED
RESOLUTION: 1366 x 768
TUNER OPTIONS: 1) ATSC/NTSC/QAM 2) PAL/DVB-T/DVB-C 3) Pro:Idiom
DIGITAL AND ANALOG SUPPORT: Yes
SIGNAL INPUTS: Coax, HDMI
INPUT RF SIGNAL RANGE: -70 dBm(Min) ~ – 10 dBm(Max)
CLOSE CAPTION: Yes
HEADPHONE JACK: 3.5mm on Display

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730