







Star Trac 6TR 6 Series Treadmill
Was | Now $5,399.00
Save : $500
About
The Star Trac 6TR 6 Series Treadmill delivers the perfect blend of durability and sleek design, making it an ideal choice for both commercial and light commercial facilities. Built to withstand high-traffic environments, this treadmill offers the full commercial experience for those Fitness Centers looking for a value drive option. Hospitality and light commercial spaces will key in on the 6TR’s commercial look and feel, providing guests and residents an elevated fitness experience. Its sleek, modern design ensures it fits effortlessly into any environment while delivering the durability facility operators expect.
The Star Trac 6TR 6 Series Treadmill , part of the OpenHub™ ecosystem, offers seamless connectivity and intuitive user engagement. Choose the Touchscreen console for streaming, interactive workouts, and real-time tracking, or the 10in LCD console for a simplified, performance-driven interface. With Bluetooth, wireless integration, and over-the-air updates, your facility stays ahead.
Display Options: Choose from Apex 24 or 16 inch HD Touch, or Apex LCD Display, which provides users with versatility and interactivity for a more engaging and personalized running experience.
Star Trac 6TR 6 Series Treadmill Equipped with a robust 5 HP AC motor, this treadmill offers smooth and consistent performance, perfect for high-intensity cardio workouts.
Tap to Pair: Easily sync your Apple or Samsung Galaxy Watch via NFC technology on Touchscreen displays. Real-time tracking and seamless integration make every run more connected, delivering accurate metrics and a personalized cardio journey.
Engaging Content: The touchscreen display offers onboard HIIT programming, wireless personal device mirroring, and integrated apps like RunTV and PlutoTV—ensuring an engaging and personalized experience for every user, from casual gym-goers to dedicated athletes.
Command Center: Wireless charger, cooling fan, USB ports, and dual bottle holders. Stay refreshed and fully connected to power through every stride.
ABOUT Star Trac
Star Trac is a global fitness provider. With headquarters in Vancouver, Washington, they have global manufacturing, sales and support with offices in North and South America, Europe, Asia and the Middle East. They understand the importance of a worldwide presence and recognize the benefits of well networked partnerships.
The Star Trac promise is to maximize customer delight and trust. It is their job to go above and beyond to create memorable customer experiences and surpass your expectations. They endeavor to create strong relationships and lifelong brand advocates by delivering a world-class customer experience.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 10 Years |
| Labor: | 3 Years |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 2 Years |
| MOTOR & MCB | |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 5 Years |
| WEAR ITEMS | |
| Parts: | 1 Year |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| BASE FEATURES | |
| Display: | Choose from our Apex display line: LCD+, LED, 16in Touch or 24in Touch - see next page for display technology |
| DECK SYSTEM: | Reversible MDF deck with phenolic coating |
| Deck Cushioning: | SoftTrac® technology - Triple cell cushioning system provides maximum shock absorption making the entire deck a sweet spot |
| Running Surface Area: | 60 x 22 in (152 x 55 cm) |
| RUNNING BELT SYSTEM: | 22in (55cm) wide belt |
| INCLINE RANGE: | 0 - 15% max incline |
| SPEED RANGE: | 0.5 - 12.5 mph (0.5 - 20 kmh) |
| STEP UP HEIGHT: | 7 in (17.8 cm) |
| CENTER CONTROLS BAR: | Performance grips with integrated speed and incline control |
| HEART RATE MEASUREMENT SYSTEM: | Telemetry and contact HR |
| Wireless Phone Charging: | Yes |
| USER DETECT SYSTEM: | Yes, programmable on/off |
| ACCESSORIES: | Multiple bottle and accessory holders, pre-wired for PVS entertainment |
| MAX USER WEIGHT: | 500 lb (227 kg) |
| DRIVE SYSTEM: | 5 HP AC motor |
| ADDITIONAL FEATURES: | 3.5in rollers |
| ELECTRICAL REQUIREMENTS: | 110V/20 Amp dedicated circuit with NEMA 5-20 outlet; or 220V/15 Amp dedicated circuit with NEMA 6-15 outlet |
| FRAME | |
| MATERIAL: | Powder Coated Steel Frame |
| STANDARD COLOR OPTIONS: | Matte Black (-60 black) |
| CUSTOMIZABLE: | Yes, frame color is customizable. Paint color approval required |
| Length: | 81in (206cm) |
| Width: | 32in (81cm) |
| Height: | 60in (152cm) |
| PRODUCT WEIGHT: | 459.5 lbs (208.4 kg) |
| SHIPPING DIMENSIONS (BASE + DISPLAY): | 89in x 36in x 23in (226cm x 92cm x 59cm) |
| SHIPPING WEIGHT (BOXED): | 497 lbs (225.4 kg) |
FEATURES
Star Trac 6TR 6 Series Treadmill Key Features:
- Integrated Performance Grips: Convenient handle controls for seamless speed and incline adjustments.
- Wireless Phone Charger: Keeps devices powered during workouts.
- Max 15% Incline and 12.5 mph Speed: Supports a variety of training styles.
- Quick Keys on LCD Display: Easy navigation for fast adjustments.
- Multiple Console Options: Choose from 10in LCD, 16” embedded, or 24” embedded displays.
- 5 HP AC Motor: Commercial-grade performance for long-lasting durability.
CONSOLE OPTIONS
DISPLAY: Apex 24 in or 16 in Touch
PRODUCT COMPATIBILITY: 6 series (24in only available on Treadmill)
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: Arabic, Catalan, Chinese (Simplified & Traditional), Czech, Danish, Dutch, English, Finnish, French, German, Hebrew, Italian, Japanese, Polish, Portuguese, Russian, Slovak, Spanish, Swedish, Thai, Turkish
HIIT PROGRAMMING: Innovative HIIT programming developed by our Master Instructors. Workouts are all 20 minutes, with variations that allow for hundreds of different workout combinations.
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 20+ : Including HIIT20, Custom Intervals, Set a Goal, HR Training, RunTV Scenic routes & more
QUICK KEYS: Yes, customizable
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: Yes
OVER THE AIR (OTA) UPDATES INTERNET CONNECTION REQUIRED: Yes
INTEGRATED APPS: Yes
WIRELESS SCREEN MIRRORING & CASTING: Yes
RUNTV: Yes
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH TAP-TO-PAIR: Yes
BLUETOOTH | DATA TRACKING & APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH | AUDIO, HEART RATE: Yes
WIRELESS PHONE CHARGING: Yes
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: No
USB PORT: Yes, integrated USB-A and USB-C ports for device charging and manual software updates: cables not included
WIRED AUDIO: Yes, by USB-C only
HDMI PERSONAL DEVICE SCREEN MIRRORING: Yes; cables not included
TV TUNER ENABLED DIGITAL SCANNING ONLY: Yes, add-on Tuner kit required (Global Tuner Options) ATSC, ISDB-T, DTMB, DVB-T2+C
PRO:IDIOM: Yes, with add-on Tuner Kit or by set top box
IPTV: Yes, onboard app
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes
PVS: –
800/900 MHZ RECEIVER: –
EGYM STAR: Yes
ASSET MANAGEMENT: Ecofit Optional
DISPLAY: Apex LED
PRODUCT COMPATIBILITY: 6 series
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: Catalan, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish
HIIT PROGRAMMING: –
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 14+ : Fitness Tests, Military Tests, CPAT, HR and Watts training, Random Hill, Landmark Challenge & more* *Workout program list varies by product type
QUICK KEYS: Yes
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: WiFi only
OVER THE AIR (OTA) UPDATES INTERNET CONNECTION REQUIRED: Yes
INTEGRATED APPS: –
WIRELESS SCREEN MIRRORING & CASTING: –
RUNTV: –
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH TAP-TO-PAIR: Yes
BLUETOOTH | DATA TRACKING & APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH | AUDIO, HEART RATE: –
WIRELESS PHONE CHARGING: Yes
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: No
USB PORT: Yes, integrated USB-A and USB-C ports for device charging and manual software updates: cables not included
WIRED AUDIO: –
HDMI PERSONAL DEVICE SCREEN MIRRORING:Yes, with PVS addition; cables not included
TV TUNER ENABLED DIGITAL SCANNING ONLY: –
PRO:IDIOM: Yes, with PVS kit addition
IPTV: Yes, with PVS kit and additional accessories
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes, with PVS kit and additional accessories
PVS: Optional add-on kit
800/900 MHZ RECEIVER: Optional add-on kit
EGYM STAR: –
ASSET MANAGEMENT: Ecofit Optional
DISPLAY: Apex LCD+
PRODUCT COMPATIBILITY: 6 series
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: Chinese, Dutch, English, Finnish, French, German, Italian, Japanese, Portuguese, Russian, Spanish, Swedish
HIIT PROGRAMMING: –
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 14+ : Fitness Tests, Military Tests, CPAT, HR and Watts training, Random Hill, Landmark
Challenge & more* *Workout program list varies by product type
QUICK KEYS: Yes
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: WiFi only
OVER THE AIR (OTA) UPDATES INTERNET CONNECTION REQUIRED: Yes
INTEGRATED APPS: –
WIRELESS SCREEN MIRRORING & CASTING: –
RUNTV: –
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH TAP-TO-PAIR: –
BLUETOOTH | DATA TRACKING & APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH | AUDIO, HEART RATE: –
WIRELESS PHONE CHARGING: Yes
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: No
USB PORT: Yes, integrated USB-A and USB-C ports for device charging and manual software updates: cables not included
WIRED AUDIO: –
HDMI PERSONAL DEVICE SCREEN MIRRORING:Yes, with PVS addition; cables not included
TV TUNER ENABLED DIGITAL SCANNING ONLY: –
PRO:IDIOM: Yes, with PVS kit addition
IPTV: Yes, with PVS kit and additional accessories
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes, with PVS kit and additional accessories
PVS: Optional add-on kit
800/900 MHZ RECEIVER: Not compatible with 800/900 mhz
EGYM STAR: –
ASSET MANAGEMENT: –
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730