





Star Trac 8VS VersaStrider Elliptical Trainer
Was | Now $10,599.00
Save : $600
About
The new Star Trac 8VS VersaStrider Elliptical Trainer is designed to create the ultimate user-centric elliptical training experience. MyStride™ technology allows users to stride at the length they want, when they want. No buttons to press, no levers to pull. Simply get on, and stride at the speed and length you desire, Star Trac 8VS VersaStrider Elliptical Trainer will follow your lead. MyStride let’s you find your stride.
The Star Trac 8 Series line was built to give you the quality and performance you expect from high-end machines with user-focused features like dual personal fans, a hot bar with heart rate monitoring and Soft Trac® technology. For a premium experience pair any 8 Series machine with the OpenHub console which provides entertainment, fitness tracking and asset management solutions that will offer a complete fitness experience to facility owners and their members.
CONNECT TO APPLE WATCH OR SAMSUNG GALAXY WATCH
OpenHub LCD Consoles and 16″/20″ Embedded Displays are able to connect directly with Apple Watch or Galaxy Watch for real-time data sharing between the equipment and watch using NFC technology to allow a simple tap to pair connection.
EMBEDDED CONSOLE POWERED BY AndroidTM
The 8 and 10 Series Cardio embedded consoles boast clear HD resolution, high-speed functionality, and familiar user-interface for workouts and entertainment. With on-board apps, IPTV, hassle-free maintenance, and brand customization options, our embedded consoles are the solution for modern fitness technology.
OPENHUB CONSOLES
Our affordable, flexible, innovative OpenHub consoles are available on every piece of 8 Series Star Trac. They offer best in class entertainment, fitness tracking and asset management solutions. With the ability to select just the features you want, and add new features in the future, this open platform offers you the ability to have exactly what you want, when you want it.
ABOUT STAR TRAC
Star Trac is a global fitness provider. With headquarters in Vancouver, Washington, they have global manufacturing, sales and support with offices in North and South America, Europe, Asia and the Middle East. They understand the importance of a worldwide presence and recognize the benefits of well networked partnerships.
The Star Trac promise is to maximize customer delight and trust. It is their job to go above and beyond to create memorable customer experiences and surpass your expectations. They endeavor to create strong relationships and lifelong brand advocates by delivering a world-class customer experience.
| Warranty | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| Specifications | |
| BASE FEATURES | |
| STEP UP HEIGHT: | 11in (28cm) |
| STRIDE TYPE: | Dynamic Variable |
| STRIDE LENGTH: | 10-32” (25-81cm) |
| HEART RATE MEASUREMENT SYSTEM: | Telemetry and contact HR (Bluetooth with embedded display) |
| MOVEMENT ARMS: | Converging movement arms with multiple hand grip options |
| CONTROLS: | Integrated into movement arms |
| DISPLAY: | Choose from LCD or 16” OpenHub display options |
| ACCESSORIES: | Multiple bottle and accessory holders, LCD and display pre-wired for PVS entertainment, 800/900MHz receivers, and tablet holder |
| MAX USER WEIGHT: | 400lb (181kg) |
| DRIVE: | Front Drive |
| RESISTANCE SYSTEM: | Alternator |
| RESISTANCE LEVELS: | 20 |
| ELECTRICAL REQUIREMENTS: | Self-generating LCD display. Touchscreen and PVS options require 12V/5 Amp power supply |
| START UP WATTS: | 20 |
| ADDITIONAL FEATURES: | Rear courtesy step |
| FRAME | |
| MATERIAL: | Powder Coated Steel Frame |
| CUSTOMIZABLE: | Yes, paint color approval required |
| STANDARD COLOR OPTIONS: | Matte Black (-60 black) |
| Length: | 89 in (226 cm) |
| Width: | 35 in (89 cm) |
| Height: | 69 in (175 cm) |
| PRODUCT WEIGHT: | 586lbs (266kg |
| SHIPPING DIMENSIONS (BASE + DISPLAY): | 89in x 35in x 49in (226cm x 90cm x 125cm) |
| SHIPPING WEIGHT (BOXED): | 694 lbs (315 kg) |
FEATURES
Star Trac 8VS VersaStrider Elliptical Trainer Key Features:
- Choose between 16″ and LCD versions of the new OpenHub family of consoles
- MyStride technology in the VersaStrider allows users to vary their stride length from 10″ to 32″ dynamically – no buttons to push, just stride the way you want
- Movement arms follow a converging path of motion that closely follows the human body’s natural movement
- Level control buttons are integrated into movement arms – adjust level without letting go of handles
- Display includes MyStride indicator showing user’s stride length during workout
- User-friendly console and keypad feature a large service scrolling message window, user-specific workout programs, Polar telemetry and multiple cup and accessory holders
- Bluetooth connectivity for user workout data tracking
- Telemetry and contact HR
- USB charging port
- HDMI streaming available with PVS and 16″ display
- LCD display pre-wired for 8 Series PVS entertainment, 800/900mHZ receivers, and tablet holder
- Star Trac’s popular personal fans create a more rewarding workout
- Integrated movement wheel at rear of machine allows one person to easily maneuver the unit for placement or service
- Electrical requirements: LCD is self-generating; touch screen and PVS options require 12V/5 Amp power supply
- Powder-coated Steel frame
CONSOLE OPTIONS
DISPLAY: LCD
OPERATING SYSTEM: n/a
PRODUCT COMPATIBILITY: 8 & 10 Series StairMaster and Star Trac Cardio
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: English, German, Spanish, Dutch, Portuguese, French, Italian, Swedish, Katakana, Russian, Finnish
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 14+
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: No
BLUETOOTH DATA TRACKING/APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH HEADPHONES & HEART RATE: No
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH CONNECTIVITY: Yes
RUNTV INTEGRATED WORKOUT VIDEOS: No
INTEGRATED APPS: No
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: No
HDMI PERSONAL DEVICE CASTING: Yes, HDMI streaming available with PVS option; cables not included
OTA (OVER THE AIR) CAPABILITIES: No
USB PORT: USB port for software updates and device charging; cables not included
IPTV: Yes, with PVS addition
EGYM COMPATIBLE: No
ANT+ FOR GROUP DISPLAY: Yes
ASSET MANAGEMENT: Ecofit Optional
TV TUNER ENABLED: No
PRO:IDIOM: Yes, with PVS addition
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes, with PVS addition
PVS: Optional add-on
800/900 MHZ RECEIVER: Optional add-on
RFID: No
TABLET HOLDER: Integrated front Option for additional add-on accessory
DISPLAY: 16” Touchscreen Display
OPERATING SYSTEM: Android
PRODUCT COMPATIBILITY: 8 & 10 Series StairMaster and Star Trac Cardio
MULTI-LANGUAGE OPTIONS: English, German, Spanish, Dutch, Portuguese, French, Italian, Swedish, Russian, Finnish, Danish, Chinese, Japanese, Turkish, Polish, Russian, Hebrew, Czech, Slovak
PRE-PROGRAMMABLE WORK OUTS: Yes, 20+
QUICK START OPTIONS: Yes, single button start options
PERSONAL FAN: Yes, programmable auto start
ETHERNET AND WIFI ENABLED: Yes
BLUETOOTH DATA TRACKING/APP CONNECTIVITY: Yes
BLUETOOTH HEADPHONES & HEART RATE: Yes
APPLE GYMKIT/SAMSUNG GALAXY WATCH CONNECTIVITY: Yes
RUNTV INTEGRATED WORKOUT VIDEOS: Yes
INTEGRATED APPS: Yes
CUSTOMIZABLE HOME SCREEN: Yes
HDMI PERSONAL DEVICE CASTING: Yes; cables not included
OTA (OVER THE AIR) CAPABILITIES: Yes, OTA software updates
USB PORT: Integrated port for manual software updates and device charging; cables not included
IPTV: Yes, onboard app
EGYM COMPATIBLE: Yes, 5 Star Integrated*
*Future Feature
ANT+ FOR GROUP DISPLAY: Yes
ASSET MANAGEMENT: Ecofit Optional
TV TUNER ENABLED: Yes, with add-on Tuner kit (Global Tuner Options) 700-0544 – Tuner Kit ATSC | 700-0545 – Tuner Kit PAL
PRO:IDIOM: Yes, with add on kit
SET TOP BOX COMPATIBLE: Yes, add-on accessories required
PVS: No
800/900 MHZ RECEIVER: No
RFID: Supports RFID tap to log in
TABLET HOLDER: No
PVS FEATURES
PVS: 10/8 Series
DISPLAY TYPE: 15.6″ HD LED
RESOLUTION: 1366 x 768
TUNER OPTIONS: 1) ATSC/NTSC/QAM 2) PAL/DVB-T/DVB-C 3) Pro:Idiom
DIGITAL AND ANALOG SUPPORT: Yes
SIGNAL INPUTS: Coax, HDMI
INPUT RF SIGNAL RANGE: -70 dBm(Min) ~ – 10 dBm(Max)
CLOSE CAPTION: Yes
HEADPHONE JACK: 3.5mm on Display
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730