


Star Trac S-RBx Recumbent Bike
Was | Now $3,599.00
Save : $300
About
Our Star Trac S-RBx Recumbent Bike boast a modern iconic design creating the industry’s most comfortable backrest, to invite members to try it and keep them on it! If you want the best looking and best feeling bike that sets your cardio floor apart from the rest, then Star Trac’s recumbent bike is the clear choice. The Star Trac S-RBx Recumbent Bike are prewired for the S Series PVS entertainment system, and utilize dual-platform pedals with inline skate-style straps for secure hold or strap-free platform workouts. Intuitive wrap-around seat adjustment offer easy seat-position changes. Armrests alleviate tension in the user’s shoulders, and adjustable personal fans ensure comfort.
S SERIES
Designed specifically for those looking for solid, commercial-quality operation at an exceptional value, our S Series doesn’t cut corners. Featuring all of Star Trac’s popular user-focused features like adjustable personal fans, easy-up and wrap-around seat adjusts and dual-platform pedals, the S Series gives you many of the features you’d never expect to find for the price. And then it goes beyond with components like our large LED display with oversized buttons and text, providing the easiest and most intuitive operation available.
ABOUT STAR TRAC
Star Trac is a global fitness provider. With headquarters in Vancouver, Washington, they have global manufacturing, sales and support with offices in North and South America, Europe, Asia and the Middle East. They understand the importance of a worldwide presence and recognize the benefits of well networked partnerships.
The Star Trac promise is to maximize customer delight and trust. It is their job to go above and beyond to create memorable customer experiences and surpass your expectations. They endeavor to create strong relationships and lifelong brand advocates by delivering a world-class customer experience.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 10 Years |
| Labor: | 3 Years |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 2 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| BASE FEATURES | |
| HEART RATE MEASUREMENT SYSTEM: | Telemetry and contact HR |
| CONTROLS: | Console |
| BOTTOM BRACKET: | Morse Taper |
| PEDALS: | One-sided, self-leveling platform with removable ratcheting strap and morse taper mounting |
| SEAT ADJUSTMENT: | Wrap around adjustment bar for ease of use |
| DISPLAY: | Fixed LED |
| ACCESSORIES: | Multiple bottle and accessory holders, pre-wired for PVS entertainment |
| MAX USER WEIGHT: | 350lb (159kg) |
| DRIVE SYSTEM: | Alternator |
| ELECTRICAL REQUIREMENTS: | LED is self-generating; PVS option requires 12V/5 Amp power supply |
| START UP WATTS: | 20 |
| ADDITIONAL FEATURES: | Walk-thru design; fold-down armrests alleviate shoulder tension and allow for a more relaxed posture |
| FRAME | |
| MATERIAL: | Powder Coated Steel Frame |
| CUSTOMIZABLE: | Paint color options approval required |
| STANDARD COLOR OPTIONS: | Star Trac Silver |
| Length: | 66″ (168 cm) |
| Width: | 26″ (66 cm) |
| Height: | 53″ (135 cm) |
| Product Weight: | 185lbs (84kg) |
| SHIPPING DIMENSIONS: | 75in x 22in x 33in (191cm x 57cm x 84cm) |
| SHIPPING WEIGHT: | 208lbs (95kg) |
FEATURES
Star Trac S-RBx Recumbent Bike Key Features:
- Pre-wired for S Series PVS entertainment system
- Walk-through design and intuitive wrap-around seat adjust allow users to access and change seat position with ease
- Dual-platform pedals with inline skate-style straps provide user with option for secure hold or strap-free platform workout
- Armrests alleviate tension in the shoulders and allow for a more relaxed posture
- Improved shroud design for ease of service access
- Wrap-around seat adjust provides an intuitive handle for simple seat position changes
- Star Trac’s popular adjustable personal fans create a more rewarding workout
- Contoured backrest for increased airflow and comfort
- 3-piece patent pending bottom bracket and pedal system
- User weight capacity 350 lbs (159 kg)
CUSTOMER QUESTIONS & ANSWERS
Plug in for power adapter?
The manufacturer says “Self-contained power supply, no external power needed. AC
adapter is available for an upgrade.” So there is a plug, but you would have to buy the adapter separately.
Answer #1 on June 26, 2016
Are there wheels on this unit for moving around?
There are wheels on the front that help with moving the bike.
Answer #1 on December 30, 2019
Does the seat back adjust?
You can’t change the angle of the back support, but the whole seat moves up and out or down and in at the same time to adjust for height differences
Answer #1 on February 27, 2019
What sort of warranty does it come with?
This is what they say…
Consumer: Limited 10 year warranty on structural frame not including coatings, all other components warranted for 10 years parts and 3 years labor.
Light Commercial: Limited 10 year warranty on structural frame not including coatings, all other components warranted for 3 years parts and 3 years labor
Commercial: Limited 10 year warranty on structural frame not including coatings, all other components warranted for 2 years parts and 1 year labor
Answer #1 on August 10, 2020
Is there a polar stap included?
No the bike does not come with the heart rate strap.
Answer #1 on July 27, 2019
Does it ship fully assembled? Or do you have to assemble it when it arrives?
You do have to assemble it when it arrives. Having it pre-assembled greatly increases the likelihood of damage while in transit. Assembly isn’t too difficult if you are a little handy. Mostly have to attach seat and console.
Answer #1 on May 15, 2020
This bike needs batteries? What type?
No batteries are needed. The user provides the power.
Answer #1 on May 10, 2016
Can the pedals go backwards as well as forwards?
No they do not. It has sealed bearings.
Answer #1 on April 2, 2020
Is it magnetic flywheel?
Yes
Answer #1 on June 25, 2016
Often Bought With
Reviews
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730
"I expected a high quality piece if equipment comparable to what I use at 24 hour fitness and I have not been disappointed. It was delivered well boxed on a pallet. There were essentially three pieces--the frame, the console and the seat. It all came together easy and I was using it within 15 minutes of unboxing it. I've used it everyday for the last three weeks. I did have to have a service person come out to look at it because there was some metal shavings coming from the pedal, so he took the pedal off and re-installed it with some lubricant and it's been working fine, I love it!"
~ Kirk M
"Love this recumbent bike. The main reason I purchased is because it is the same bike I was using at therapy after my knee replacement. It was well used there at the clinic and still operated and looked great. It is built to last. I tried other bikes, but they were uncomfortable. This bike is comfortable and the seat is easy to adjust with the leaver in front of the seat. The arm rests can also flip up to aid in getting on and off the bike if necessary. While this bike is not cheap, it is worth every penny I paid for it."
~ Colleen D
"I had to have a left knee replacement and this is the bike they used at the rehab. It has been wonderful to have this at my home. The kids and grandkids love using it too. It has help with my therapy more than I can address. I highly recommend this bike. I did have star trac contact me and for an additional $200 they had an authorized star trac person put the bike together and deliver it to me. I opted not to pay the amazon dealer figuring Star Trac would do a great job and they did. I am very happy."
~ Janet Y