


Star Trac STRc Treadmill
Was | Now $6,299.00
Save : $600
About
The Star Trac STRc Treadmill is pre-wired for the S Series PVS entertainment system and powered by a 5-HP AC motor, the STRc treadmill features a user-friendly console and keypad with a large service scrolling message window, user-specific workout programs, a dedicated heart-rate display, Polar telemetry, and multiple cup and accessory holders. The Soft Trac triple-cell cushioning system provides maximum shock-absorption, and centered dual-adjustable personal fans enhance comfort.
- STRc is Pre-wired for S Series PVS entertainment system.
- STRc has a User-friendly console and keypad feature a large service scrolling message window, user-specific workout programs, a dedicated heart rate display, Polar® telemetry and multiple cup and accessory holder.
- Soft Trac® triple cell cushioning system provides maximum shock absorption.
- Centered dual-adjustable personal fans create a more rewarding workout.
- 5 HP AC motor.
- Star Trac STRc Treadmill quiet 5HP motor leads the industry, and it ensures that trainees don’t miss a beat – even when the speed keeps changing for interval training. The motor and motor control board are under warranty for five years.
- Speed: Users can reach top speeds of 12.5 mph on the STRc. For comparison, most commercial treadmills have maximum speeds of 12 mph.
S SERIES
Designed specifically for those looking for solid, commercial-quality operation at an exceptional value, our S Series doesn’t cut corners. Featuring all of Star Trac’s popular user-focused features like adjustable personal fans, easy-up and wrap-around seat adjusts and dual-platform pedals, the S Series gives you many of the features you’d never expect to find for the price. And then it goes beyond with components like our large LED display with oversized buttons and text, providing the easiest and most intuitive operation available.
ABOUT STAR TRAC
Star Trac is a global fitness provider. With headquarters in Vancouver, Washington, they have global manufacturing, sales and support with offices in North and South America, Europe, Asia and the Middle East. They understand the importance of a worldwide presence and recognize the benefits of well networked partnerships.
The Star Trac promise is to maximize customer delight and trust. It is their job to go above and beyond to create memorable customer experiences and surpass your expectations. They endeavor to create strong relationships and lifelong brand advocates by delivering a world-class customer experience.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | 10 Years |
| Parts: | 2 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Motor & MCB | |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 5 Years |
| WEAR ITEMS | |
| Parts: | 1 Year |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| BASE FEATURES | |
| DECK SYSTEM: | Reversible MDF deck with phenolic coating |
| RUNNING BELT SYSTEM: | 22in (55cm) wide belt |
| SIZE OF RUNNING SURFACE: | 60in x 22in (152cm x 55cm) |
| ABSORPTION SYSTEM: | Triple cell cushioning system provides maximum shock absorption making the entire deck a sweet spot |
| STEP UP HEIGHT: | 7in (25.4cm) |
| INCLINE RANGE: | 0-15% max incline |
| SPEED RANGE: | 0.5-12.5mph (0.5-20kmh) |
| HEART RATE MEASUREMENT SYSTEM: | Telemetry and contact HR |
| CENTER CONTROLS BAR: | Warm bar with contact HR and Emergency Stop |
| DISPLAY: | LED |
| USER DETECT SYSTEM: | Yes, programmable on/off |
| ACCESSORIES: | Multiple bottle and accessory holders, pre-wired for PVS entertainment |
| MAX USER WEIGHT: | 350lb (159kg) |
| DRIVE SYSTEM: | 3 HP AC motor |
| ELECTRICAL REQUIREMENTS: | 110V/20 Amp dedicated circuit with NEMA 5-20 outlet; or 220V/15 Amp dedicated circuit with NEMA 6-15 outlet |
| ADDITIONAL FEATURES: | 3.5in rollers |
| FRAME | |
| MATERIAL: | Powder Coated Steel Frame |
| CUSTOMIZABLE: | Paint color options approval required |
| STANDARD COLOR OPTIONS: | Matte Black (-60) |
| LENGTH: | 81in (206cm) |
| WIDTH: | 32in (81cm) |
| HEIGHT: | 58in (147cm) |
| NET WEIGHT: | 381lbs (173kg) |
| SHIPPING DIMENSIONS: | 84in x 36in x 23in (214cm x 91cm x 58cm) |
| SHIPPING WEIGHT: | 445lbs (202kg) |
FEATURES
Star Trac STRc Treadmill Key Features:
- Pre-wired for S Series PVS entertainment system
- User-friendly console and keypad feature a large scrolling message window, user-specific workout programs including a motivational track, a dedicated heart rate display, Polar telemetry, and multiple cup and accessory holders
- Soft Trac triple cell cushioning system provides maximum shock absorption
- 5 HP AC motor
- Centered dual-adjustable personal fans create a more rewarding workout
- Incline Range – 0-15%
- Speed Range – 0.5-12.5%
- 21.5″ (54.6 cm) wide belt
- 7″ (17.7 cm) step-up height
- Electrical requirements: 110V/20 Amp dedicated circuit with NEMA 5-20 outlet; or 220V/15 Amp dedicated circuit with NEMA 6-15 outlet
- Powder-coated Steel frame
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730