











Star Trac Virtual Bike
Was | Now $5,599.00
Save : $600
About
The Star Trac Virtual Bike combines the state-of-the-art commercial grade group cycle built with a 21” touchscreen display to create the ultimate cycling workout experience.
The Virtual Bike is purpose-built to withstand the rigors of a commercial cardio floor and meet the needs of non-staffed vertical market spaces such as hospitality and multi-housing.
ABOUT Star Trac
Star Trac is a global fitness provider. With headquarters in Vancouver, Washington, they have global manufacturing, sales and support with offices in North and South America, Europe, Asia and the Middle East. They understand the importance of a worldwide presence and recognize the benefits of well networked partnerships.
The Star Trac promise is to maximize customer delight and trust. It is their job to go above and beyond to create memorable customer experiences and surpass your expectations. They endeavor to create strong relationships and lifelong brand advocates by delivering a world-class customer experience.
| Warranty | |
| RESIDENTIAL WARRANTY | |
| FRAME: | 10 Years |
| PARTS: | 10 Years |
| LABOR: | 3 Years |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| FRAME: | 10 Years |
| PARTS: | 2 Years |
| LABOR: | 1 Year |
| Specifications | |
| Width: | 21in (53cm) |
| Length: | 53in (135cm) |
| Height: | 62in (158cm) |
| CONSOLE | |
| DISPLAY: | 21” Touchscreen |
| WORKOUT CONTENT & PARTNERS: | Instructor-led rides, scenic rides, HIIT based workouts, FTP Fitness test, and Intelligent Cycling® signature THE JOURNEY which takes the user through virtual cycling adventures in 3D worlds. |
| ENTERTAINMENT APPS: | Netflix, YouTube, Facebook, Instagram, Reddit, NPR, Weather Channel and more |
| LANGUAGES: | English, Italian, Finnish, Czech, Slovak, Japanese, Chinese (Simplified & Traditional), Russian, Hebrew, Danish, English - UK, Dutch, Spanish, French, Portuguese, German, Swedish, Polish, Turkish, Korean, Modern Stan- dard Arabic |
| FAN: | Yes |
| WIFI / ETHERNET: | Yes |
| BLUETOOTH & ANT+: | Yes |
| APPLE GYMKIT AND SAMSUNG GALAXY WATCH: | Yes, Tap to Pair |
| USB PORT: | Yes |
| FRAME | |
| POWER MANAGEMENT: | 4iiii Power Meter direct power measurement |
| RESISTANCE SYSTEM: | 6 Magnet, Non-Contact Magnetic Resistance |
| DRIVE SYSTEM / DRIVE TRAIN: | Smooth Poly V |
| PEDALS: | Morse Taper Double Link - SPD and Athletic Shoe Cage |
| Q FACTOR: | 168 mm |
| SADDLE DESIGN: | Ergonomically Sculpted Saddle |
| ADJUSTABILITY: | Seat: Fore / Aft & Up / Down, |
| Handlebars: Fore / Aft & Up / Down | |
| SEAT ADJUSTMENT: | Pop-pin |
| FORE / AFT ADJUSTMENT SYSTEM: | Level Micro Adjustment |
| WATER BOTTLE HOLDER / ACCESSORIES HOLDER: | Yes |
| CUSTOMIZABLE: | Paint color options approval required |
| FRAME MATERIAL & FINISH: | Aluminum, Powder-coated |
| FRAME COLOR: | Quantum Silver |
| ASSEMBLED DIMENSIONS L x W x H: | 53in x 21in x 62in (135 x 53 x 158 cm) |
| POWER REQUIREMENT: | 100-240 V - 50/60 Hz Ac |
| USER HEIGHT RANGE: | 4’11 to 6’8 (150cm - 203cm) |
| MAX USER WEIGHT: | 350lb (159kg) |
| PRODUCT WEIGHT: | 176 lbs (80 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS: | 44.5 in x 10.6 in x 38 in (113 cm x 27 cm x 97 cm) |
| SHIPPING WEIGHT: | 152 LBS (69 KG) |
FEATURES
Star Trac Virtual Bike Key Features:
We have partnered with Intelligent Cycling to provide a wide range of training options and content including:
- Instructor-led rides
- Scenic journeys
- Virtual worlds
- Includes professionally designed training programs.
- Content will be regularly added to and refreshed.
- Connect via WiFi or ethernet
- No subscription required

Other Key Features:
- Automatic software updates and upgrades! New content, partners, and features will be added as they are integrated into the offering.
- Tap to pair with Apple GymKit and Samsung Galaxy Watch.
- Users can create login to save personal profile and workout data.
- Ability to access Apps including Netflix.
- Connect cycling Apps such as Zwift, Sufferfest, Rouvy, and Trainer Road.
- HDMI screen mirroring – see your connected App on the big screen!

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730