





Steelflex Hope Dual Cable Column and Chin-Up Machine HDC2000
Was | Now $3,645.00
Save : $100
About
The Steelflex Hope Dual Cable Column and Chin-Up Machine HDC2000 focus on “modeling innovation and zero-load work”, The cable driving concept, unique creation of 360 degree rotary design help user to adjust position naturally and smoothly without any extra returned force. The curved shield is made of metal material and utilizing LASER cutting technology.
- Convenient storage slot for music player or personal items.
- Water bottle holder within easy reach to keep users well hydrated.
- Footprint: 74” Long x 45” Wide x 86” Height
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Welds: | Lifetime |
| Parts: | 5 Years |
| Cable & Grips: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 13 heavy gauge steel, 2" x 4" oval tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, Electro-statically applied powder coat. |
| Console: | Automatic Electronic Coach ( auto detecting, auto counting, calories, etc.) |
| Instructional Placard: | Included |
| Handgrips: | Dipped PVC Handles |
| Driving System: | Cable |
| Cables: | Tensile strength of more than 2425lbs (1100kg) |
| Shroud: | 1.57T delicate safety cover |
| Weight Stack: | High-quality weight plates for smooth and durable operation. |
| Standard Weight Stack: | 210lb (95kg) |
| Optional Weights: | 310lb (141kg) 420lb (191kg) |
| Floor Space: | 74" x 45" x 86" (189 x 115 x 219cm) |
| Product Weight: | 964lbs (437kg) includes weight stack |
| Max User Weight: | 265lbs (120kg) |
FEATURES
Steelflex Hope Dual Cable Column and Chin-Up Machine HDC2000 Key Features:
- The HOPE series focus on “modeling innovation and zero-load work”.
- The cable driving concept help user to adjust position naturally and smoothly without any extra returned force.
- The curved shield is made of metal material and utilizing LASER cutting technology, shows the sense of beauty and perfect combine with Power and Beauty.
- Convenient storage slot for music player or personal items.
- Water bottle holder within easy reach to keep users well hydrated.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730