



Steelflex MG100B Multi-Gym
Was | Now $3,699.00
Save : $300
About
This Steelflex MG100B Multi-Gym state-of-the-art multi-functional training system provides ergonomics, efficient movements, for effective results thus creating a superior workout experience. Perfect pec training arms has fully adjustable range of motion. Includes Leg Press/Calf Press/Cable Column stations can perform pull ups, dips, leg press and knee raises that allows the users to build their way to a stronger body.
Combining workout functions of chest press, lat pull-down, and leg extension as the base unit, machine Steelflex MG100B Multi-Gym also equips a station for chip-up and abdominal crunch. Dual press movement arms with a classic long pull bar as attachments increase workout options, accommodating the needs of different exercisers. The cable-driven system transmits expedient resistances that promote workout efficiency.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Welds: | Lifetime |
| Parts: | 5 Years |
| Cable & Grips: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 12 Gauge 1.968 x 2.952 steel tubing(50 x 75 x 2.5T) |
| Frame Finish: | One-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, dark grey. |
| Instructional Placard: | Included |
| Upholstery: | 2” Rebonded Scrap Foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handle |
| Driving System: | Cable |
| Cables: | 7 × 19 Carbon steel, tensile strength of more than 2090 lbs. (950 kg) |
| Shroud: | 1.2T delicate steel safety cover (MG100B / MGLPB / MGCCB) |
| Weight Stack: | High-quality weight plates for smooth and durable operation |
| Standard Weight Stack: | 210 lbs. / 95 kg (SP-10/SP10A-10 lbs. × 20 pcs + 10 lbs. top plate) for MG100B |
| Floor Space: | 214 × 192 × 241 cm / 84" × 76" × 95" |
| Product Weight: | 613 lbs. |
FEATURES
Steelflex MG100 Multi-Gym Key Features:
- State-of-the-art multi-functional training system
- Perfect pec training arms has fully adjustable range of motion
- Cable Column Station
- Lat Pulldown / High Pulley
- Leg Extension / Leg Curl
- Ab Crunch / Mid Pulley
- Vertical Knee Raise and Dip Station
- Weight Stack Shrouds
- Lumbar Support Pads
- Commercial Upholstery
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730