





Steelflex Shoulder Press Machine (PLSP)
Was | Now $1,799.00
Save : $200
About
Steelflex Shoulder Press Machine (PLSP) is a quality fitness equipment designed for strengthening the muscles of arms, shoulders and shoulder blades. Sturdy steel construction with a quality finish is sprayed by electrostatic powder coating that protects the construction from scratches. Steelflex Shoulder Press Machine (PLSP) features quality high cushioning of the seat and armrests, handles are provided with high quality foam material and anti-slip feet ensure greater stability during exercise.
With 25° tilt of the handles is the movement while exercising more natural and effective. Both parts of the arms can be used together or separately. The fitness machine is equipped with safety screw covers, quality bearings having a gasket around the perimeter and mandrels for replacement fitness plates. Steelflex Shoulder Press Machine (PLSP) is suitable for both commercial and non-commercial use.
Plates not Included
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Parts: | 1 Year |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| Specifications | |
| Mainframe: | 12 Heavy Gauge 50 × 100 × 2.5T Oval Tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, Black Exterior / Crimson Red Texture |
| Upholstery: | 2” Rebonded Scrap Foam + 10 mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handle |
| Welding: | Continuous welds at all pivot points. |
| Bearings: | Commercial rated, sealed bearings at all pivot points. |
| Floor Space: | 42" x 60" x 55" |
| Max. User Weight: | 264 lbs. / 120 kg |
| Product Weight: | 194 lbs. / 88 kg |
| Dimensions: | 154 × 104 × 140 cm / 61" × 41" × 55" |
FEATURES
Steelflex Shoulder Press Machine (PLSP) Key Features:
- Get amazing results with this shoulder press that has a 25 degree converging pattern provides an exceptional range of motion, both arms can be used together or independently.
- Industrially rated, sealed bearings at all pivot points.
- Adjustable seat pad with gas assist.
- 25° converging pattern arm movement for advanced biomechanics and wide range of motion.
- Independent, unilateral arm action for balanced muscle development.
- Weight plate holders for plate storage.
- Foot platforms made with moulded rubber with a slip-resistant texture.
- Olympic weight plates not included.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730