

Total Gym ELEVATE Encompass with Strength Package
Was | Now $4,695.00
Save : $704
About
The Total Gym ELEVATE Encompass with Strength Package includes accessories that allow you to perform a variety of muscle building exercises for high performance strength training.
The Strength Package offers additional options for traditional strength workout exercises.
Benefits for the individual exerciser:
- Add increased resistance to your exercise program
- Engage the core for stabilization
- Target abdominals
- Intensify military press exercises for increased upper body strength
- Provide security and safety during squat exercises
- Offer three distinct grip positions for Pull-up exercises
Get the Total Gym ELEVATE Encompass with Strength Package and add more power to your fitness routine; includes ELEVATE Encompass and 5 accessories to add additional strength training exercises to your Total Gym workout.
Includes the ELEVATE Encompass, Press Bar, Squat Handle Bar, Weight Bar, SCRUNCH Accessory and 3Grip Pull-up Bar to help develop increased muscle mass, tone and definition.
| Warranty | |
| Frame: | 5 Years |
| Parts & Upholstery: | 1 Year |
| Foam & Rubber: | 90 Days |
| Specifications | |
| Unfolded: | 107” x 38” x 56.5” [L/W/H] (2.4 m x 1.0 m x 1.4 m) |
| Folded: | 20” x 38” x 56.5” [L/W/H] (.5 m x 1.0 m x 1.4 m) |
| Tubing: | 1.7" x 3.2" Aluminum Extrusion (4.4cm x 8.1cm) |
| Tower: | reinforced steel, silver powder coating with internal level locking mechanism |
| User Weight: | Rated to 350 lbs. body weight. (159 kg) |
| Maximum Load Capacity: | 650 lbs. (295 kg) Inclusive of glideboard |
| User Height Limit: | 6' 5" (2.0 meters) |
| Glideboard: | 16" x 48" (41 cm x 122 cm). 7 position adjustable angles. Heavy duty, two-tone design, box stitched, tear resistant vinyl |
| Foam Padding: | 1 1/2" (4 cm) high rebound, high density foam. |
| Rollers: | Better Sealed precision ball bearings |
| Pulleys: | ABS plastic protective shield over a steel frame, Nylon roller with precision ball bearings |
| Cables: | 2000 lb. test (907.2 kg) nylon 12 coated steel aircraft cable |
| Handles: | Soft synthetic rubber Padded Handles with ABS swivel handle and nylon webbing for hammer grip action |
| Frame & Rail Construction: | Anodized Aluminum Rails with all connections reinforce by steel or forged aluminum |
| Unit Weight: | 180 lbs (82 Kg) |
| Electrical: | N/A |
| Resistance Levels: | 22 calibrated incline levels, with release lever to lock rails into place. 1% - 62% bodyweight |
| Storage Capabilities: | Hydraulic lift assists folding. Folds and stores upright. Rolls in hand-truck fashion. |
| Included Equipment: | 7 position Adjustable Glideboard; Dynamic [unilateral/bilateral] Pulley System; Multi-point pulley attachment to tower; soft grip LAT Bars with 7 pulley positions; Folding Foot Holder; Telescoping Squat Stand with 3 height positions and folding platform |
| Rolling Range: | 40" ( 1.0 meters) |
FEATURES
The Total Gym ELEVATE Encompass with Strength Package includes the following accessories:
PRESS BAR
For military-style press exercises with two grips.
WEIGHT BAR
Add additional standard weight plates to achieve greater weight resistance above and beyond bodyweight.
SQUAT HANDLE BAR
Provides a solid handhold during squat exercises.
SCRUNCH ACCESSORY
Stretch, strengthen and stabilize your entire core for targeted abdominal workouts.
3GRIP PULL-UP BAR
Get three distinct grip positions for pull-ups: wide, narrow and hammer.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730