


Total Gym RS LEX Trainer
Was | Now $3,995.00
Save : $500
About
The Total Gym RS LEX Trainer™ allows for faster lower extremity recovery, from post-surgery to explosive training, in a safe and progressive manner. Users work with a percentage of their own bodyweight to perform a squat or a jump, leveraging both linear bodyweight resistance and variable band resistance.
The Total Gym RS LEX Trainer™ supports the spine during traditional squat exercises to comfortably control the descending and ascending phases of a squat or jump, while providing an opportunity for advanced variations including, single-leg squats and staggered stance squats.
Benefits for the individual exerciser:
- Designed for intuitive use and success in performing squats and squat jump exercises
- Increases explosive power and joint flexibility
- Increases vertical jump
- Provides both concentric and eccentric muscle contractions
- Strengthens all the muscles of the lower body
- Allows for plyometric, jumping movements which provide a cardio workout
- Ability to perform multiple squat variations
- Enhanced functional performance of daily activities and increased athleticism
- Exercises can be progressed or regressed to accommodate all fitness levels
- Eccentric loading trains muscles/tendons to efficiently store and recover energy during jump exercise movements
- Eccentric contractions results in a protective adaptation in the muscles, protecting them from damage.
Training applications and biomechanics:
- Closed-chain partial loading of the joints
- Platform provides option for multiple foot positions
- Provides both concentric and eccentric loading
- Ability to adjust range of motion
- Option to train using only bodyweight
- Option to add band variable resistance for increased eccentric force
- Reliable tool for assessing lower body strength.
| Warranty | |
| Frame: | 5 Years |
| Moving Parts (rollers): | 1 Year |
| Upholstery: | 90 days |
| Specifications | |
| Glideboard Range of Motion: | 38 in [97 cm] |
| In Use: Size: | 104" x 33" x 68" [L/W/H] (2.6m x .8m 1.7m) |
| Floor Space (area): | 22 Square Feet [2.0 Square Meter] |
| Maximum user weight capacity | 400 lbs [180 Kg] |
| Frame & Rail Construction: | Steel with steel reinforced extruded aluminum rails |
| Unit Weight: | 230 lbs [105 Kg] |
| Glideboard: | Vinyl Upholstery |
| Rollers: | Sealed precision ball bearings |
FEATURES
Total Gym RS LEX Trainer™ Key Features:
- Adjustable incline design allows for partial bodyweight squats
- Offers both linear bodyweight resistance and band variable resistance
- Four latex resistance bands allow for an additional 10-70 lbs resistance in 10lb increments
- Steel and aluminum construction provides long-lasting durability
- Includes link to exercise library with additional and advanced exercise options
- Pneumatic brake reduces airborne height which reduces landing impact to protect joints
- Mount/Dismount lock ensures users begin exercise from a safe and comfortable position
- Slide Distance Regulator provides ability to adjust range of motion
- Specially designed curved platform follows anatomic curve of hip to foot ratio ensuring proper biomechanics throughout plyometric movements
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730