













True Fitness C400 Upright Bike
Price $2,725.00
About
The all-new True Fitness C400 Upright Bike combines quality materials with smart design for an overall package that is unbeatable in performance and durability. With one of the lowest step-up heights in the industry, the C400 offers a safe and easy entry for users of all ages and fitness levels. Plus, the small footprint allows you to maximize the premium space in your facility.
TOUR DE FORCE
Designed for those seeking a realistic cycling experience; the ergonomic design is ideal for all riders and the aero bars provide great leverage for long distance sessions.
BUILT FOR ENDURANCE
TRUE offers one of the most comprehensive stationary bike warranties in the industry.
HEART RATE CONTROL
The True Fitness C400 Upright Bike is equipped with a digital contact heart rate monitoring system as well as a Polar® wireless telemetry system to assist users in maintaining their optimum heart rate and maximizing workout results.
One touch HRC Cruise Control™ is also included, which allows the user to “lock in” on a specific target heart rate. Once the target is set, TRUE HRC Cruise Control™ will adjust speed and incline automatically throughout the duration of the workout to maintain the targeted heart rate (operates just like the Cruise Control in your car).
ABOUT TRUE FITNESS
TRUE’s innovative and award-winning products have solidified its reputation as an industry leader. Our treadmills, total-body elliptical trainers and exercise bikes are designed to keep you engaged for the long haul. We stand behind our premium cardio equipment with robust warranties and a nationwide sales and service network.
Since its founding in 1981, TRUE has been built on two core guiding principles: Build the highest quality products and support them with superior service. Over the years, the fitness industry has changed, new markets have sprung up and the needs of our customers have evolved, but those principles remain constant and we remain ever-vigilant in working to achieve them.
In keeping with our values, TRUE has always strived to equip our machines with the latest technology and safety features since the beginning, giving our customers the very best exercise experience possible while providing peace of mind. Here are some of the revolutionary advancements we’ve made in the industry over our 30+ year history.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Console: | Refer to console specifications |
| Specifications | |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Footprint: | 44" L x 24" W x 59" H (111.76 cm x 60.96 cm x 149.86 cm) |
| Machine Weight: | 146 lbs / 66 kg |
| Maximum User Weight: | 400 lbs / 181 kg |
| Step-Up Height: | 18" / 45.72 cm |
| Portability: | 2 Front Transport Wheels |
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Source: | Optional 110V, Self-Generating (with Emerge or Envision 9), 220V Option Available (with Envision + Compass) |
| Cord Length: | 10' / 3.0 M |
| Drive System: | Single Stage Drive System with Poly-V Belts |
| Crank: | 3-Piece Forged Steel Crank System with Sealed Bearings |
| Resistance Source: | Hybrid Self-Generating Brake |
| Resistance Levels: | 30 |
| Frame Construction: | Robotically Welded Heavy-Gauge Steel |
| Pedals: | Dual Sided and Weighted with Integrated Ratcheting Strap |
| Seat: | Ergonomic Seat with 15 Position Settings (Lever Under Seat) |
| Handlebar Design: | Multi-Position with Moisture Resistant Sleeves |
| Contact Heart Rate Monitoring: | Yes |
| Wireless Heart Rate Monitoring: | Polar® Compatible |
| Asset Management: | ECOFIT™ |
| EXTRAS | |
| Water Bottle Holder: | Yes |
| Accessory Tray: | Yes |
| REGULATORY APPROVAL: | ETL UL 1647, AS4092, C-TICK, CSA, CE, EN 957, FCC |
FEATURES
The True Fitness C400 Upright Bike combines quality materials with smart design for an overall package that is unbeatable in its class in performance and durability. With one of the lowest step-up heights in the industry, the C400 offers a safe and easy entry for users of all ages and fitness levels. Plus, the small footprint allows you to maximize the premium space in your facility.
- Small footprint to maximize gym space
- Optional Self-Generating Power on select consoles
- TRUE HRC® Cruise Control to maintain a target heart rate
- Wireless Heart Rate Monitoring; Polar® Compatible
- Ergonomic Seat with 15 position settings
- Single Stage Drive System; 3-Piece Crank System
- 30 Resistance Levels
- Dual Sided Pedals with Ratcheting Strap
- Multiple Console Options to fit every user’s needs
- Lifetime Warranty on Frame for commercial use

CONSOLE OPTIONS
EMERGE CONSOLE
The TRUE EMERGE CONSOLE has a simplistic design that is inviting and offers easy navigation. EMERGE appeals to those users who want to walk up to a TRUE machine and quickly start their workout. EMERGE offers advanced simplicity to meet the needs of every level of user.
More features:
Orange LED display
Compatible with TRUE treadmills, bikes and ellipticals
Pre-programmed workouts from fitness experts
HRC Cruise Control
Heart Rate Control Programs

ENVISION 9 TOUCHSCREEN CONSOLE
The ENVISION 9 TOUCHSCREEN CONSOLE’s vivid 9” touchscreen provides an intuitive design packed with enhanced programming. Exercisers can discover a variety of built-in workouts, including TRUE’s Cardio 360™ HRC Cruise Control and monument workouts.
More features of the Envision 9 Touchscreen Console:
Compatible with TRUE commercial treadmills, bikes and ellipticals and TRUE residential ES900 performance treadmill
Apple® and Android™ device compatible
Available with EcoFit® technology to provide usage reporting and automated notifications for real-time equipment management
Bluetooth audio connectivity
Fitness tests available on treadmills, ellipticals, stationary bikes, Spectrum, and Traverse

ENVISION 16 TOUCHSCREEN CONSOLE
The ENVISION 16” LCD TOUCHSCREEN CONSOLE provides users an interface with a contemporary design and intuitive framework. Exercisers can easily track their data, discover workout selections and enjoy integrated technology and entertainment. With these options, a built-in cooling fan, and tablet holder at their fingertips, gym members will enjoy both exercising and your facility even more.
More features of the Envision Console:
Compatible with TRUE treadmills, ellipticals and bikes
Built-in workout programs to help users meet their goals
Compatible with Apple® Watch, pair wirelessly to track metrics like calories, heart rate, speed and more
Customizable homescreen to promote your brand and deliver messages
Easy access to entertainment and web content
Bluetooth and Polar device compatibility
Compatible for Apple® and Android™ devices and apps, like GymTrakr
Real-time asset management with usage reporting and notifications through ECOFIT®
Outside Interactive® integration for exploring famous locations and courses

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730