







True Fitness C650 Treadmill
Price $8,915.00
About
With a combination of the latest technology options and the reliability of TRUE’s premium warranty, the True Fitness C650 Treadmill provides the performance and efficiency needed for your commercial facility. Patented items like HRC Heart Rate Control® and TRUE’s low-impact Soft System® allows your users to have a first-class exercise experience. In addition, a variety of consoles are available to provide multiple levels of features, technology, and asset management.
- Maximum Incline: 15%
- Maximum Speed: 15 MPH (24 KPH) With Decline Kit
- Patented HRC Cruise Control® and Soft System® Deck
- Reversible Deck
- Multiple Console Options Available
True understands that you need quality, dependable equipment to grow your business and make your customers happy with the results they achieve. They build their cardio equipment with you in mind. With over 30 years of experience, True knows what quality cardio equipment is and their entire process from design to testing results in the most premium cardio equipment on the market today. Let TRUE be your cardio partner to furnish your facility with premium machines that will exceed your users’ expectations.
SPACE EFFICIENT DESIGN + LOW PROFILE
Features a low profile frame with an accessible 7” step-up height (9” with decline option – must be ordered separately).
POWERFUL DRIVE SYSTEM
The True Fitness C650 Treadmill is equipped with a 5 HP AC Self-Cooling Max Drive motor featuring an internal self-cooling system ensuring years of powerful and dependable operation.
CUSHIONED IMPACT
TRUE’s patented Soft System® offers the most bio-mechanically correct running surface available. Neoprene shock absorbers in the front third of the deck cushion each foot strike, while the back of the deck provides a firmer sensation allowing for a stronger push off with each step.
BUILT FOR THE LONG RUN
Tested for thousands of hours on TRUE’s “Treadbuster” and backed accordingly.
ABOUT TRUE FITNESS
TRUE’s innovative and award-winning products have solidified its reputation as an industry leader. Our treadmills, total-body elliptical trainers and exercise bikes are designed to keep you engaged for the long haul. We stand behind our premium cardio equipment with robust warranties and a nationwide sales and service network.
Since its founding in 1981, TRUE has been built on two core guiding principles: Build the highest quality products and support them with superior service. Over the years, the fitness industry has changed, new markets have sprung up and the needs of our customers have evolved, but those principles remain constant and we remain ever-vigilant in working to achieve them.
In keeping with our values, TRUE has always strived to equip our machines with the latest technology and safety features since the beginning, giving our customers the very best exercise experience possible while providing peace of mind. Here are some of the revolutionary advancements we’ve made in the industry over our 30+ year history.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Motor: | 5 Years |
| Parts | 3 Years |
| Labor | 3 Years |
| Specifications | |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| FOOTPRINT: | 82" L x 33" W x 60.3" H / 208.2 cm x 83.8 cm x 153.1 cm |
| RUNNING SURFACE: | 60" L x 22" W / 152.4 cm x 55.8 cm |
| Machine Weight | 428 lbs /194.1 kg |
| MAXIMUM USER WEIGHT: | 500 lbs / 226.7 kg |
| STEP-UP HEIGHT: | 7" / 17.7 cm (9" / 22.8 cm with Optional Decline) |
| PORTABILITY: | 2 Front Transport Wheels |
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| POWER SOURCE: | 120V/20A Dedicated (NEMA 5-20 Receptacle) 230V/15A Option Available |
| Cord Length: | 12'/ 3.7 M |
| Drive Motor: | 5 HP AC Self-Cooling Max Drive |
| Incline Motor: | 1,200 lbs of thrust |
| Speed Sensor: | Optical |
| Deck: | Reversible 1"/ 2.54 cm Medium-Density Fiberboard |
| Reversible Deck: | Standard |
| Belt: | Lubricant Infused Siegling Multi-Ply with PVC Coating |
| Rollers: | 3"/ 8 cm with Shielded Bearings |
| Impact System: | True Soft System® |
| Lubrication: | Silax |
| Speed Range: | 0.5 to 12 MPH / 0.8 to 19 KPH (0.5 to 15.0 MPH / 0.8 to 24 KPH with Decline) |
| Incline/Decline Range: | 0% to 15% (-3% to 15% with Decline) |
| Quick Access: | Speed and Incline on Hand Grips with Start and Stop on Quick Access Point |
| Frame Construction: | Robotically Welded Heavy-Gauge Steel |
| Handrail Design: | Extended Handrails with Molded Rubber, Moisture-Resistant Grips |
| Contact Heart Rate Monitoring: | Yes |
| Wireless Heart Rate Monitoring: | Polar® |
| Asset Management: | ECOFIT |
| SAFETY | |
| Safety Clip: | Standard/ Non-Removable |
| Extended Handrails: | Standard |
| Large Straddle Covers: | Standard |
| User Detection: | User Present Detection™ |
| EXTRAS | |
| Water Bottle Holder: | 2 |
| ACCESSORY TRAY: | Yes |
| MEDICAL HANDRAILS: | Optional |
| REGULATORY APPROVAL: | ETL UL 1647, CSA, CE, EN 957, FCC |
FEATURES
TRUE FITNESS C650 TREADMILL KEY FEATURES:
- Reversible Deck with large 60”x 22” running surface
- Maximum Speed: 15 MPH with Decline Kit
- Maximum Incline: 15% (-3% to 15% with Decline Kit)
- Patented HRC Cruise Control® and Soft System® Deck
- Mobile Device Compatible for charging and entertainment
- Wireless Heart Rate Monitoring with Polar® Heart Rate Monitors
- Quick Access to Speed and Incline Adjustments on the hand grips
- 5hp AC Max-Drive motor featuring an internal self-cooling system
- Multiple Console Options Available Comprehensive
- Warranty for commercial use
CONSOLE OPTIONS
EMERGE CONSOLE
The TRUE EMERGE CONSOLE has a simplistic design that is inviting and offers easy navigation. EMERGE appeals to those users who want to walk up to a TRUE machine and quickly start their workout. EMERGE offers advanced simplicity to meet the needs of every level of user.
More features:
Orange LED display
Compatible with TRUE treadmills, bikes and ellipticals
Pre-programmed workouts from fitness experts
HRC Cruise Control
Heart Rate Control Programs
IGNITE CONSOLE
The IGNITE HIIT CONSOLE was designed to easily incorporate interval training into any small-group training class or facility. Exercisers can transition quickly between work and rest intervals to maximize intensity and recovery with quick-touch speed and incline keys. Created for any TRUE commercial treadmill, including a specifically-designed console for the Alpine Runner Incline Trainer, any facility can now easily provide trainers and users the ability to adapt their workouts to any type of interval regimen on the go.
More features:
Orange LED display
Compatible with TRUE treadmills and Alpine Runner Incline Trainer
Quick-Touch Speed and Incline Keys
Extended 5-minute pause
ENVISION 9 TOUCHSCREEN CONSOLE
The ENVISION 9 TOUCHSCREEN CONSOLE’s vivid 9” touchscreen provides an intuitive design packed with enhanced programming. Exercisers can discover a variety of built-in workouts, including TRUE’s Cardio 360™ HRC Cruise Control and monument workouts.
More features of the Envision 9 Touchscreen Console:
Compatible with TRUE commercial treadmills, bikes and ellipticals and TRUE residential ES900 performance treadmill
Apple® and Android™ device compatible
Available with EcoFit® technology to provide usage reporting and automated notifications for real-time equipment management
Bluetooth audio connectivity
Fitness tests available on treadmills, ellipticals, stationary bikes, Spectrum, and Traverse
ENVISION 16 TOUCHSCREEN CONSOLE
The ENVISION 16” LCD TOUCHSCREEN CONSOLE provides users an interface with a contemporary design and intuitive framework. Exercisers can easily track their data, discover workout selections and enjoy integrated technology and entertainment. With these options, a built-in cooling fan, and tablet holder at their fingertips, gym members will enjoy both exercising and your facility even more.
More features of the Envision Console:
Compatible with TRUE treadmills, ellipticals and bikes
Built-in workout programs to help users meet their goals
Compatible with Apple® Watch, pair wirelessly to track metrics like calories, heart rate, speed and more
Customizable homescreen to promote your brand and deliver messages
Easy access to entertainment and web content
Bluetooth and Polar device compatibility
Compatible for Apple® and Android™ devices and apps, like GymTrakr
Real-time asset management with usage reporting and notifications through ECOFIT®
Outside Interactive® integration for exploring famous locations and courses
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730