









True Fitness ES700 Elliptical Trainer
Price $5,299.00
About
Introducing the ES700 Elliptical Machine
The True Fitness ES700 Elliptical Trainer delivers ergonomic excellence with extreme durability to your home gym. Biomechanically engineered handle positioning provides the highest standard of comfort during your workout. Coupled with a great warranty and service plan, you know that your ES700 elliptical will stand up to years of heavy use.
TRUE’s new series of residential ellipticals feature a sleek, low profile. Bring style into your home, while bringing the motivation you need to reach your goals. With TRUE’s patented side steps and core drive design, the new TRUE series of ellipticals will provide you with a total-body cardio workout in just minutes.
A NEW DEGREE OF CARDIO TRAINING
TRUE’s unique Cardio 360TM is like having a personal trainer built in to the elliptical, walking you through a 20-minute full-body workout. In just minutes, you will work your upper-body, lower-body and your core. Plus, with the variety that Cardio 360 brings, it will take the bore out of your workout. The program walks you through the various movements you need to do to achieve the complete workout, so all you need to do is commit to stepping on the machine.
AutoStrideTM
The True Fitness ES700 Elliptical Trainer offers TRUE’s AutoStrideTM, an electronic adjustable stride feature that will assist you in finding the perfect stride based on your body’s natural movement at various speeds.
UPPER, LOWER AND TOTAL-BODY WORKOUT
The ES700 elliptical features innovative side-steps which not only allow safe entry and exit from the machine but also unparalleled versatility by providing the industry’s first upper-body only workout. During exercise, you will notice the exceptional comfort of TRUE’s Soft Step orthopedic footpads, which decrease the stress of impact on joints and can eliminate foot numbness associated with many traditional ellipticals.
KEEP YOUR BODY IN BALANCE WITH THE CORE DRIVE SYSTEM
The TRUE ES700 elliptical incorporates TRUE’s patented Core Drive™ system to deliver the most comfortable, natural and stable workout in the industry. The innovative side-steps not only allow for safe entry and exit from the machine but also unparalleled versatility by providing the industry’s first upper-body only workout. The Core Drive system gives new meaning to total-body workout.
MANAGE YOUR HEART RATE
Paired with TRUE’s legendary patented Heart Rate Control technology and HRC Cruise Control, the ES700 elliptical truly maximizes your fitness investment. In essence, HRC pushes you to greater levels of fitness. Once you have reached your desired training level, simply touch the HRC Cruise Control button and it automatically sets your heart rate and keeps it there for the rest of the workout.
SMALL FOOTPRINT TO MAXIMIZE YOUR WORKOUT SPACE
Unlike other ellipticals, the True Fitness ES700 Elliptical Trainer provides a space-efficient approach to home exercise. Now you can do more with your workout space.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 7 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Console: | 7 Years |
| Specifications | |
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Source: | 110V/15A |
| Cord Length: | 8' (2.4M) |
| Drive System: | Core Drive® |
| Total Body Workout: | Cardio 360™ (upper body, lower body, total body) |
| Resistance Source: | Eddy Current Brake |
| Frame Construction: | Robotically Welded Heavy-Gauge Steel |
| Maximum Workload: | 300 Watts |
| Stride Length: | 16"/541 cm to 27”/69 cm; 1 cm increments |
| Footpad: | Orthopedic Cushioned Soft Cushioned Anti-Fatigue Material (removable) |
| Exercise Arms: | Ergonomic Multi-Grip Handle |
| Handrail Design: | Extended Handrails with Molded Rubber, Moisture Resistant Grips |
| Side Step Design: | Non-Slip Rubber with Textured Pattern |
| Contact Heart Rate Monitoring: | Yes |
| Wireless Heart Rate Monitoring: | Polar® Compatible |
| Safety | |
| Side Steps: | Standard |
| Extended Handrails: | Standard |
| Regulatory Approvals | |
| ETL UL1647, CSA | |
| Extras | |
| Water Bottle Holder: | Yes |
| Accessory Tray: | Yes |
| Reading Rack/Tablet Holder: | Yes |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Footprint: | 49” L x 32.5” W x 64.2” H (124.46 cm x 82.55 cm x 163.06 cm) |
| Active Footprint: | 75” L x 32.5” W( 190.5 cm x 82.55 cm) |
| Q-Factor: | 2" (5 cm) |
| Machine Weight: | 272lbs / 124 kg |
| Maximum User Weight: | 350lbs / 159kg |
| Step-Up Height: | 7" (18 cm) |
| Portability: | 2 Front Transport Wheels and Removable Handles |
| Features | |
| Autostride Technology: | Yes |
| Core Drive System: | Yes |
| Cardio 360 Virtual Trainer Program: | Yes |
| Heart Rate Monitoring | |
| Bluetooth Heart rate: | Yes |
FEATURES
True Fitness ES700 Elliptical Trainer Key Features:
Working out your entire body has never been more convenient. TRUE’s ES700 Elliptical is engineered with commercial-grade materials and boasts a sleek, dynamic design made to inspire and engage. Tone your muscles and increase your endurance with a cross-trainer designed to give users the most natural movement available on an elliptical.
- TRUE’s HRC® Cruise Control to maintain your target heart rate throughout a workout
- AutoStride™ technology that gives you the most natural and effective movement possible
- TRUE’s Cardio 360® personal trainer program provides full body workouts to virtually motivate you towards your fitness and lifestyle goals
- TRUE’s Core Drive® system for upper, lower, and full body workouts.
- A space efficient footprint so you can conveniently workout anywhere in your home.
- Bluetooth-capable console options to meet your specific technological needs.
CONSOLE OPTIONS
TRUE Fitness cardio consoles let you customize your home fitness equipment. Explore our offerings and features to find what fits your needs the best.
T9 TOUCHSCREEN
9” HD Touchscreen, user-friendly tabs, connectivity, and built-in workouts, plus up to six user profiles.
EMERGE
Simple and functional, giving your workout a head start.
Your Fitness Experience
All of our ellipticals are made from the highest quality materials and components, so you can complete your total body workout on a commercial-grade machine at a fraction of the price. With TRUE’s great warranty, you know that your ES700 elliptical will stand up to years of heavy use. The ES700 delivers ergonomic excellence with extreme durability to your home gym. Biomechanically engineered handle positioning provides the highest standard of comfort during your workout. Unlike other ellipticals, the TRUE ES700 provides a sleek, low profile and space-efficient approach to home exercise.
Your Fitness Experience
All of our ellipticals are made from the highest quality materials and components, so you can complete your total body workout on a commercial-grade machine at a fraction of the price. With TRUE’s great warranty, you know that your ES700 elliptical will stand up to years of heavy use. The ES700 delivers ergonomic excellence with extreme durability to your home gym. Biomechanically engineered handle positioning provides the highest standard of comfort during your workout. Unlike other ellipticals, the TRUE ES700 provides a sleek, low profile and space-efficient approach to home exercise.
Discover A New Degree of Cardio Training
TRUE’s unique Cardio 360™ is like having a personal trainer built into the elliptical, maximizing your fitness investment. Along with Cardio 360™, the ES700 Elliptical provides TRUE’s legendary patented HRC® Cruise Control™, which will push you to greater levels of fitness. Users can also track their heart rate through the wireless Polar® Heart RateCompatibility and are able to keep track of their progress through the GymTrakr App integration and unique user profiles to maintain momentum with every workout. Take your training session somewhere new with the compatible Zwift technology, where you can virtually work out around the world.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730