



















Spirit 7.0S Recumbent Stepper
Was | Now $5,499.00
Save : $500
About
Take rehabilitation to the next level with the Spirit 7.0S Recumbent Stepper that keeps hips, knees and ankles protected from unnecessary strain. With its bilateral movements, clinicians can precisely design workouts to achieve symmetrical balance. A low step-over height makes it safe for users with limited lower body mobility to independently get on and off the stepper. The adjustable step range from 1” to 12.5” allows for precise alignment tailored to each patient’s unique requirements.
A 360-degree rotating seat makes getting on and off the stepper a breeze, and rotating handles keep grip positions comfortable. 20 levels of resistance and the 10-210 steps per minute speed range allows for users of all mobility levels to make the most of each training session. The 7.0S recumbent stepper is your trusted partner in promoting rehabilitation, restoring mobility, and enhancing overall well-being.
| Warranty | |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power Source: | 12V DC Cord/Outlet |
| Adjustable Linear Step Range: | 1” - 12.5” |
| Resistance: | 20 Levels |
| CONSOLE | |
| Display Type: | Blue Backlit LCD |
| Programs: | Manual, Hill, Plateau, Interval, HR, Symmetry, Custom 1, Custom 2 |
| Heart Rate Receiver: | 5 KHz |
| CSAFE | |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 67” L x 30” W x 48” H |
| Box Dimension: | 72.4” L x 23” W x 30.5” H |
| Item Weight: | 257.4 lb |
| Box Weight: | 281.6 lb |
| Recommended User Height: | 4’10” - 6’6” |
| Max User Weight Capacity: | 440 lb |
| FRAME/DECK | |
| Frame: | Commercial-Grade Steel Frame |
| Finish: | Durable Powder-Coat Paint |
| Seat Type: | 360-degree Swivel High-Density Foam Seat |
| High-Density Foam | |
| Seat Adjustments: | Fore/Aft/Seat Back Angle |
| Handles: | Adjustable Handles with Articulating Grips |
| Pedal Type: | Oversized, Cushioned |
| CONVENIENCE | |
| Wireless Heart Rate Monitoring (*Heart Rate Devices Not Included) | |
| Hand Pulse Sensors | |
| 3-Speed Cooling Fan | |
| Tablet Holder/Reading Rack | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit 7.0S Recumbent Stepper Key Features:
- Easy access with 360-degree swivel seat
- 20 levels of resistance
- Supportive high-density foam seat with fore, aft, and recline angle adjustments
- 1” to 12.5” adjustable step range
- Downloadable workout data


QUADRILATERAL EXERCISE PATTERN
With a 1:1 linear leg and arm motion, patients can fully customize their therapy session, ensuring a symmetrical balance in muscle development. By independently adjusting resistance levels on each side, individuals can focus on strengthening weaker muscles and restoring overall equilibrium. This feature is especially beneficial for patients recovering from injuries, surgeries, or neurological conditions, providing a targeted approach to rehabilitation.
ENHANCED CONTROL
Large adjustable-position handles offer flexible placement, allowing users to find the most comfortable and ergonomic grip. With articulating hand grips, users can adapt their hand position to reduce strain and enhance control during workouts. This thoughtful design ensures a personalized experience, accommodating different body types and preferences for maximum comfort and efficiency.


CONVENIENTLY DESIGNED
The high-density foam seat swivels 360 degrees. Users can adjust their position with ease, ensuring maximum comfort throughout their exercise. This thoughtful design caters to a diverse range of users, making it an ideal choice for inclusive therapeutic fitness and rehabilitation programs.
ACCESSIBILITY AND SAFETY
The convenient step-through design makes it easy for users of all abilities to get on and off the machine, promoting accessibility and safety. The high-density foam seat reclines providing additional accessibility and comfort to a variety of users.


ADJUSTABLE STEP RANGE
Oversized, cushioned foot pedals provide ample space and comfort, reducing pressure points during extended exercise. The adjustable step range from 1” to 12.5” allows for precise alignment tailored to each patient’s unique requirements, and the 10-210 steps per minute speed range allows for users of all mobility levels to make the most of each training session.
INTRODUCING OUR NEW LINE OF REHAB SOLUTIONS
Just as your patients are unique, so are your therapists and caregivers. Our Rehabilitation solutions
prioritize ideal ergonomics and accessibility for them, facilitating effective treatment sessions every day.
We understand the importance of tailoring treatment plans to meet each patient’s individual
needs, and our solutions support therapists and caregivers in doing just that.
IMPROVING THE LIVES OF PATIENTS AND THERAPISTS
Our medically-certified Rehabilitation line offers:
- Design simplicity and functional versatility
- Symmetry and gait improvement to speed up recovery
- Better outcomes for a wider range of patient abilities
- Seamless sharing of feedback between clinicians, patients and their care communities
MEDICALLY CERTIFIED, HOSPITAL-GRADE REHABILITATION SOLUTIONS
Your patients are unique — our Rehabilitation line of equipment is designed to empower them in their recovery journey. Our products are designed to accommodate a variety of users, regardless of their movement limitations.
With exceptional accessibility, detailed progress tracking data, and the broadest selection of products available, you can ensure better outcomes for your patients.


INDUSTRY LEADING DESIGN
Our equipment is built with real-world use in mind. Our focus has always been, and will continue to be, delivering unparalleled experiences for our customers with our equipment.
We understand that our products are an investment and we strive to design them to accommodate your long-term fitness goals. All of our products are produced in ISO-certified factories so we can guarantee consistent quality.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730