



















Spirit 7.5S Recumbent Stepper
Was | Now $6,299.00
Save : $600
About
Make rehabilitation accessible for all with the Spirit 7.5S Recumbent Stepper designed for wheelchair-bound patients. This machine is fully compliant with the Americans for Disabilities Act (ADA) to ensure accessibility for the widest range of disabilities. With its bilateral movements, patients can precisely design workouts to achieve symmetrical balance. Or, utilize upper-body-only exercises for increased cardiovascular conditioning without lower body movement.
The adjustable step range from 1” to 12.5” allows for precise alignment tailored to each patient’s unique requirements. Direct wheelchair access and a removable 360-degree rotating seat makes getting on and off the stepper a breeze, plus rotating handles keep grip positions comfortable. 20 levels of resistance and the 10-210 steps per minute speed range allows for users of all mobility levels to make the most of each training session. This innovative stepper offers a low-impact, full-body workout that aids in rehabilitation and improves cardiovascular health.
| Warranty | |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power Source: | 12V DC Cord/Outlet |
| Removable Seat for Direct Wheelchair Access | |
| Adjustable Linear Step Range: | 1” to 12.5” |
| Resistance: | 20 Levels |
| CONSOLE | |
| Display Type: | Blue Backlit LCD |
| Programs: | Manual, Hill, Plateau, Interval, Symmetry, HR, Custom 1, Custom 2 |
| Heart Rate Receiver: | 5 KHz |
| CSAFE | |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 77.6” L x 33.5” W x 46.5” H |
| Box Dimension: | Carton A: 45.8" L x 22.8" W x 34.1" H |
| Carton B: 42.8" L x 22.8" W x 25.4" H | |
| Item Weight: | 305.8 lb |
| Box Weight: | 336.6 lb |
| Recommended User Height: | 4’10” - 6’6” |
| Max User Weight Capacity: | 440 lb |
| FRAME/DECK | |
| Frame: | Commercial-Grade Steel Frame |
| Finish: | Durable Powder-Coat Paint |
| Seat Type: | 360-degree Swivel High-Density Foam Seat |
| High-Density Foam | |
| Seat Adjustments: | Fore/Aft/Seat Back Angle |
| Handles: | Adjustable Handles with Articulating Grips |
| Pedal Type: | Oversized, Cushioned |
| CONVENIENCE | |
| Wireless Heart Rate Monitoring (*Heart Rate Devices Not Included) | |
| Hand Pulse Sensors | |
| 3-Speed Cooling Fan | |
| Tablet Holder/Reading Rack | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit 7.5S Recumbent Stepper Key Features:
- ADA-compliant with direct wheelchair access
- Bilateral movement and 20 levels of resistance
- Supportive high-density foam seat with fore, aft, and recline angle adjustments
- 1” to 12.5” adjustable step range
- Large adjustable position handles with articulating grips


DIRECT WHEELCHAIR ACCESS
Direct wheelchair access provides seamless entry for users with mobility challenges. This inclusive design eliminates barriers; no need to transition from chair to exercise equipment. Simply remove the 360-degree swiveling seat to start your next session. Foster independence and ensure that everyone, regardless of physical ability, can participate in therapeutic workouts.
REDUCE STRAIN
Large adjustable-position handles offer flexible placement, allowing users to find the most comfortable and ergonomic grip. With articulating hand grips, users can adapt their hand position to reduce strain and enhance control during workouts. This thoughtful design ensures a personalized experience, accommodating different body types and preferences for maximum comfort and efficiency.


1:1 LINEAR MOTION
With a 1:1 linear leg and arm motion, patients can fully customize their therapy session, ensuring a symmetrical balance in muscle development. By independently adjusting resistance levels on each side, individuals can focus on strengthening weaker muscles and restoring overall equilibrium. This feature is especially beneficial for patients recovering from injuries, surgeries, or neurological conditions, providing a targeted approach to rehabilitation.
ADJUSTABLE STABILIZATION STRAPS
The oversized, cushioned foot pedals provide ample space and comfort, reducing pressure points during extended workouts. With adjustable stabilization straps on the pedals and high-density foam seat, users will stay securely in place, ensuring safety and stability throughout the exercise session.


HEART RATE MONITORING
Enjoy a focused therapy session with built-in contact and wireless heart rate monitoring* (heart rate monitoring devices not included). Your clients will say goodbye to distractions and immerse themselves fully in the rehabilitation experience, feeling empowered with each pedal.
INTRODUCING OUR NEW LINE OF REHAB SOLUTIONS
Just as your patients are unique, so are your therapists and caregivers. Our Rehabilitation solutions
prioritize ideal ergonomics and accessibility for them, facilitating effective treatment sessions every day.
We understand the importance of tailoring treatment plans to meet each patient’s individual
needs, and our solutions support therapists and caregivers in doing just that.
IMPROVING THE LIVES OF PATIENTS AND THERAPISTS
Our medically-certified Rehabilitation line offers:
- Design simplicity and functional versatility
- Symmetry and gait improvement to speed up recovery
- Better outcomes for a wider range of patient abilities
- Seamless sharing of feedback between clinicians, patients and their care communities
MEDICALLY CERTIFIED, HOSPITAL-GRADE REHABILITATION SOLUTIONS
Your patients are unique — our Rehabilitation line of equipment is designed to empower them in their recovery journey. Our products are designed to accommodate a variety of users, regardless of their movement limitations.
With exceptional accessibility, detailed progress tracking data, and the broadest selection of products available, you can ensure better outcomes for your patients.


INDUSTRY LEADING DESIGN
Our equipment is built with real-world use in mind. Our focus has always been, and will continue to be, delivering unparalleled experiences for our customers with our equipment.
We understand that our products are an investment and we strive to design them to accommodate your long-term fitness goals. All of our products are produced in ISO-certified factories so we can guarantee consistent quality.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730