



















Spirit AB950 Airbike
Was | Now $2,049.99
Save : $200
About
AIR-DRIVEN RESISTANCE SYSTEM
CHALLENGE YOURSELF WITH INFINITE LEVELS OF RESISTANCE
Experience the smooth ride, exceptional quality, and comfort of the Spirit AB950 Airbike. The 27”, 9 blade fan allows for unlimited air resistance challenging users of all levels. The simultaneous upper and lower body workout keeps your heart pumping and provides the ultimate conditioning workout. Plus, an easy to read LCD display keeps you informed and motivated with 9 pieces of data. Bluetooth connectivity allows you to track your progress on the SPIRIT+ app or pair a wireless heart rate monitor (Bluetooth or 5KHz, sold separately). Plus, a variety of included programs add variety to your workout keeping you engaged. The durable welded steel frame with bolt-on floor stabilizers ensure a smooth ride year after year.
The oversized seat is contoured and fully adjustable for maximum comfort. Plus, the multi-position, coated handlebars and integrated windscreen keep riders comfortable. The built-in transport wheels allow for effortless movement when not in use and the compact design helps maximize your space. The Spirit AB950 Airbike is the ultimate total body workout experience.
ABOUT SPIRIT FITNESS
Spirit Fitness has always made it one of its core principles to adapt and evolve with the times, and the demands of the consumer fitness world. That’s why prices are extremely competitive and reasonable. The drive is to make sure that despite economic woes, people have access to the things they need to get in better shape.
The engineers, experts, and team members of Spirit Fitness hold fast to their deep desire to combat obesity, and make sure that their products have literally anything and everything, sometimes above and beyond the call of duty, available so that people live longer, happier, and healthier lives across the board.
| Warranty | |
| Frame: | 5 Years |
| Parts: | 2 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| PERFORMANCE | |
| Power Source: | 15A/20A; 4 AA Console Batteries |
| Drive System: | Dual Action Chain with Direct Drive |
| Flywheel: | 27”, 9 Steel Blades |
| Resistance: | Infinite, Based on Speed |
| CONSOLE | |
| Display: | 5.2” x 2.6” LCD |
| Feedback: | RPM, Speed, Time, Distance, Calories, Watt, Pulse, Interval Prompt |
| Programs: | Target Time, Target Distance, Target Calories, Target Heart Rate, Interval 20-10, Interval 10-20, Interval Custom, Manual |
| Built-In Bluetooth (for Heart Rate, SPIRIT+ App, and 3rd Party Apps) | |
| DIMENSIONS | |
| Set-Up Dimension: | 47.4" L x 27.7" W x 54.2" H |
| Box Dimension: | 52" L x 13" W x 37" H |
| Item Weight: | 123.5 lb |
| Box Weight: | 153.2 lb |
| Max User Weight Capacity: | 350 lb |
| Recommended User Inseam: | 28.9” - 41.3” |
| FRAME | |
| Q-Factor: | 10” |
| Crank Arm Length: | 6.5” |
| Stride Length: | 13” |
| Seat: | High Density Foam |
| Seat Adjustments: | Up/Down/Fore/Aft |
| Handlebars: | Multi-Position Swing Arm |
| CONVENIENCE | |
| Bluetooth and 5KHz Heart Rate Receiver (Chest Strap Sold Separately) | |
| Leveling Feet | |
| Transportation Wheels | |
FEATURES
Spirit AB950 Airbike Key Features:
- Oversized frame tubing and bottom bracket for added strength
- 27″, 9-blade fan produces unlimited air resistance
- Simultaneous upper and lower body workout
- Standard, integrated windscreen prevents blowback
- Oversized, contoured, fully adjustable seat for maximum comfort

STAY IN THE ZONE
Keep motivation up with an easy-to-read 5.2” x 2.6” LCD display offering 8 programs, like target time, distance, calories, and heart rate. Plus, with Bluetooth and 5KHz heart rate monitoring (chest strap not included), users will stay in the zone from start to finish.


SMOOTH AND ENJOYABLE WORKOUTS
The fully adjustable, large, high-density foam seat and multi-position coated handlebars provide users with exceptional comfort. Locking pop-pin and lever lock easily adjusts seat position settings (fore/aft/up/down) allowing you to precisely fit your bike to your specific needs.
UNLIMITED RESISTANCE
Unlimited levels of resistance keep athletes of every level challenged. Multi-position swing arm handlebars allow for a simultaneous upper and lower body workout with a pushing and pulling movement.


MAXIMIZE YOUR SPACE
The 350 lb user weight limit accommodates a wide range of users, while the built-in transport wheels and compact design provide convenience and help you maximize your space.
STAY COOL
A 27”, 9-blade fan flywheel keeps users refreshingly cool, enhancing endurance and comfort during each exercise session. Plus, the integrated windscreen prevents blowback and the durable welded steel frame and bolt-on floor stabilizer ensure a smooth and more enjoyable workout experience.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730