



















SportsArt C55R Residential Recumbent Cycle
Was | Now $2,195.00
Save : $300
About
SportsArt’s residential cardio line embodies a strict adherence to producing durable and reliable products that incorporate excellent biomechanics. Our dependable, industrial-quality manufacturing ensures each machine is built to endure the most demanding environments. SportsArt C55R Residential Recumbent Cycle combines a step-through design, adjustable seat position, and intuitive workout console to provide users an effective and comfortable workout experience.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Electronics: | 3 Years |
| Labor: | 1 Year |
| High Wearable items***: | 90 Days, no Labor |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 134.2 lbs / 61 kg |
| Dimensions (L x W x H): | 66 x 25.9 x 51 in / 168 x 66 x 130 cm |
| Resistance Level: | 14 Levels |
| Power Requirements: | 120V / 60Hz | 220V / 50Hz |
| Plug Requirements: | Nema 5-15* |
| Maximum User Weight: | 330 lbs / 150 kg |
| Readouts: | Calories, Time, RPM, Workout Level |
| Workout Program: | Track, Hill, Random, Interval |
FEATURES
SportsArt C55R Residential Recumbent Cycle Key Features
- Oversized, padded seat
- Unique step-through design for easy in/out
- White backlit display features multiple programs
- Adjustable pedal straps

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730