




SportsArt C565R Recumbent Bike
Was | Now $3,695.00
Save : $300
About
With self-powered engineering, the SportsArt C565R Recumbent Bike is the epitome of function and value for any fitness facility. Magnetic resistance results in a smooth and quiet ride and a unique step-through design provides easy access. With 15 resistance levels and electronic resistance control, workouts can be as intense as the user wants. A variety of preset workouts and data readouts keep the user engaged and informed. Simple horizontal and vertical seat adjustment allows the user to easily change the seat position while exercising. Providing an effective low-impact, total-body cardiovascular and strength workout, the C565R recumbent cycle empowers users of any fitness level to experience the many benefits of exercise.
Readouts
Heart Rate, Cardio Zone, Weight Loss Zone, Calories, Resistance, Time, Distance, Cal/Hr, Mets, Speed, Rpm, Human Watts*
Workout Programs
Manual, Random, Interval (3), Plateau, Fat Burn, Fitness Test, Heart Rate Programs
| Warranty | |
| LIGHT COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Wear Items**: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| High Wearable items***: | 90 days, no labor |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 156.2 lbs / 71 kg |
| Dimensions (L x W x H): | 65.8 x 25.6 x 49.9 in / 167.1 x 65 x 126.8 cm |
| Resistance Level: | 14 Levels |
| Maximum User Weight: | 400 lbs / 181.4 kg |
| Power Requirement: | Self-powered |
| Features: | CSAFE port, USB-C charging, Cardio advisor displays, Wireless heart rate |
| Optional Features: | SA WELL+™ workout tracking function |
FEATURES
SportsArt C565R Recumbent Bike Key Features:
- Convenient seat adjustment handles are easy to reach while exercising
- Oversized pedals feature quick strap adjustment for easy customization
- Unique step-through design allows easy access
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730