



















SportsArt C574R-13″ Recumbent Bike
Was | Now $9,995.00
Save : $600
About
SportsArt’s ECO-NATURAL™ Elite line is the embodiment of design, technology, sustainability, and cardiovascular excellence. The sleek angles and practical features combine with a self-powered design to provide users with an engaging workout. The SportsArt C574R-13″ Recumbent Bike features an easy step-through design for ease-of-access, adjustable seat and seat back, and fingertip resistance controls.
Readouts
Heart Rate, RPM, Resistance, Time, Distance, Speed, Calories
Workout Programs
Manual, Random, Interval (3), Plateau, Fitness Program, Weight loss, Cardio
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime* |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 3 Years |
| Wear Items**: | 2 Years |
| High Wearable items***: | no Labor |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 211.86 lbs / 96.3 kg |
| Dimensions (L x W x H): | 67.9" x 26" x 55.3" / 172.5 x 66 x 140.4 cm |
| Resistance Level: | 40 Levels |
| Power Requirement: | N/A |
| Maximum User Weight: | 450 lbs / 205 kg |
| Console Options: | 16 inch (40cm) SENZA display, Tri-Color LED, 15 inch (38cm) LCD Touchscreen (Requires Power – Availability Depending On Geographical Region) |
FEATURES
SportsArt C574R-13″ Recumbent Bike Key Features:
- Horizontal seat and backrest adjustments
- Contact HR sensors
- Self-powered
- Step-through design
- Fingertip controls

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730