















SportsArt C576R 16″ Recumbent Bike
Was | Now $11,095.00
Save : $600
About
The SENZA™ line encompasses our top tier cardio products, integrated with premium technology and entertainment options that actively engages users by providing an intuitive workout experience that allows them to consume their entertainment, their way. The SportsArt C576R 16″ Recumbent Bike features an easy step-through design for ease-of-access, adjustable seat and seat back, and multiple resistance adjustment points with fingertip, toggle, and touchscreen controls on a 16-inch SENZA™ display.
Feedback
Resistance, Stride length, Time, Heart rate, Distance, Calories, Strides per minute
Workout Programs
Manual, Random, SENZA™ Journey, Interval, Plateau, Fat Burn, Track, Fitness Test, Heart Rate
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Wear Items**: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| High Wearable items***: | no Labor |
| SENZA™ TOUCHSCREEN : | 2 Years |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 275 lbs / 125 kg |
| Dimensions (L x W x H): | 69" x 26" x 54.8" / 175.2 x 66 x 139.2 cm |
| Resistance Level: | 40 Levels |
| Power Requirement: | Self-Powered |
| Maximum User Weight: | 500 lbs / 227.3 kg |
FEATURES
SPORTSART C576R 16″ RECUMBENT BIKE KEY FEATURES:
- 16-inch SENZA™ Touchscreen
- AnyCast screen mirroring technology
- Horizontal seat and back rest adjustment
- Fingertip and toggle controls for easy resistance adjustment
- 3 Speed fan
- Optional SA Well+™ Integration
- 16 (40 cm) touch screen with intuitive interface allows users to quickly find workouts and entertainment
- Built-in TV tuner as well as internet connectivity providing a truly enjoyable workout
- SENZA™ Journeys create a fully immersive cardio experience

CONSOLE FEATURES
- TFT Backlit LED Capacitive Touchscreen w/ Anti-Glare Screen
- 1366 x 768 Resolution
- 16 in Screen Size
- 16:9 Aspect Ratio
- Android 5.1.1 Operating System
- 500:1 Contrast ratio
- NXP Freescale I.MX6 Quad Core, 1GHz Processor
- 32GB eMMC Memory
- Language: English, Traditional Chinese, Simplified Chinese
- Manual USB or Push (via Wi-fi opt-in) System Updates
- 15 Adjustable Settings (300 cd/m2)
- 160° Vertical & Horizontal Viewing Angle
- Wi-fi (IEEE 802.11 a/b/g/n) | LAN Ethernet (10/100Mbps) Connectivity
- Closed browser, owner/operator determines web
page availability - ATSC / QAM(64,256) / NTSC | DVBT / PAL / SECAM
Japanese, German - AV (CVBS) | Coax Input
- Bluetooth 4.0 heart rate support
- Bluetooth-AVRCP iOS & Android music compatible
- Customizable home screen logo, embedded url on homescreen, screen saver images & web pages
- 13 SENZA™ Journeys

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730