



















SportsArt T674-16″ Treadmill
Was | Now $13,595.00
Save : $600
About
The SENZA™ Elite line encompasses our quality cardio products, integrated with premium technology and entertainment options that actively engages users by providing an intuitive workout experience that allows them to consume entertainment, their way. The SportsArt T674-16″ Treadmill is an innovative treadmill boasting a 5.0 HP motor, enhanced cushioning system, and toggle controls for intuitive use.
KEY FEATURES
- 16-inch SENZA™ touchscreen
- ECO-GLIDE™ auto-lubrication system
- ECO-DRIVE™ energy efficient motor
- MyFlex+ omni-directional cushioning system
READOUTS
- Resistance
- Stride length
- Time
- Heart rate
- Distance
- Calories
- Strides per minute
WORKOUT PROGRAM
- Manual
- Random
- Interval
- Glute
- Hill
- Track
- Fat Burn
- Lifestyle
- SENZA™ Journey
- Heart Rate
- Fitness Programs
- 5K Trainer
| Warranty | |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime* |
| MyFlex+: | Lifetime* |
| Motor: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Wear Items: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| High Wear Items: | no labor |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 429 lbs / 195 kg |
| Dimensions: | 83.3" x 33.4" x 57.8" / 211.6 x 84.9 x 146.9 cm |
| Speed Range: | 0.15–15.0 mph / 0.25–24 kph |
| Running Area: | 59 x 21 in / 150 x 53.3 cm |
| Speed Range: | 0.15–17.0 mph / 0.25–27.4 kph |
| Incline Range: | 0 to 15% |
| Drive Motor: | 5.0 HP AC-Servo Motor |
| Power Requirements: | 120V; 60 Hz / 220V; 50 Hz |
| Plug Requirements: | NEMA 5-15* |
| Max User Weight: | 450 lbs / 205 kg |
| Step Up Height: | 9.4 in / 24 cm |
FEATURES
SportsArt T674-16″ Treadmill Key Features:
- 16-inch SENZA™ touchscreen
- ECO-GLIDE™ auto-lubrication system
- ECO-DRIVE™ energy efficient motor
- MyFlex+ omni-directional cushioning system
- Multi-language support
- USB charging port
- Contact and telemetry heart rate receivers
- Bluetooth 4.0 heart rate support
- Bluetooth AVRCP iOS & Andrioid music compatible
- Customizable home screen logo, embedded url on home screen, screen saver images and web pages
- Optional ANYcast screen-mirroring technology
- 5.0 HP AC-Servo Motor
- Toggle Controls

CONSOLE FEATURES:
- TFT Backlit LED Capacitive Touchscreen w/ Anti-Glare
- 1366 x 768 Screen Resolution
- 16 in Screen Size
- 16:9 Aspect Ratio
- Android 5.1.1 Operating System
- 500:1 Contrast Ratio
- NXP Freescale I.MX6 Quad Core, 1GHz Processor
- 32GB eMMC Memory
- Multi Language: English, Traditional Chinese, Simplified Chinese, Japanese, German
- Manual USB or Push (via Wi-fi opt-in) System Updates
- 15 Adjustable Settings (300 cd/m2)
- 160° Vertical & Horizontal Viewing Angle
- Wi-fi (IEEE 802.11 a/b/g/n) | LAN Ethernet (10/100Mbps)
- Closed browser, owner/operator determines web
page availability - ATSC / QAM(64,256) / NTSC | DVBT / PAL / SECAM
- AV (CVBS) | Coax Inputs
- Bluetooth 4.0 heart rate support
- Bluetooth-AVRCP iOS & Android music compatible
- Customizable home screen logo, embedded url on
home screen, screen saver images & web pages - 6 SENZA™ Journeys

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730