



















SportsArt T676-19″ Treadmill
Was | Now $16,395.00
Save : $600
About
The SENZA™ line encompasses our top tier cardio products, integrated with premium technology and entertainment options that actively engages users by providing an intuitive workout experience that allows them to consume their entertainment, their way. The SportsArt T676-19″ Treadmill is our top tier treadmill with -3 to 15% incline range, 0.15 to 17 mph speed range and an integrated 19-inch SENZA™ display.
KEY FEATURES
- 19-inch SENZA™ Touchscreen
- ANYcast screen mirroring technology
- ECO-DRIVE™ motor uses 32% less energy than standard motors
- ECO-GLIDE™ auto lubrication system
READOUTS
- Resistance
- Stride length
- Time
- Heart rate
- Distance
- Calories
- Strides per minute
WORKOUT PROGRAM
- Manual
- Random
- Interval
- Glute
- Hill
- Track
- Fat Burn
- Lifestyle
- SENZA™ Journey
- Heart Rate
- Fitness Programs
- 5K Trainer
| Warranty | |
| COMMERCIAL WARRANTY | |
| Frame: | Lifetime* |
| MyFlex+: | Lifetime* |
| Motor: | Lifetime* |
| Parts: | 5 Years |
| Wear Items: | 5 Years |
| Labor: | 3 Years |
| High Wear Items: | no labor |
| SENZA™ Touchscreen: | 2 Years |
| Specifications | |
| Unit Weight: | 453.2 lbs / 206 kg |
| Dimensions: | 84.9" x 35.6" x 59.3" / 215.6 x 90.5 x 150.6 cm |
| Speed Range: | 0.15 – 17.0 MPH / 0.25 – 27.4 KPH |
| Running Area: | 62 x 22 in / 157.5 x 55.9 cm |
| Speed Range: | 0.15–17.0 mph / 0.25–27.4 kph |
| Incline Range: | -3 – 15% |
| Drive Motor: | 6.0 HP AC-Servo motor |
| Power Requirements: | 20A / 110V / 60Hz - Dedicated Circuit* |
| Plug Requirements: | NEMA / 5-20* |
| Max User Weight: | 500 lbs / 227.3 kg |
| Step Up Height: | 10.6 in / 27 cm |
FEATURES
SportsArt T676-19″ Treadmill Key Features:
- 19 Inch SENZA™ Touchscreen
- ANYcast screen mirroring technology
- ECO-DRIVE™ motor uses 32% less energy than standard treadmill motors
- ECO-GLIDE™ auto lubrication system
- MyFlex omni-directional cushioning system
- CSAFE port Headphone jack with built-in volume control
- 2 USB ports for device charging
- Numeric key pad
- Multi-language support
- Contact heart rate standard & wireless Polar HR receiver built in
- Optional SA WELL+™ Integration

CONSOLE FEATURES
- TFT Backlit LED Capacitive Touchscreen w/ Anti-Glare
- 1366 x 768 Screen Resolution
- 19 inches Screen Size
- 16:9 Aspect Ratio
- Android 5.1.1 Operating System
- 500:1 Contrast Ratio
- NXP Freescale I.MX6 Quad Core, 1GHz Processor
- 32GB eMMC Memory
- Languages: English, Traditional Chinese, Simplified Chinese, Japanese, German
- Manual USB or Push (via Wi-fi opt-in) System Updates
- 15 Adjustable Settings (300 cd/m2)
- 160° Vertical & Horizontal Viewing Angle
- Wi-fi (IEEE 802.11 a/b/g/n) | LAN Ethernet (10/100Mbps) Connectivity
- Closed browser, owner/operator determines web
page availability - ATSC / QAM(64,256) / NTSC | DVBT / PAL / SECAM
- AV (CVBS) | Coax Input
- Bluetooth 4.0 heart rate support
- Bluetooth-AVRCP iOS & Android music compatible
- Customizable home screen logo, embedded url on
home screen, screen saver images & web pages - 13 SENZA™ Journeys

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730