


Steelflex JGBC600 Biceps Curl
Was | Now $3,650.00
Save : $300
About
Steelflex JGBC600 Biceps Curl features arm curl pivot and rotate handles with a high-density elbow pad that ensures proper joint alignment also minimizes unnecessary shoulder movements. Slightly tilted upholstery with pop-pin adjustable design allows meeting a wide range of users’ height while helping the body to keep straight. Versatile handles promote the workout force and offer varying grip positions.
These Steelflex JGBC600 Biceps Curl a commercial grade machines are built with sleek oval tubing and an eye-popping red and black color scheme. They are designed to make a statement in your facility. Perfect for training studios, HOA’s, Fire Departments, Police Departments, Community Centers, Colleges, Universities, Hospitality and more!
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| All Other Parts: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 13 Gauge 50 × 100 × 2T Steel Oval Tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, grey |
| Upholstery: | 2” Rebonded Foam + 10mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handles |
| Driving System: | Cable |
| Cables: | 7 × 19 Carbon steel ,tensile strength of more than 2090 lbs. (950 kg) |
| Shroud: | 3T acrylic delicate safety cover |
| Weight Stack: | Low carbon steel weight plates for antirust, lower noise and durable operation |
| Standard Weight Stack: | 215 lbs. / 97.5 kg SWS-10 lbs. × 20 pcs + 15 lbs. top plates |
| Product Weight: | 291 lbs. / 132kg |
| Floor Space: | 125 × 103 × 168 cm / 49" × 41" × 66" |
FEATURES
Steelflex JGBC600 Biceps Curl Key Features:
- Arm curl pivot and rotate handles with a high-density elbow pad that ensures proper joint alignment
- Pop-pin adjustable design allows meeting a wide range of users’ height
- Continuous welded, factory assembled connections on the weight and station frame provide extra stability along with durability that extends the life of the station
- Dual dipped handgrips offer support while helping to keep in proper alignment during workouts
- To ensure user comfort, the JGBC600 features over 2″ of DuraFirm upholstery, double-stitched, fully supported and guaranteed to be tear resistant.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730