





Steelflex JGBP100 Chest Press
Was | Now $3,869.00
Save : $300
About
The Steelflex JGBP100 Chest Press, designed for training the upper arm, shoulder, and chest efficiently, machine will bring you a fantastic, remarkable workout experience. The multiple grip position handle design provides wide or narrow grab for exercise variety. A slightly reclined angle of both backrest and upholstery decreases lower back stress during pressing movements. The professional leverage devising independent movement arm creates the ultimate chest press motion for better muscle interaction.
These Steelflex JGBP100 Chest Press a commercial grade machines are built with sleek oval tubing and an eye-popping red and black color scheme. They are designed to make a statement in your facility. Perfect for training studios, HOA’s, Fire Departments, Police Departments, Community Centers, Colleges, Universities, Hospitality and more!
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| All Other Parts: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 13 Gauge 50 × 100 × 2T Steel Oval Tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, grey |
| Upholstery: | 2” Rebonded Foam + 10mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handles |
| Driving System: | Cable |
| Cables: | 7 × 19 Carbon steel ,tensile strength of more than 2090 lbs. (950 kg) |
| Shroud: | 3T acrylic delicate safety cover |
| Weight Stack: | Low carbon steel weight plates for antirust, lower noise and durable operation |
| Standard Weight Stack: | 215 lbs. / 97.5 kg SWS-10 lbs. × 20 pcs + 15 lbs. top plates |
| Floor Space: | 123 × 146 × 168 cm / 49" × 57" × 66" |
FEATURES
Steelflex JGBP100 Chest Press Key Features:
- Biomechanically designed for maximum chest concentration and superior muscle development.
- Leverage to safely and efficiently build your chest and arms with the JGBP100 Chest Press.
- Continuous welded, factory assembled connections on the weight and station frame provide extra stability along with durability that extends the life of the station.
- The large base frame provides stability and comfort, and yields a neutral weight distribution.
- To ensure user comfort, the JGBP100 features over 2〃 of DuraFirm upholstery, double-stitched, fully supported and guaranteed to be tear resistant.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730