


Steelflex JGAB900 Abdominus Curl / Back Extension
Was | Now $4,215.00
Save : $400
About
The Steelflex JGAB900 Abdominus Curl / Back Extension is a unique dual-function machine that allows performing abdominal crunch and back extension from the same seated position. Oversized roller and pop-pin adjustable design enable a full range of motion with a natural feeling. The lumbar pad made of high-density foam with cold latex leather supports the torso that supplies operators to maintain a correct position during exercises. The thoughtful design of the foot rack provides high, middle, and low locations to accommodate any user’s height
These Steelflex JGAB900 Abdominus Curl / Back Extension a commercial grade machines are built with sleek oval tubing and an eye-popping red and black color scheme. They are designed to make a statement in your facility. Perfect for training studios, HOA’s, Fire Departments, Police Departments, Community Centers, Colleges, Universities, Hospitality and more!
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| All Other Parts: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 13 Gauge 50 × 100 × 2T Steel Oval Tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, grey |
| Upholstery: | 2” Rebonded Foam + 10mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handles |
| Driving System: | Cable |
| Cables: | 7 × 19 Carbon steel ,tensile strength of more than 2090 lbs. (950 kg) |
| Shroud: | 3T acrylic delicate safety cover |
| Weight Stack: | Low carbon steel weight plates for antirust, lower noise and durable operation |
| Standard Weight Stack: | 215 lbs. / 97.5 kg (SWS-10 lbs. × 20 pcs + 15 lbs. top plates) |
| Product Weight: | 355 lbs. / 161kg |
| Floor Space: | 133 × 113 × 168 cm / 52″ × 44″× 66″ |
FEATURES
Steelflex JGAB900 Abdominus Curl / Back Extension Key Features:
- Dual-function machine that allows performing abdominal crunch and back extension from the same seated position
- Oversized roller and pop-pin adjustable design enable a full range of motion
- Continuous welded, factory assembled connections on the weight and station frame provide extra stability along with durability that extends the life of the station
- Foot rack provides high, middle, and low locations to accommodate any user’s height
- To ensure user comfort, the JGAB900 features over 2″ of DuraFirm upholstery, double-stitched, fully supported and guaranteed to be tear resistant.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730