





Steelflex JGSP800 Shoulder Press
Was | Now $4,370.00
Save : $400
About
The Steelflex JGSP800 Shoulder Press accurate biomechanics designs with ergonomic dual converging movement arms deliver comfort and effectiveness for intense shoulder press training. The curved handgrips provide both wide and narrow positions to work out the deltoid and triceps also improve exercise variety. The pop-pin adjustable seat meets varying user heights.
These Steelflex JGSP800 Shoulder Press a commercial grade machines are built with sleek oval tubing and an eye-popping red and black color scheme. They are designed to make a statement in your facility. Perfect for training studios, HOA’s, Fire Departments, Police Departments, Community Centers, Colleges, Universities, Hospitality and more!
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| All Other Parts: | 1 Year |
| Specifications | |
| Mainframe: | 13 Gauge 50 × 100 × 2T Steel Oval Tubing |
| Frame Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, grey |
| Upholstery: | 2” Rebonded Foam + 10mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Handgrips: | Dipped PVC Handles |
| Driving System: | Cable |
| Cables: | 7 × 19 Carbon steel ,tensile strength of more than 2090 lbs. (950 kg) |
| Shroud: | 3T acrylic delicate safety cover |
| Weight Stack: | Low carbon steel weight plates for antirust, lower noise and durable operation |
| Standard Weight Stack: | 215 lbs. / 97.5 kg SWS-10 lbs. × 20 pcs + 15 lbs. top plates |
| Product Weight: | 342 lbs. / 156kg |
| Floor Space: | 124 × 156 × 168 cm / 49" × 61" × 66" |
FEATURES
Steelflex JGSP800 Shoulder Press Key Features:
- Biomechanics designs with ergonomic dual converging arm movement
- Curved handgrips provide both wide and narrow positions to work out the deltoid and triceps
- Pop-pin adjustable seat meets varying user heights.
- Continuous welded, factory assembled connections on the weight and station frame provide extra stability along with durability that extends the life of the station
- Dual dipped handgrips offer support while helping to keep in proper alignment during workouts
- To ensure user comfort, the JGSP800 features over 2″ of DuraFirm upholstery, double-stitched, fully supported and guaranteed to be tear resistant

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730