





Steelflex NOSB Olympic Shoulder Press Bench
Was | Now $1,875.00
Save : $200
About
New, revolutionary design using the highest quality materials and craftsmanship for sure, fast results. This Steelflex NOSB Olympic Shoulder Press Bench offers exceptional strength and stability throughout.
The Steelflex NOSB Olympic Shoulder Press Bench features special oval tubing and an ergonomic design, with an adjustable seat to comfortably place for proper Shoulder Press execution that is safe and reliable.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | 15 Years |
| Bearings: | 2 Years |
| Parts: | 1 Year |
| Upholstery & Grips: | 6 months |
| Specifications | |
| Mainframe: | 11 gauge steel, 2.4″ x 4.7″ tubing |
| Finish: | Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish. Black Exterior/Crimson Red Texture. |
| Bearings: | Industrially rated, sealed bearings at all pivot points |
| Welding: | Continuous welds at all joints |
| Upholstery: | 2″ Re-bonded Scrap Foam + 10mm high density foam with CGPC PVC cold latex leather and durable double stitched upholstery |
| Hand Grips: | Dipped PVC Handle |
| Capacity Weight: | 264 lbs / 120 kg |
| Product Weight: | 186 lbs / 84.5 kg |
| Dimensions(L×W×H): | 170 × 127 × 185 cm / 67” × 50” × 73” |
FEATURES
Steelflex NOSB Olympic Shoulder Press Bench Key Features:
- Sealed bearing pivot points
- Constructed with heavy gauge steel tubing
- Ideal for Military presses
- Fully adjustable seat accommodates all size users
- Four Olympic storage posts keeps your workout area tidy and safe
- Two-coat powder process, electrostatically applied powder coat finish, Metallic silver
- Dipped PVC Handles
- Continuous welds at all joints.
Note: Olympic weight plates not included

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730