









Steelflex PST10 Stepper
Was | Now $2,699.00
Save : $250
About
The Steelflex PST10 Stepper is ideal for your workout. With 16 resistance levels you can experience a wide range of physical workout.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Residential Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Motor: | 20 Years |
| Commercial Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Electronics: | 3 Years |
| Parts: | 2 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Special Features: | Water bottle holder , Towel Rack, On-Button Start, Heart Rate Monitor |
| Display: | 5.5 LCD Display with blue backlight |
| Display Feedback: | Level, Program, Pulse, Calories, Watt, Distance, SPM, Speed, Time, Step |
| Programs - Total programs 9: | Manual, time, Distance, Calories, Step, Heart Rate Control, Cardio, Fat Burn, Interval |
| Tension Control: | Program Control |
| Resistance Levels: | 16 |
| Resistance System: | Non-Wear Magnetic Resistance |
| Power Requirements: | 110v / 220v |
| Watt: | Self Generating |
| Drive System: | Strap |
| Transport Wheels: | Yes |
| Fore/Aft Levelers: | Yes |
| Pedal Size: | 11" x 7" ( 29 x 18 cm) |
| Step Up Height: | 17" (43 cm) |
| Distance Between Pedals: | 3" (8 cm) |
| Heart Rate Monitor: | Wireless and Contact Grips (Polar) |
| Dimension: | 47" x 33" x 63" (121 x 83 x 161 cm) |
| Product Weight: | 153 lbs (175 kg) |
| Max User Weight: | 400 lbs (70 kg) |
FEATURES
Steelflex PST10 Stepper Key Features:
- Water Bottle Holder
- Towel Rack
- One-Button Start
- Polar R Heart Rate Monitor.

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730