





Steelflex CESG Elliptical Trainer
Was | Now $3,649.00
Save : $100
About
The Steelflex CESG Elliptical Trainer is a commercial rated, space saving Elliptical featuring, Precision Grip Pulse Measuring System constructed with heavy duty steel framing for rock-solid stability, with oversized non-slip foot pedals for comfortable and safe workouts with a 20″ stride. Steelflex CESG Elliptical Trainer console has a LED Matrix Display with 24 levels of resistance and 250 watts being self generated.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Residential Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Motor: | 20 Years |
| Commercial Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Electronics: | 3 Years |
| Parts: | 2 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Console: | 4-window LED Display |
| Display Feedback: | Time, Work Level, Distance, Watt, Speed, RPM, Pulse, METs, Calories |
| Programs - Total programs (8): | Manual, Weight Loss, Constant Load, Interval, CV Workout, Fat Burn, Heart Rate Control, Rolling Hills |
| Tension Control: | Program Control |
| Resistance Levels: | 24 |
| Resistance System: | ECB Resistance |
| Power Requirements: | Self Generated |
| Watt: | 20~350 Watts |
| Stride Length: | 23" (53cm) |
| Transport Wheels: | Yes |
| Wireless and Contact Grips: | Yes |
| Product Weight: | 240 lbs (109 kg) |
| Max User Weight: | 400 lbs. / 180 kg |
| Dimensions: | 73" x 25" x 66" (186 x 64 x 168 cm) |
FEATURES
Steelflex CESG Elliptical Trainer Key Features:
- Commercial rated, space saving Elliptical
- Precision Grip Pulse Measuring System
- Heavy duty steel frame for rock-solid stability
- Oversized non-slip foot pedals for comfortable, safe workouts

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730