







Steelflex Rehabilitation PT7 Treadmill
Was | Now $5,049.00
Save : $100
About
The Steelflex Rehabilitation PT7 Treadmill is designed for full commercial use with easy-to-operate functions and increased safety features. “Treadmill comes with commercial NEMA 5-20P plug so wall receptacle will require a 5-20R T-slot outlet”
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Motor: | 7 Years |
| Specifications | |
| Special Features: | Dual watter bottle holder , A2 level fan, USB port, CSAFE Ready |
| Display: | 5 x 8 x 8 Matrix LED Display, 7-window LED Display |
| Display Feedback: | Time, Distance, Speed, Heart Rate, Incline, Calories, PACE |
| Programs - Total programs 13: | Manual (1), Classic (3), H.R.C.(3), Training (GERKIN - USB -C1-C2 - C3 ), Goal (3) |
| Quick Keys: Speed: | WALK, JOG, RUN Elevation: LEVEL, RISE, ASCEND |
| Speed Range - Excercise Mode: | 0.5 ~13.8 MPH (0.8~22KPH) Safety Mode: 0.2 ~7.5 MPH (0.3~12KPH) |
| Incline Range: | 0~15% (1000 lbs) (454 kg) Thrust Motor |
| Heart Rate Monitor: | Wireless and Contact Grips |
| Motor System: | 4HP AC Motor with AC frequency Conversion |
| Cushion System: | 8-Point Elastomer Cushioning System |
| Rollers: | Precision Mode 3.0" (75 mm) |
| Deck: | 1.0" (25 mm) |
| Step-on Height: | 7.5" (19 cm) |
| Belt Type: | 2-Ply Urethane High Density Conductive |
| Power Requirements: | 110v / 220v |
| Running Area: | 61" x 22" ( 152 x 56 cm) |
| Dimensions: | 83" x 40" x 61" (211 x 102 x 154 cm) |
| Product Weight: | 385 lbs (175 kg) |
| Max User Weight: | 400 lbs (180 kg) |
FEATURES
Steelflex Rehabilitation PT7 Treadmill Key Features:
- Console feedback: elevation, heart rate, time, calories, avg speed, distance, pace
- Programs:Classic (Cardio/Fat Burn/Interval), Goal (Time/Distance/Calories), Training (Gerkin/USB/Custom Design (3)), (Heart Rate Control)
- Magazine rack with two water bottle holding areas, storage area for towel and personal items (keys, phone, iPod, etc.)
- Heart rate: contact & wireless
- Stop key and button
- Cool down button
- Quick speed button
- Quick elevation button
- Quick start button
- C-Safe & USB ports
- No slip side panels

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730