









Steelflex PT20 Commercial Treadmill
Was | Now $6,799.00
Save : $600
About
Full commercial treadmill PT20 features a user-friendly design of one-touch control. The dot-matrix LED display screen with colorful switch assists exercisers with convenient operation. The shock-proof design of the PT20 provides a low-impact cardio workout also offers more comfort for operators during intense exercise. Every detail of Steelflex PT20 Commercial Treadmill is designed with ergonomics, and its heavy-gauge steel construction increases stability.
The Steelflex PT20 Commercial Treadmill is aimed at users who are serious about fitness. It has a speed range up to 15.5 mph, ensuring users experience an outstanding workout while using this professional treadmill. The treadmill is solid and sturdy with a powerful 5 HP motor drive unit. It has an extra large running area with cushioned decking that can withstand the longest of runs.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 3 Years |
| Motor: | 7 Years |
| Other: | 2 Years |
| Specifications | |
| Special Features: | Dual watter bottle holder , A2 level fan, USB port, CSAFE Ready |
| Display: | 5 x 8 x 8 Matrix LED Display, 7-window LED |
| Display Feedback: | Time, Distance, Speed, Heart Rate, Incline, Calories, PACE |
| Programs - Total programs 13: | Total programs 13 Manual (1), Classic (3), H.R.C.(3), Training (GERKIN – USB -C1-C2 – C3 ), Goal (3) |
| Quick Keys - Speed: | Speed: WALK, JOG, RUN Elevation: LEVEL, RISE, ASCEND |
| Speed Range - Exercise Mode: | Exercise Mode: 0.5 ~15.5 MPH |
| Incline Range: | -3%~15% (1000 lbs) (454 kg) Thrust Motor |
| Heart Rate Monitor: | Wireless and Contact Grips |
| Motor System: | 5HP AC Motor with AC frequency Conversion |
| Cushion System: | 8-Point Elastomer Cushioning System |
| Rollers: | Precision Mode 3.0″ (75 mm) |
| Deck: | 1.0″ (25 mm) |
| Step-on Height: | 7.5″ (19 cm) |
| Belt Type: | 2-Ply Urethane High Density Conductive |
| Power Requirements: | 110v / 220v |
| Running Area: | 62″ x 22″ ( 157 x 56 cm) |
| Dimension: | 83″ x 40″ x 61″ (211 x 102 x 154 cm) |
| Product Weight: | 530 lbs (240 kg) |
| Max User Weight: | 500 lbs (220 kg) |
FEATURES
Steelflex PT20 Commercial Treadmill Key Features:
- Powerful 5HP AC Motor with AC frequency Conversion
- Massive construction with durable finish
- Easy and intuitive control
- Speed range up to 15.5 mph
- 8-point suspension of the running area for maximum shock and vibration absorption
- Extra large running area with cushioned decking
- Side safety steps with non-slip surface
- Multi-point suspension of the running area for maximum shock absorption
- Dual water bottle holder

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730