







Steelflex PE10 Incline Elliptical Trainer
Was | Now $4,299.00
Save : $400
About
The combination of biomechanics and engineering has created a fluid elliptical motion path. Steelflex PE10 Incline Elliptical Trainer is a commercial-grade machine built of heavy-gauge steel for maximum stability. Optimal angle LCD console with blue backlit screen displays the massage of time, distance, calories, pulse, level, speed, RPM, and muscles.
Multi-position moving handles are designed for different workout requirements and habits to enhance exercise performance. Oversized pedals accommodate any size user and prevent them from missing a step and falling. The stationary grip features contact heart rate sensors with polar telemetry for checking physical condition during intense cardio training. Dual protection handrails make the entry and exit more convenient while improving safety.
The Steelflex PE10 Elliptical is a commercial rated, space saving Elliptical featuring, Precision Grip Pulse Measuring System constructed with heavy duty steel framing for rock-solid stability, with oversized non-slip foot pedals.
Bold and efficient, the Steelflex PE10 Incline Elliptical Trainer offers state-of-the art technology to provide an enjoyable and effective workout. Take advantage of the water bottle holder, MultiGrip handle bars, and USB charging port – which all come as standard.
ABOUT Steelflex
Steelflex Cardiovascular equipment is manufactured to a very high standard for Strength Training equipment, the Steelflex range includes treadmills, exercise bikes, elliptical cross trainers for home and commercial use. All Steelflex products are manufactured in a state-of-the-art ISO 9000:2000 certified facility. The ISO 9000:2000 certification is only awarded to companies that comply to the most stringent quality, design and customer support standards, and is recognized worldwide as the sign of excellence.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Motor: | 7 Years |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 1 Year |
| Specifications | |
| Console: | 5.5" LCD display with led backlight |
| Display Feedback: | Time, Distance, Calories, Pulse, Level, Speed, Watt, RPM. INCLINE |
| Programs: | 10 programs (Manual, Cardio, Interval, Fat Burn, Training, Custom Goal(3), HRC ) |
| Tension Control: | Program Control |
| Resistance Levels: | 30 |
| Resistance System: | ECB Resistance |
| Power Requirements: | 110V/220V |
| Watt: | 10~400 Watts (30~90RPM) |
| Stride Length: | 58 cm / 23" |
| Transport Wheels: | Yes |
| Wireless and Contact Grips: | Yes |
| Product Weight: | 338 lbs. |
| Max User Weight: | 400 lbs. / 180 kg |
| Dimensions: | 195 × 65 × 166 cm / 77" × 26" × 65" |
FEATURES
Steelflex PE10 Incline Elliptical Trainer Key Features:
- Commercial rated, space saving Elliptical
- Precision Grip Pulse Measuring System
- Heavy duty steel frame for rock-solid stability
- 5.5″ Backlit LCD Console with 30 resistance levels
- Oversized Pedal user to adjust foot position naturally and comfortably
- Added low-impact pedal design reduces knee and joints stress and more safety during workout
- Integrated Water Bottle Holder – Large space design can let users store anything during workout
- Multi-angle moving handlebars provide comfort and variety training for users
- 15 Incline levels offer different angles of stride for users to train different muscles

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730