






Total Gym ELEVATE Row ADJ Trainer
Was | Now $1,995.00
Save : $200
About
The only rower on the market on an incline, the Total Gym ELEVATE Row ADJ™ Trainer features seven levels of adjustable bodyweight resistance and produces a full body workout, integrating a strength component into a traditional cardio machine.
Simple and fun to use, the ELEVATE Row ADJ™ targets all the muscles groups simultaneously and enables a smooth consistent load through the entire range of motion, due to loaded concentric and eccentric phases of the exercise.
Designed for multi-planar movement including exercises such as biceps curls and an alternating side-to-side row, rowing is fun to use and user friendly, accommodating all fitness levels.
The ELEVATE Row ADJ™ helps enhance basic core stability and strengthens basic muscle groups. The Total Gym ELEVATE Row ADJ™ Trainer versatility makes it ideal as part of a self-serve circuit on the gym floor, for small group training, on the cardio deck and as part of boot camp high intensity interval training.
Benefits for the individual exerciser:
- Low level strength component with a cardio workout.
- Seven levels of resistance of rowing at an incline coupled with two independent moving platforms produces a workout that engages all muscle groups simultaneously achieving a quicker, more effective workout.
- Low compression on the joints, especially the lower spine.
- Full leg and shoulder strengthening.
- Exercises can be progressed or regressed to accommodate all fitness levels.
- The resistance incline can be raised or lowered to adapt to all needs.
- Designed to adapt to all body sizes.
Training applications and biomechanics:
- Closed-chain partial loading of the joints.
- Platform provides option for single foot positions.
- Provides both concentric and eccentric loading.
- Trains prime stabilizers & proprioception.
- Multiple exercises and variations.
- Joint friendly, non-compressive.
| Warranty | |
| Frame: | 5 Years |
| Moving Parts (rollers): | 1 Year |
| Upholstery: | 90 Days |
| Specifications | |
| Glideboard Range of Motion: | 31 inches [0.79 m] |
| Weight Capacity: | Maximum user weight capacity of 400lbs [180 kg] |
| Resistance: | Seven levels of resistance |
| In Use: | 98” x 23.5” x 30” (L/W/H) [2.5 m x .6 m x .8 m] |
| Unit Weight: | 98lbs [44.5 kg] |
| Freight Weight: | 120lbs [55 kg] |
| Freight Dimensions: | 75” x 26” x 14” (L/W/H) [1.9 m x .66 m x .36 m] |
| Floor Space (area): | 12 square feet [1.1 square meters] |
| Construction: | Steel with steel reinforced extruded aluminum rails |
| Clearance: | Keep side areas clear 1.96’ or 0.6m minimum |
FEATURES
Total Gym ELEVATE Row ADJ™ Trainer Key Features:
- Low level strength component with a cardio workout.
- Adjustable bodyweight training.
- Eccentric and concentric phase load.
- Built for multi-planar movement with exercises such as biceps curl.
- Low compression on the joints, especially the spine.
- Seven Levels of Resistance
- Additional Duraband Pro for extra resistance comes standard.
- Ergonomically designed to perform correct rowing exercise.
- Computer display tracks training.
- Requires 12 square feet of floor space.
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730