








True Fitness 900 Recumbent Bike
Price $3,899.00
About
QUALITY CONSTRUCTION FOR MAXIMUM DURABILITY
The C900 walk-through recumbent bike is built on a custom-designed, racetrack-inspired steel frame that is a perfect complement to any exercise facility, especially when combined with other cardio pieces in the CS series. TRUE® uses the most durable materials available in this class to ensure that the True Fitness C900 Recumbent Bike will look great for the long haul.
SELF-GENERATING POWER
The C900 recumbent bike is self-generating (with the Emerge and Escalate9 Consoles) and therefore can be placed anywhere in your facility. The dual stage drive system with Poly-V belts combine for a very smooth and quiet riding experience.
PRE-PROGRAMMED WORKOUTS
Pre-programmed workouts including manual, quick start, random, cardio, fat burn and hills provide a variety of training options for users with a wide range of abilities and goals. Programming on the fly allows users to adjust workout settings while using the bike.
ADJUSTABLE, RECLINING SEAT
The True Fitness C900 Recumbent Bike features a multi-setting, adjustable seat that optimizes range of motion while minimizing pressure on soft tissues. The reclining seat back allows infinite adjustment to fit multiple body types and comfort angles.
BUILT TO LAST
TRUE’s C900 offers one of the most comprehensive warranties in the industry. At TRUE we stand behind our products, so you can enjoy years of worry free service.
HEART RATE CONTROL
The C900 Recumbent Bike is equipped with a digital contact heart rate monitoring system as well as a Polar® wireless telemetry system to assist users in maintaining their optimum heart rate and maximizing workout results.
One touch HRC Cruise Control™ is also included, which allows the user to “lock in” on a specific target heart rate. Once the target is set, TRUE HRC Cruise Control™ will adjust speed and incline automatically throughout the duration of the workout to maintain the targeted heart rate (operates just like the Cruise Control in your car).
ABOUT TRUE FITNESS
TRUE’s innovative and award-winning products have solidified its reputation as an industry leader. Our treadmills, total-body elliptical trainers and exercise bikes are designed to keep you engaged for the long haul. We stand behind our premium cardio equipment with robust warranties and a nationwide sales and service network.
Since its founding in 1981, TRUE has been built on two core guiding principles: Build the highest quality products and support them with superior service. Over the years, the fitness industry has changed, new markets have sprung up and the needs of our customers have evolved, but those principles remain constant and we remain ever-vigilant in working to achieve them.
In keeping with our values, TRUE has always strived to equip our machines with the latest technology and safety features since the beginning, giving our customers the very best exercise experience possible while providing peace of mind. Here are some of the revolutionary advancements we’ve made in the industry over our 30+ year history.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 3 Years |
| Labor: | 3 Years |
| Specifications | |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Footprint: | 58" L x 26" W x 51" H (147 cm x 66 cm x 130 cm) |
| Machine Weight: | 181 lbs / 82 kg |
| Maximum User Weight: | 400 lbs / 181 kg |
| Portability: | 2 Front Transport Wheels |
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Source: | Optional 110V, Self-Generating (with Emerge or Envision 9), 220V Option Available (with Envision + Compass) |
| Cord Length: | 12' / 3.7 M |
| Drive System: | Dual Stage Drive System with Poly-V Belts |
| Crank: | 3-Piece Forged Steel Crank System with Sealed Bearings |
| Quick Access: | Resistance Level Thumb Controls |
| Resistance Source: | Hybrid Self-Generating Brake |
| Resistance Levels: | 30 |
| Frame Construction: | Robotically Welded Heavy-Gauge Steel |
| Pedals: | Dual Sided with Weighted and Integrated Ratcheting Strap |
| Seat: | Ergonomic Seat Bottom with 25 Settings and Custom Molded, Breathable Seat Back with Infinite Reclining Positions |
| Handlebar Design: | Multi-Positions with Moisture Resistant Sleeve |
| Folding Armrests: | Optional |
| Contact Heart Rate Monitoring: | Yes |
| Wireless Heart Rate Monitoring: | Polar® Compatible |
| Asset Management: | ECOFIT™ |
| AVAILABLE CONSOLES: | Envision II 16", Envision II 9", ShowRunner II, Emerge II |
| EXTRAS | |
| WATER BOTTLE HOLDER: | Yes |
| Safety: | Reinforced Walk-through Design |
| REGULATORY APPROVALS: | ETL UL 1647, AS4092, C-TICK, CSA, CE, EN 957, FCC |
FEATURES
Like all TRUE equipment, the True Fitness C900 Recumbent Bike is comfortable, smooth, quiet, and durable. The small footprint of our commercial bikes allows you to maximize the space in your facility while offering the highest quality equipment available to your users. Plus, since users don’t have to step over the frame to reach the seat, it’s perfect for all ages and fitness abilities.
- Self-Generating Capability (or plug-in, depending on console).
- Dual-Stage Drive System.
- Reclining Back Seat.
- 20-600 Watts Workload Range.
- Dual Sided Pedals With Ratcheting Strap.
- Quick Access Controls.
- Optional Armrests.
CONSOLE OPTIONS
EMERGE II CONSOLE
The EMERGE II CONSOLE has a simplistic design that is inviting and offers easy navigation. This traditional console style allows users to visually see where they are on their run or workout and make adjustments. This console allows users to walk up to any TRUE machine and quickly begin walking, running, or cycling. The Emerge II Console offers advanced simplicity to meet the needs of every level of user. Call today and learn more about the Emerge II Console and how it can help your users achieve their goals!
Additional Emerge II Console features:
- Easy-to-see orange LED display
- The console is compatible with TRUE treadmills, bikes, and ellipticals
- Pre-programmed workouts
- Heart Rate Control Programs & HRC Cruise Control
ENVISION II 9″ TOUCHSCREEN CONSOLE
A smaller 9” touchscreen with simpler technology and features, the True Envision II 9″ console provides users with built-in workout programs, app, and heart rate Bluetooth connectivity, and upgrade options for wireless charging and Apple Watch connectivity.
More features of the Envision II 9 Console:
- Optional Apple Watch Compatibility
- Built-In Workout Programs
- Bluetooth Compatible
- App Connectivity with Apple® and Android™ devices
- Optional Wireless Charging
- Asset Tracking with ECOFIT®
SHOWRUNNER II CONSOLE
The SHOWRUNNER II PVS CONSOLE by TRUE Fitness provides simplified and personal viewing for each of your customers. It includes TV entertainment through a crystal clear 16-inch integrated LCD screen. This console is equipped with easy-to-use navigation, an adjustable volume, and channel controls plus Bluetooth® connectivity for audio. With the ShowRunner II console, your customers will not only enjoy their workout, but they will be more motivated to reach their goals and will come back for more!
Additional features of the ShowRunner II Console:
- The console is compatible with TRUE treadmills, steppers, ellipticals, and bikes
- Consoles are equipped with single-port HDMI for mirroring (both Apple® and Android compatible) With Upgraded Option Includes HDMI Cables
- The console offers three workout types: Quick Start, Hills, and Intervals
ENVISION II – 16″ CONSOLE
The ENVISION II – 16” LCD TOUCHSCREEN CONSOLE provides users a fully-connected fitness experience with connectivity, built-in programs, and mirroring on HD 16″ touchscreen. With these options, gym members will enjoy both exercising and your facility even more. Altogether, with our TRUE Fitness equipment, gym members will enjoy both exercising and your facility.
More features of the Envision II – 16″ Console:
- Optional Apple Watch Compatibility
- Built-In Workout Programs
- Screen Customization to Promote Your Brand
- Entertainment, Internet Access, and Social Media
- Wireless Charging
- Bluetooth & Polar Device Compatible
- Compatible for Apple® and Android™
- Asset Tracking with ECOFIT®
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730