













True Fitness C400 Recumbent Bike
Price $3,185.00
About
SELF-GENERATING POWER
The True Fitness C400 Recumbent Bike is self-generating (with the Emerge and Escalate9Consoles) and therefore can be placed anywhere in your facility. The dual stage drive system with Poly-V belts combine for a very smooth and quiet riding experience.

PRE-PROGRAMMED WORKOUTS
Pre-programmed workouts including manual, quick start, random, cardio, fat burn and hills provide a variety of training options for users with a wide range of abilities and goals. Programming on the fly allows users to adjust workout settings while using the bike.
ADJUSTABLE, RECLINING SEAT
The True Fitness C400 Recumbent Bike exercise bike features a multi-setting, adjustable seat that optimizes range of motion while minimizing pressure on soft tissues. The reclining seat back allows infinite adjustment to fit multiple body types and comfort angles.
BUILT TO LAST
TRUE’s C400 offers one of the most comprehensive warranties in the industry. At TRUE we stand behind our products, so you can enjoy years of worry free service.
ABOUT TRUE FITNESS
TRUE’s innovative and award-winning products have solidified its reputation as an industry leader. Our treadmills, total-body elliptical trainers and exercise bikes are designed to keep you engaged for the long haul. We stand behind our premium cardio equipment with robust warranties and a nationwide sales and service network.
Since its founding in 1981, TRUE has been built on two core guiding principles: Build the highest quality products and support them with superior service. Over the years, the fitness industry has changed, new markets have sprung up and the needs of our customers have evolved, but those principles remain constant and we remain ever-vigilant in working to achieve them.
In keeping with our values, TRUE has always strived to equip our machines with the latest technology and safety features since the beginning, giving our customers the very best exercise experience possible while providing peace of mind. Here are some of the revolutionary advancements we’ve made in the industry over our 30+ year history.
| Warranty | |
| Frame: | Lifetime |
| Parts: | 5 Years |
| Labor: | 2 Years |
| Console: | Refer to console specifications |
| Specifications | |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Footprint: | 72" L x 30" W x 54" H (182.88 cm x 76.2 cm x 137.16 cm) |
| Machine Weight: | 165 lbs / 76 kg |
| Maximum User Weight: | 400 lbs / 181 kg |
| Portability: | 2 Front Transport Wheels |
| TECHNICAL SPECIFICATIONS | |
| Power Source: | Power Source Optional 110V, Self-Generating (with Emerge or Envision 9), 220V Option Available (with Envision + Compass) |
| Cord Length: | 10' / 3.0 M |
| Drive System: | Dual Stage Drive System with Poly-V Belts |
| Crank: | 1-Piece Forged Steel Crank System with Sealed Bearings |
| Resistance Source: | Hybrid Self-Generating Brake |
| Resistance Levels: | 30 |
| Frame Construction: | Robotically Welded Heavy-Gauge Steel |
| Pedals: | Dual Sided and Weighted with Integrated Ratcheting Strap |
| Seat: | Ergonomic Seat with 25 Position Settings and Infinite Reclining Positions |
| Handlebar Design: | Multi-Position with Moisture Resistant Sleeves |
| Contact Heart Rate Monitoring: | Yes |
| Wireless Heart Rate Monitoring: | Polar® Compatible: |
| Asset Management: | ECOFIT™ |
| EXTRAS | |
| Water Bottle Holder: | Yes |
| Safety: | Reinforced Walk-through Design |
| REGULATORY APPROVALS: | ETL UL 1647, CSA, CE, FCC |
FEATURES
The True Fitness C400 Recumbent Bike combines quality materials with smart design for an overall package that is unbeatable in performance and durability. The C400 Recumbent Bike reduces back stress and offers simple programming, making exercise an easy and enjoyable process for users at all fitness levels. The C400 walk-through recumbent bike is built on a custom-designed, racetrack-inspired steel frame, and is self-generating and therefore can be placed anywhere in your facility.
- Self-Generating Capability (or plug-in, depending on console)
- Reclining Back Seat
- 30 Resistance Levels
- 20-450 Watts Workload Range
- Small footprint for maximizing your fitness facility space
- Optional Self-Generating Power on select consoles
- Multiple Consoles options to Customize the C400
- Wireless Heart Rate Monitoring; Polar® Compatible
- Ergonomic Seat with 25 position settings
- Lifetime Warranty on Frame Parts: 5 Years, Labor: 2 Years – for commercial use

CONSOLE OPTION
EMERGE CONSOLE
The TRUE EMERGE CONSOLE has a simplistic design that is inviting and offers easy navigation. EMERGE appeals to those users who want to walk up to a TRUE machine and quickly start their workout. EMERGE offers advanced simplicity to meet the needs of every level of user.
More features:
Orange LED display
Compatible with TRUE treadmills, bikes and ellipticals
Pre-programmed workouts from fitness experts
HRC Cruise Control
Heart Rate Control Programs

ENVISION 9 TOUCHSCREEN CONSOLE
The ENVISION 9 TOUCHSCREEN CONSOLE’s vivid 9” touchscreen provides an intuitive design packed with enhanced programming. Exercisers can discover a variety of built-in workouts, including TRUE’s Cardio 360™ HRC Cruise Control and monument workouts.
More features of the Envision 9 Touchscreen Console:
Compatible with TRUE commercial treadmills, bikes and ellipticals and TRUE residential ES900 performance treadmill
Apple® and Android™ device compatible
Available with EcoFit® technology to provide usage reporting and automated notifications for real-time equipment management
Bluetooth audio connectivity
Fitness tests available on treadmills, ellipticals, stationary bikes, Spectrum, and Traverse

ENVISION 16 TOUCHSCREEN CONSOLE
The ENVISION 16” LCD TOUCHSCREEN CONSOLE provides users an interface with a contemporary design and intuitive framework. Exercisers can easily track their data, discover workout selections and enjoy integrated technology and entertainment. With these options, a built-in cooling fan, and tablet holder at their fingertips, gym members will enjoy both exercising and your facility even more.
More features of the Envision Console:
Compatible with TRUE treadmills, ellipticals and bikes
Built-in workout programs to help users meet their goals
Compatible with Apple® Watch, pair wirelessly to track metrics like calories, heart rate, speed and more
Customizable homescreen to promote your brand and deliver messages
Easy access to entertainment and web content
Bluetooth and Polar device compatibility
Compatible for Apple® and Android™ devices and apps, like GymTrakr
Real-time asset management with usage reporting and notifications through ECOFIT®
Outside Interactive® integration for exploring famous locations and courses

Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730