

Schwinn SC 5 Indoor Cycle
Was | Now $1,999.00
Save : $200
About
Schwinn’s whisper-quiet Smooth Cycling series allows riders to channel their attention to any experience that a studio is striving to achieve. The Schwinn SC 5 Indoor Cycle combines user-focused features, best-in-class biomechanics and a high degree of adjustability to deliver the optimal bike fit for riders of all shapes, sizes and abilities. To maintain uncompromising quality ride after ride, the Schwinn SC 5 Indoor Cycle features a patent-pending bottom bracket that exceeds industry standards, rust-defying materials and rock-solid construction. We’ve selected components that are low maintenance and offer uncompromising quality ride after ride. Our patent-pending, durable, threadless Morse Taper design keeps the pedals fastened tightly to the bike and prevents breakage. With a Q factor of 162 mm, and a smooth belt drive, our drivetrain provides a comfortable ride that users will love.
POLYV BELT DRIVE SYSTEM
The POLYV BELT creates a whisper quiet and smooth ride and has the strength to withstand the inertia of the perimeter weighted flywheel.
INNOVATIVE AND POWERFUL
Schwinn’s Echelon2 console, when paired to a 4iiii powermeter crank, utilizes direct power and can be connected to a group display or leaderboard system via ANT+.
| Warranty | |
| FRAME: | 10 years (5 yrs corrosion) |
| MECHANICAL PARTS: | 2 years (drive mechanism, braking system, cranks) |
| LABOR: | 1 year |
| WEAR ITEMS: | 6 months (saddle, pedals) |
| Specifications | |
| PRODUCT WEIGHT: | 134 lb (61 kg) |
| PRODUCT FOOTPRINT (LXWXH): | 44.5 in x 21 in x 46 in (113 cm x 53 cm x 117 cm) |
| FRAME MATERIAL: | Steel |
| FRAME FINISH: | E-Coated & Powder Coated |
| FRAME COLOR: | Black |
| DRIVE SYSTEM: | Poly-V Belt Drive |
| RESISTANCE SYSTEM: | Direct Pressure |
| Q-FACTOR: | 162 mm |
| HANDLE BAR: | Studio |
| SADDLE: | SC Saddle |
| FORE/AFT ADJUSTMENT SYSTEM: | Micro-adjustment |
| HEIGHT ADJUSTMENT SYSTEM: | Pop-Pin |
| FLYWHEEL: | Heavy Perimeter-Weighted |
| PEDALS: | Morse Taper Double Link - SPD and athletic shoe cage |
| USER HEIGHT RANGE: | 4 ft 11 in to 6 ft 8 in (150 cm to 203 cm) |
| MAX USER WEIGHT: | 350 lb (159 kg) |
FEATURES
Schwinn SC 5 Indoor Cycle Key Features:
- Heavy Perimeter-Weighted Flywheel and quiet Poly-V belt Drive Train provide an Smooth Cycling experience
- Direct Pressure Brake Resistance
- Optional 4iiii® crank arm power meter delivers accurate strain gauge power feedback to help riders train harder and smarter
- Optional Echelon2 Console provides immediate feedback to help riders train with results
- Morse Taper pedals and bottom bracket for increased durability and reliability
- Multi-position handlebars accommodate a wide range of choreography
- Find your perfect riding position with easy micro seat and handlebar adjustments
- Frame Finish – E-Coated & Powder Coated Steel
- Seat slider and handlebar materials – Aluminum
- Powder-coated, e-coated, corrosion-resistant steel frame
- Handlebars and seat settings provide vertical and fore/aft user adjustment for optimal bike fit
- Dual oversized easy access water bottle holders integrated into the handlebar design
- Drivetrain features a durable 6-Groove Poly-V belt for exceptionally smooth cycling
- Resistance system incorporates a top-down friction brake pad
- Comes standard with Double Link pedals featuring a larger pedal body and both SPD clips and toe cage
- Optional Schwinn Triple link™ pedals accommodate Look Delta and SPD style cleats for a wider range of shoe options
- Non-rusting urethane/over-molded leveling feet for easy leveling adjustment
- Compatible with Star Trac Group Cycling Computer
- Max User Weight 350 lb (159 kg)
- User Height Range 4’11” to 6’8” (150 cm to 203 cm)
Often Bought With
Fast Delivery
Always on Time. In-Home Delivery & Assembly Services Available.
Lower Price Guarantee
Lowest Prices with the Top Manufacturers.
Customer Service
Phone and Online Specialists.
(800) 771-2730